Dedikodu: Yeni iPhone’a daha ince çerçeve, iki kat fazla piksel geliyor

-

display_imageHer ne kadar pek çoğumuz iPhone 5S için heyecan duysa da görünüşü ile ilgili radikal bir değişiklik beklemediğimiz için heyecanımız belirli bir seviyenin üzerine çıkmıyor. Çin’den gelen yeni bir söylentiye göre bu durum tamamen değişebilir. Birkaç saat önce yayılmaya başlayan dedikodu doğru çıkarsa yeni nesil iPhone’un daha ince ekran çerçevesi ve şimdikinden iki kat daha fazla piksel yoğunluğuna sahip yeni bir ekran ile karşımıza çıkması mümkün olabilir.

iPhone 5’in 730.000 piksele sahip Retina Ekran’ına karşı yeni ekranın 1.5 milyon piksel barındıracağı, ekran boyutlarının ise değişmeyeceği konuşuluyor. Eğer doğruysa zaten yeterince net olan ekran çok daha iyi görünecek fakat geliştiriciler fazladan eklenen pikseller için küçük birkaç ayar ile uygulamalarını güncellemek zorunda kalacaklar.

Bu gibi bir ekrana gerçekten kullanıcının ihtiyacı olduğuna inanmasam da sadece rakamlara takılan tüketicilerin 1080p ekranlı android cihazlara kaymasını engellemekten öteye geçmeyecektir diye düşünüyorum. Umarım yanılmıyorumdur çünkü dedikodunun doğru çıkması ve bu çözünürlük haricinde ekranda yeni bir iyileştirme bulunmaması halinde kesinlikle gereksiz bir iyileştirme olacaktır. iPhone’un mevcut çözünürlüğün (iPhone 4’ten beri kullanılan teknolojinin daha ne kadar iyi olabileceğini sadece düşünmekle yetiniyorum) kullanım için son derece yeterli olduğu savunanlardanım. Daha yüksek çözünürlük daha fazla pil tüketimi ve daha yüksek maliyet demek.

Ekran çerçevesinin incelmesi ise ekranın büyümesi veya cihazın küçülmesine neden olacaktır. İkinci seçenek daha mantıklı geliyor, hala iki elimle telefon kullanmak istemiyorum.

iPhone 5S hakkında daha iyi ön ve arka kamera ve sensör ile daha hızlı işlemci beklentileri devam ediyor. Parmak izi okuyucu sensör ve NFC ise hala belirsiz.

Son olarak, dedikodular ne kadar artarsa artsın, yıllardır “S” eklentili iPhone’larda donanımsal değişikliğin sadece cihazın içinde olduğunu gördük. Bu dedikoduda ise şimdiye kadar gördüklerimizin tam tersinden bahsediliyor. Her zaman dedim gibi. Apple bu. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Jobs döneminde bir şeyleri kestirebilmek mümkündü ancak Cook’u hala tam olarak anlayabilmiş değiliz.

Sizce yeni iPhone’un daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana ihtiyacı var mı?

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

    • Büyük bir yanlışınız var Fatih Bey.Samsung ürünlerinin neredeyse herkes tarafından eleştirilen konu ekran parlaklığıdır.Ekran çözünürlüğü iyi ancak ekran parlaklığı azdır.Hatta S4 te bu durum dahada vahim bir boyut kazanarak şarkı bitmeye yakın kaldığında ekran parlaklığı çok azalıyor ve tekrar şarja takana kadar parlaklığı yükseltemiyoruz.Samsungun parlaklıkla ilgili geçen sene yaptığı paylaşımda şarjı uzun gitmesi için böyle birşey yaptık diyorlar ancak bu açık havadayken kötü sonuçlar doğuruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.