“Değişmeyen Tek Şey Microsoft’un Kendisidir.”

Tamam, kabul ediyorum. Bu başlık tuhaf bir göndermeden ibaret! Ama ne yapmalıyım ki düşüncemi bir cümlede özetlemenin başka bir yolunu da bulamadım. Hatırladığım kadarıyla Herakleitos şöyle diyor;  “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.”  Tam böyle dememiş olsa bile amacım Felsefe tarihi dersi vermek ya da -daha kötüsü- halk arasında “felsefe yapmak” olan eylemi gerçekleştirmek olmadığından, bunu bir kenara bırakarak asıl konuya geliyorum.

Yıllar geçiyor…  Sokaklar değişiyor, binalar değişiyor, arabalar değişiyor, teknoloji değişiyor, insanlar değişiyor… Ama sanırım Microsoft’da işler pek değişmiyor. Aşağıda iki ayrı video var, biri Bill Gates’in 1997 yılında CNN’de Windows 98’i tanıtırken başına gelen “mavi ekran” faciası. Diğer video ise henüz çok yeni; Microsoft’un sonbaharda çıkacak tableti “Surface”in tanıtım etkinliğinden. İkisini de izleyip aradan geçen 15 yılın Microsoft’da neyi değiştirdiğini açıklayacak bir baba yiğit varsa mesajlarını beklerim.

Ayrıca sadece iki video da değil… Ballmer’ın haykırışlarını, Macbook Pro ile yapılan sunumları, “Developers, developers, developers” çığlıklarını da unutmamak lazım. Bu bahsettiklerimiz size yabancıysa ve videolarını hala izlemediyseniz, sizi böyle alalım….

İyi seyirler, iyi eğlenceler.

1997 – Bill Gates – Windows 98 Tanıtımı

Haziran 2012 – Surface Tanıtımı

Tagged With: , ,