Editörün evine ‘iPhone’ baskını

iPhone prototipini ‘barda bulan’ kişiden alarak yayınlayan Gizmodo sitesi editörünün evini polis bastı.

iPhone 4G, iPhone HD, iPhone 4 yada her neyse...

Planlı ya da değil, Haziran’da pazara çıkması beklenen yeni iPhone için ‘viral’ haberler devam ediyor. Son olarak cihazın ‘barda unutulan’ prototipini alarak haberleştiren Gizmodo sitesinin editörünün evini polis bastı.

Sitede yer alan habere göre California polisinin bilişim suçları dairesine bağlı ekipler, mahkemeden aldıkları araam emriyle editör Jason Chen’in evine girerek iPhone prototipini aradı. O sırada evde olmayan Chen’e ait 4 bilgisayar ve 2 sunucuya el kondu.

Ancak baskının hukuk dışı olduğunu iddia eden Chen, bölge başsavcılığına başvurarak baskının ve el koymaların “haber kaynağının korunmasını güvence altına alan” yasalara aykırı olduğunu iddia etti.

Bölge savcılığı şimdi şikayeti ve mahkeme emirlerini inceleyerek karara varacak. Eğer Chen haklı bulunursa California bilişim polisi hakkında soruşturma başlatılabilir.

Teknoloji haber sitesi Gizmodo, iPhone 4G veya HD olarak adlandırılması beklenen yeni cihazın prototipini “barda bulan’ bir kişiden 5 bin dolara satın alarak incelemiş, fotoğraf ve videolarınıinternette yayımlamıştı. Bir süre sessizliğini koruyan Apple daha sonra bir mektupla cihazı Gizmodo’dan geri istemişti.(NBC)

Tagged With: , ,