Dedikodu: İstanbul’a Apple Store

-

Bugünkü gazetelerde dolaşan bir dedikodu var. Apple’ın Türkiye’deki ilk resmi Apple Store’u’nun İstanbul’a açılacağı ile ilgili. Doğrulamak için yeterli kaynak bulamadığımdan yayınlamayı düşünmüyordum ancak dedikodu olarak yayınlamaya karar verdim. Milliyet Gazetesi’nin ekonomi sayfalarında yer verdiği haberin detaylarını aynen ekliyorum.

“ABD’li Apple, New York, Londra ve Pekin gibi şehirlerde açtığı yenilikçi tasarıma sahip mağazalarla tüm dünyada büyük ses getiriyor. 13 ülkenin ardından şimdi sıra İstanbul’a geldi

590 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın bu noktaya gelmesinde önemli katkısı olan “Apple Store”lar (Apple mağazası) 13 ülkenin ardından şimdi deTürkiye’ye giriş hazırlığı yapıyor.
Türkiye’de bugüne kadar mağazacılık, satış, pazarlama ve teknik servis tarafında Koç grubu bünyesindeki Bilkom’la çalışan ABD’li Apple, geçtiğimz yıl Türkiye ofisini kurarak yeniden yapılanma süreci başlatmıştı.
İlk etapta Türkiye’de pazarlama ayağında daha etkili olma adına kurulan ofis yeni işe alımlarla birlikte büyümesini sürdürüyor. Öte yandan yurtdışından geçen hafta gelen kalabalık bir Apple ekibi İstanbul’da mağaza açılışı için ilk görüşmeleri yapmaya başladı.
Türkiye’ye gelerek finans ve ödeme sistemleri tarafında pazarın büyük oyuncularıyla toplantılarını tamamlayan Apple’ın “Apple Store” ile eş zamanlı olarak Türkiye’de online mağazasını da açacağı belirtiliyor. Bu süreçte Apple uzun süreden bu yana açmadığı online iTunes mağazasını da aktif hale getiriyor olacak.

Başta New York olmak üzere açtığı farklı tasarımlı mağazalarla bulunduğu şehre damgasını vuran Apple’ın İstanbul’da nasıl bir mağaza kuracağı merak konusu. Apple mağazaları büyük metrakereli ölçüleri, içerisindeki deneyim alanları, bilgisayar sistemleri (Mac, iPad) konusundaki eğitim ve teknik servis alanları, çocuklar için hazırlanan özel bölümlerle tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Deneyim tarafında oldukça iddialı olan marka tüm ürünleri kullanıcının kullanmasına izin veriyor hatta iPhone modellerinin içine yerleştirdiği SIM kartlarla ücretsizgörüşme yapılmasını sağlıyor. Apple’ın bu konseptte dünyada 361 mağazası bulunuyor. Türkiye ayağında Bilkom’un açtığı Apple magazalarının da işe devam edeceği bildiriliyor.”

Başlığı gördüğümden beri doğrulayacak bir kaynak arıyorum. Ciddi bir kaynak bulana kadar bu yazı “Dedikodu” kategorisinden öteye çıkamayacak. Malesef geçmişte doğruluktan, gerçeklikten uzak haberler yayınlayan kuruluşların yazılarını “Haber” olarak sizlere sunamıyorum. Gelişme olduğunda sizlere yine bilgi vereceğim.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

7 YORUMLAR

 1. Haberde doğruluk payı söz konusu, zira geçtiğimiz günlerde Steve Wozniak, Turkcell’in düzenlediği bir konferans için İstanbul’a gelmişti. Belki konferans sonrası İstanbul’da incelemeler yapan Apple grubuna katılmıştır ve değerlendirmelerde bulunmuştur.

  Tabi, resmi bir açıklamaya kadar bir dedikodu olarak kalacaktır. Ancak, resmi mağzanın açılması halinde Türkiye’de Mac kullanıcılarının sayısı da hayli artacaktır (Malum, Bilkom’un kazıklayıcı fiyat politikası).

  • Steve Wozniak Türkiye’ye mi geldi!? Bundan haberim olsaydı mutalaka onu yakalardım bi 5 dk da olsa konuşma fırsatı elde ederdim. Bu haberi nerden aldınız acaba keşke bende haber alabilseydim:(

 2. Cok cok sevindim su an anlatamayacak duzeyde sonunda macbook alabilecegiz muzik film alabilecegiz appletv aldik mi daha islevsel olacak ve eger apple in gozunde 14. Ulke olursak bu da sirinin turkce olmasi konusunda da gelismeye yol acabilir ve diger programlar acisindan da turkcenin degerini katlar

 3. artık faiş fiyatlar verip kazıklanmayacağız..
  artık yeni ürünler çıktıgı zaman kapsında sabahlıyacağımız bir yapı var..
  artık seffaf ve camekandan olan süper binayı görme gezme imkanı mız olacak…

  apple tv daha bi güzel çalışacak..

 4. Bencee çok geç kalinmiş bir karar hatta ankara izmir antalya gibi şehirlerdede açılmasi gerekli bencee hem bu kazaıklanmadan kurtuluruz hem kaliteli alış veriş yapmiş göz banyosuyla çıkmış oluruz ben amerikadaki apple store gezerken hayran kalmıştim hem göz estetigi olsun hem cihazlarin sergilenişi gerçekten girdiginde içeri illa alasin geliyor bişiler bende iphone 4 alip çıkmıştım :DD

 5. Konu ile alakalı şöyle bir açıklamada bulunmak isterim.

  Apple Teknoloji Çözümleri LTD yetkililerinden birtanesinden aldığım bilgiye gore.
  Turkiye yatkililerinin durumdan haberi yok, hatta yayımlanan haberi Amerika ve Avrupadaki merkezlerine raporluyorlarıd ben ofislerinde bulunduğum sirada.

  yetkilinin yaptığı acıklamada, Apple Turkiye mağazasının planlandığını fakat, bununcok kolay bir sureç olmadıgı en az 150 kişilik bir ekip şeklinde bir ibare kullanıldı konuşma icerisinde ve Apple Turkiye LTD şirketinde yetkili 6 kişi bulunuyor.

  Aynı zamanda yetkılının masasından mimar tarafından çizilmiş bir otopark krokisi mevcuttu.

 6. Türkiye’deki vergilendirme sistemi aynı kaldıkça Apple isterse her şehre mağaza açsın, fiyatların Amerika’daki gibi ucuz olacağını sanmıyorum. Ama yinede umut verici bir haber.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.