Dafoni iPhone 6 Cam Ekran Koruyucu İncelemesi

İlk iPhone’umun ekranı kötü kullanımdan dolayı çizik içinde kaldığından, başlarda ısınamasam da ekran koruyucu kullanmaya başladım. Elbette piyasada çok seçenek var ve seçenekler arasında fiyat farkı da gözardı edilebilecek gibi değil. “Neden ekran koruyucu için fazla para ödeyeyim?” derken kullandıkça sorunun cevabını günlük yaşamın içinde buldum. Birkaç ayda bir ekran koruyucu değiştirdiğim oldu, iPhone 5’e geçtikten  sonra aldığım yerde temperli camdan yapılmış ekran koruyucu taktırdım, ilk başta neden bu kadar pahalı olduğunu anlamazken uzun vadede cevabı buldum.

Bir yıl olmuştur ekran koruyucuyu çıkartmayalı. İki ay önce iPhone 6 ve iPhone 6 Plus aldım, bu sefer ekran koruyucusuz kullanayım dedim ve yine de bir koruması olsun diye Apple’ın siyah deri kılıfından aldım, ekranın sağ alt kısmında çizik fark ettikten sonra cihazı temiz kullanamayacağımı düşünüp ekran koruyucu bulmak için yakındaki alışveriş merkezlerinden biri yöneldim ancak iPhone 6’lar Türkiye’ye daha yeni geldiği için kılıf haricinde bir aksesuar bulamadım, yoğunluktan dolayı da bir müddet ekran koruyucu olmadan kullanmaya devam ettim.

Üç – dört hafta önce internette iPhone 6 için aksesuar ararken mobilcadde.com’da Dafoni’nin cam ekran koruyucusuna denk geldim.

Dafoni kutu

Dafoni, ürün özelliklerine öyle çok güveniyor ki, ambalaj üzerinde hologramlar vs bulunuyor. Hepsi bu kadar da değil. Ürünün orjinal olduğunun resmi sitesinden kontrol edilebilmesini sağlayan bir kart da kutu içinden çıkıyor. Ürünün kendisi, zarar görmemesi için ayrıca koruma paketine sahip. Kutu içinden iki adımlı (ıslak/kuru) temizlik bezleri ve toz için ayrıca bir mikrofiber bez daha çıkıyor.

Dafoni kutu içeriği

Kargo geldikten sonra ekran koruyucu takıp kılıfı çıkarttım. Ürünün kutusundaki kurulum talimatları arasında Türkçe bir açıklama da mevcut.

Dafoni Türkçe Talimat

Hizalama sıkıntısı yaratmayacak kadar geniş aralıklar bırakılmış. Neredeyse hata yapmak imkansız. Kutudaki talimatlarda küçük kabarcıklardan bahsedilmiş ancak uygulama sonrasında herhangi bir çaba sarfetmeye gerek kalmadı. Sıfır kabarcık problemi ile uygulama sona erdi. Kullandıktan sonra ekran koruyucunun artıları olduğu gibi bir eksiğinin de olduğunu fark ettim, benim gözüme takılan iyi ve kötü yönlerinden kısaca bahsetmek istiyorum:

  • Firmanın söylediğine göre ekran koruyucu bıçak gibi kesici aletler tarafından çizilmiyor ve sağlamlaştırılmış camı ile darbelerde normal cama göre daha dayanıklı. (Doğruluğunu test etmek isterdim ama iPhone 6’ya bıçak veya tornavidayla girişmeye gözüm yemedi. :)
  • Bir naylon parçası yerine cam olduğunu hissedebiliyorsunuz.
  • Ekran üzerinde hissediliyor ancak rahatsız etmiyor.
  • Yukarıdaki paragrafta bir eksi yönünden bahsetmiştim. O eksik üründen ziyade telefonun  tasarımından kaynaklanıyor ve bu tür ürünler için henüz bir üreticinin çözüm bulabildiğini göremedim.  Apple’ın yeni nesil iPhone’larda kullandığı köşeleri yuvarlatılmış ekranlardan dolayı ekran koyurucular iPhone 5/5s’deki gibi tam oturmuyor ve ekranın yanında boşluklar kalmasına neden oluyor. Haliyle bir şeyler eksik kalmış gibi görünüyor. Malesef iPhone gibi tasarımı ile öne çıkan ürünlerde kılıf veya ekran koruyucu kullanmanın tek olumsuz yanı görsel olarak tasarıma olumsuz etki etmesi. Dafoni’nin bu ürününde özelliklerine göre kalınlık oldukça makul bir düzeyde.

Dafoni ekran koruyucu iPhone 6

Dafoni ekran koruyucu iPhone 6

Kılıf ile kullanmak yerine ekran koruyucu tercih etmeyi düşünürseniz Dafoni’nin iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için ürettiği cam ekran koruyucu tavsiye ediyorum. Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın ekranlarında kullandığı yenilikçi bir özellikten midir bilmiyorum ama konuştuğum kişiler iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın ekranının iPhone 5/5s’e göre daha çabuk çizildiğini söylüyorlar.

Satın almak istersiniz Dafoni’nin iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için ürettiği ekran koruyucusunu ücretsiz kargo ile  mobilcadde.com adresinden sipariş verebilirsiniz. iPhone 6 uyumlu ekran koruyucuyu almak için tıklayın.

 

 

Tagged With: , , , , ,