Daha Ucuz İPhone Dedikoduları Yeniden Gündemde

.

20130109-021136.jpg

Son iki yıldır her iPhone güncellemesinden önce ortaya atılan, Apple’ın daha düşük fiyatlı bir iPhone modeli piyasaya süreceği iddiası yeniden gündemde. Hem de bu defa, yeni bir güncellemeden aylar önce… İddiaların sahipleri ise DigiTimes ve Wall Street Journal gibi önemli yayınlar olunca, bize de haber yapıp olacakları kestirmek için çabalamak kalıyor.

Aslında, daha önceki yıllarda ortaya atılan ucuz ya da daha uygun fiyat etiketli iPhone iddiaları çok da yanlış çıkmadı. Her ne kadar yeni bir “ucuz iPhone” modeli karşımıza çıkmasa da, her güncellemede eski modelin fiyatı düşürülerek satışta tutuldu. Örneğin, iPhone 4 çıktı ve 3GS’in fiyatı düştü ya da 4S piyasaya sürülünce 4’ün fiyatı düşürülerek satışı sürdürüldü. Benzeri bir durum iPhone 5’in satışa sunulmasıyla da gerçekleşti ve 4/4S modellerinin fiyatları düşürüldü.

Yeniden gündeme gelen iddialar ise bu türden bir fiyat revizyonunu değil, tamamen yeni tasarımlı ve şimdiki fiyatından daha ucuz bir iPhone modelini işaret ediyor. Dedikodulara göre, gelecek iPhone, Çin gibi dinamik pazarları hedefleyecek ve bu nedenle fiyatı rekabeti körükleyecek ölçüde olacak. 2013 yılının ikinci yarısında piyasaya sunulacağı düşünülen yeni modelin 5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip üst model seçeneği olacağı belirtiliyor. İddiaların temelinde ise çoğu zaman olduğu gibi tedarikçi zinciri kaynakları var.

Açıkçası, hem ucuz hem de yeni tasarımlı ve ekranı büyüyen iPhone oldukça aklımı karıştırdı. Yeni tasarıma sahip ve ekranı büyüyen bir ürün nasıl “uygun fiyat” ürünü olabilir? Belki de Apple gelecek nesil iPhone’u tamamen yenileyip, farklı ekran büyüklüğü seçenekleri ile agresif bir fiyatlandırma yoluna gidecektir.

20130109-021600.jpg

Tagged With: