Dedikodu: WWDC’da Yeni MacBook Pro ve MacBook Air

macbook_pro_retina_display_2-640x405

 

Apple hakkında tutarlı bazı analizlere imza atan Mingchi Kuo, yaklaşan WWDC etkinliğinde MacBook Pro ve MacBook Air güncellemeleri gelebileceğini belirtti. Apple’ın yakın gelecekte Intel’in yeni Haswell işlemcileri ile güçleneceği beklentisine yönelik bu yeni söylentinin, 10 Haziran’da başlayacak olan WWDC etkinliğinde yeni MacBook’ların tanıtımı ile gerçeğe dönüşeceği düşünülüyor. Kuo;

Apple’ın 10 Haziran’daki  WWDC etkinliğinde Intel’in Haswell işlemcileri ile güncellenmiş MacBook’lar görmeyi bekliyoruz.

1080p kamera güncellemesi ile daha ince bir MacBook Pro gelebilir. Ayrıca 13″ Retina MacBook Pro’nun da taşınabilirliği artırmak için daha ince bir tasarıma sahip olacağını bekliyoruz. Mevcut HD kameranın Full HD kamera ile değiştirilmesi, yüksek çözünürlüklü Retina Ekranlı MacBook’larda Facetime ve video konferans kalitesini artıracak.

Apple’ın batarya boyutunu koruması durumunda Retina Ekranlı MacBook Pro’ların Haswell işlemcinin de başarılı güç yönetimi yardımıyla pil süresi 10 saatin de üzerine çıkacak gibi görünüyor.

MacBook Air’ler için ise;

MacBook Air de Retina MacBook Pro’lar gibi çift mikrofona sahip olabilir. Bu yılki MacBook Air modellerinin, Retina MacBook Pro’lardaki çift mikrofon yapısından alınan olumlu geri dönüşler ile Facetime ve VoIP servislerinde daha temiz bir ses sağlayacağını tahmin ediyoruz.

Kuo, eski, Retina ekrana sahip olmayan MacBook Pro’ların ise iPod Classic veya Mac Pro gibi arka planda kalacağını düşünüyor. Satışların mevcut konfigurasyonlarda, Ivy Bridge işlemciler, DVD yazıcı ve geniş sabit disk seçenekleri ile devam edeceği de beklentileri arasında.

Yayınlanan raporda bir diğer ilgi çekici nokta ise diğer tüm marka PC üreticilerinin aksine Apple’ın MacBook ürünlerinin iPad ve diğer klon tablet bilgisayarların pazardaki “yamyamlığından” oldukça az etkilenmesi oldu. 2012’de 13.6 milyon adet gerçekleşen MacBook satışının 2013’ün ilk yarısı ile 12.0 milyon adet olması bekleniyor ki geçen yılın tamamına göre kıyaslandığında bu sayı sadece 1.6 milyon adet daha düşük.

screen-shot-2013-06-02-at-8-20-48-am

Son olarak Kuo, Apple’ın optik ve sabit disk tabanlı depolama birimlerinden uzaklaşarak SSD üreticilerine yöneldiğini bildiriyor.

SSD’lerin MacBook Pro’lardaki ana depolama birimi olacağının savunulduğu raporda SSD’li sistemlerin sabit diskli bilgisayarlara göre oranı 2012’de %45 iken 2013’te %64’e yükseldiği bilgisi yer alıyor.

screen-shot-2013-06-02-at-8-40-47-am

Tagged With: , , , , ,