Demirhan Baylan’ın Sinyal’i

Demirhan Baylan, kendine öz tarzı ile dikkat çeken bir sanatçı. Sinyal adlı son albümü ile Apple kullanıcılarının da dikkatini çeken Baylan’ı bu sayfalara taşıyan şey ise Türkiye’nin ilk uygulama biçimindeki müzik albümü oldu. Birkaç gündür bu etkileşimli Müzik albümünü keyifle dinliyorum. Benzeri dünyada nadir bulunan, ülkemizde ise ilk olan uygulama 3,99 dolara satılıyor. 

Albümle aynı adı taşıyan “Sinyal” adlı uygulama, sonraki sürümlerde konser ve klip görüntüleriyle de güncellenecek. Sinyal adlı albümün basın bildirisini ve uygulamanın ekran görüntülerini paylaşmadan edemedim.

Türkiye’nin ilk aplikasyon müzik albümü SİNYAL

Müzik dünyasına yeni bir açılım vadediyor

Demirhan Baylan’ın yeni “albümü” SİNYAL, Lin Records tarafından basılan CD formatıyla beraber iPad ve iPhone’lara yönelik aplikasyon olarak Apple App Store’da satışa sunuldu.11+5 şarkıdan oluşan ve Türkiye’de ilk kez aplikasyon formatında satışa sunulan SİNYAL, dinleyicinin tüm albümü bir müzikal yolculuk olarak algılamasını ve albümle zaman geçirmesini sağlamayı hedefliyor. Müzik dünyası için yepyeni bir kavram olan “güncelleştirme”lerle daha da genişlemesi hedeflenen aplikasyon, müziği dinlerken içinde dolaşabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dünya yaratıyor.

SİNYAL, kendine has bas gitar stili, ilginç hikayelerle bezenmiş şarkıları ve 20 küsur seneden beri Türk müzik dünyasının içindeki çabalarıyla kendine özel bir yer edinmiş olan Demirhan Baylan’ın son müzikal macerasıdır. 16 şarkıdan oluşan bu eserde DB her zaman olduğu gibi hikayeciliğin ve müzikal ifadenin sınırlarını zorlayarak sizi hiç bilmediğiniz bir dünyaya götürüyor. Aplikasyon, her dinlediğinizde yeni şeyler duyacağınız ve çok uzun süre yeni şeyler göreceğiniz müzikal bir tecrübe sunuyor. Müzisyenliğiyle tanıdığımız Oğuz Büyükberber’in eseri olan grafik çalışması bir harita gibi kurgulanarak dinleyicinin şarkılar arasında gezinmesi teşvik ediliyor.

SİNYAL’deki şarkıların tamamı Demirhan Baylan tarafından yazılmış, icra edilmiş ve kaydedilmiş. Tek bir şarkıda konuk eleman olarak Korhan Futacı saksofonuyla yer alıyor. Albümün fotoğrafları Beril Baylan’a, programcılık ise Gökhan Sivrikaya’ya (Combocow) ait.

page2image3392 page2image3816

Demirhan Baylan Hakkında
Profesyonel müzik kariyeri 1989’da Bulutsuzluk Özlemi’yle başladı. Berklee College of Music’ten Music Production and Sound Engineering BA sahibidir. SİNYAL dokuzuncu solo albüm projesidir. “Wolpadinga” (Mavi Ağaç Yayınları) isimli düşüncelerini özetlediği bir kitabı vardır. 90 sonrası Rock ve yenilikçi müzik dünyasının gerek sanatçı, gerekse teknisyen olarak önemli imzalarındandır. Evlidir. Denizciliği sever.

demirhanbaylan.net

facebook/demirhanbaylanmusic youtube/demirhanbaylan

page2image9560 page2image9720 page2image9880 page2image10040 page2image10200 page2image10360 page2image10520 page2image10680

Tagged With: , , ,