Elma Dergisi 4 Yaşında

20130106-011913.jpgElma Dergisi bugün itibariyle dört yaşında. Üç yıl boyunca yazmayı sürdüreceğimi sanmıyordum. Fazla uzun tutmaya pek niyetim yok fakat birkaç şey söylemeden de geçemeyeceğim. Bundan sadece 3 yıl önce, Türkiye’de güncel olarak Apple ile ilgili haber yayınlayan, en azından bunu sürekli olarak yapabilen bir blog yokken kuruldu Elma Dergisi. “Neden ben yapmıyorum?” diye düşünmeye başlamak ile ilk yazının yayınlanması arasında birkaç saat fark vardı. Dün gibi hatırlıyorum. Profesyonellik mi? Alakası yok! Bu sadece bir hobi olarak başladı. Daha önce bir blog vb denemesi bile yoktu. Altyapı olarak ne kullanabilirim?, Adı ne olmalı? Nasıl yazılır? diye düşünmeye bile fırsat olmadan ilk yazıyı yayınladığımı fark ettim. Elma Dergisi’nde iPad’in önemli bir yeri var. Apple bir şey çıkaracaktı ama adını bırakın ne olacağı bile tam olarak belirgin değildi. Nedir ne değildir diye araştırırken “Madem araştırıyorum, bari paylaşayım” düşüncesi ile başladım. “Umarım uzun soluklu olur” diye düşünmüştüm evet ama bu hale gelebileceğini söyleseler de inanmazdım. Üç yıl boyuncaneredeyse iki bin yazı, beş bin küsür yorum yapılmış. Üç – dört kişinin takip etmeye başladığını gördüğümde yaşadığım sevinci artık her gün ziyaret eden yüzlerce okuyucu ile yaşıyorum.

Elma Dergisi kurulduğundan beri hiç ticari kaygısı olmadı. Belki de bu yüzden bu kadar çok sevildi. Kimseden karşılık beklemedik. Biz sadece Apple’ı çok sevdik. Zaten meraklısı, takipçisi olduğumuz bu şirketi ve ürünleri ile ilgili edindiğimiz bilgileri paylaştık hepsi bu. Zamanla Elma Dergisi’nin ihtiyaçları arttı elbette. Reklamlarla bu ihtiyaçları biraz olsun gidermeye çalıştık. Yeri geldi ayakta tutabilmek için bağış bile topladık. Müdavimler var aramızda. Hatırlayanlar vardır. Hosting firmaları ile az uğraşmadık :) Etkinlikleri canlı olarak aktarmaya çalıştık. O heyecanı hep birlikte yaşadık. Ne çok çöktü Elma Dergisi. Binlerce ziyareti kaldıramadı bazı günlerde…

Haberleri sadece ilk önce değil, doğru bir şekilde vermeye çalıştık. Bazen bir tedarikçinin yayınladığı isimsiz notlar, bazen Çin’de fotoğraflanan bir prototip aksesuar, kimi zaman da ajansların notlarından toplananlar pek çok yerli, hatta yabancı haber blogundan önce yayınlandı Elma Dergisi’nde. Bazı tartışma sitelerinde sessiz sedasız dolaşırken gördüğüm “Elma Dergisi de yayınlamış, doğrudur o halde” gibi cümleler okumaktı bizi mutlu yapan. Twitter veya Facebook’tan hakkımızda olumlu bir bildirime denk gelmek ne büyük keyif oldu bize.

Üç yıl boyunca bizim de hatalarımız oldu. Acele ettiğimiz, geç kaldığımız veya unuttuğumuz da oldu. Bunun yanında pek çok insan önemli bir günü, bayramı veya başka bir heyecanı yaşarken bizim gözümüz hep takipteydi.

Yeni yılda, dördüncü yaşımızda, sizlere çok sevdiğimiz Apple’ı, harika ürünlerini ve ekosistemdeki her şeyi mümkün olduğu kadar aktarmaya devam edeceğiz. Elma Dergisi için çok hoşunuza gideceğini düşündüğümüz yepyeni projelerimiz var. Umarım en kısa zamanda bunları da sizlerle buluşturacağız. Elma Dergisi’ne emeği geçen, yardım eden, sabır gösteren herkesin ve tüm okurlarımızın elma dolu şahane bir yıl geçirmesini diliyorum. Hep birlikte nice mutlu yıllara!

 

Tagged With: