Elma Dergisi Gözüyle Yeni iPad

-

Herkese merhaba. 5 Mayıs tarihinde bildiğiniz gibi ülkemizde yeni iPad satışa çıktı. iPad Türkiye’de Wi-Fi ve Wi-Fi+4G olarak 16, 32 ve 64GB kapasite ile toplam 6 model olarak satılıyor. Bugün sizlerle elime yeni ulaşan Wi-Fi+4G 16GB versiyonunun ilk izlenimlerini aktarmaya çalışacağım. Yeni iPad ile ilgili detaylı görüşlerimi  sizlerle ilerleyen günlerde yine paylaşacam. Henüz elime geçeli 24 saatten az oldu. Yurt dışından aldığım iPad’in Pasaport kaydını dahi yaptırmadan önce paylaşmak istedim.

Apple kutunun içine şarj adaptörü, şarj kablosu ve kitapçıkların haricinde bir de kulaklık ekleseymiş daha çok sevinirdim :)

Kutunun ambalajını açarken her Apple ürününde olduğu gibi  göze çarpan ilk şey, en az alana en çok şeyi sığdırma fikrinin aynen korunduğu oldu.

İşemcisinin gücü hemen fark edilebiliyor. Başka bir marka tablet ile karşılaştırmaya çalıştıysam da  iPad ‘in hızı böyle bir karşılaştırmayı anlamsız kılıyor. Zaten şu anda pazardaki en güçlü işlemci olmasa dahi iOS ile mükemmel uyumu cihazı adeta uçuruyor.

Sizlerle kutu ile ilgili daha detaylı fotoğraflar paylaşmak isterdim ama kargo şirketi kargoyu getirdikten hemen sonra büyük bir heyecan ile kutuyu açmış bulundum.

5 MP kamerası ve 1080P video çekim kalitesi gayet tatmin edici. Düşük ışık altında hala ciddi gren sorunu bulunsa da bir tablet PC yeterince iyi. iPhone 4S te kullanılan yeni geniş, çoklu mercek sisteminin bu başarıdaki payı oldukça büyük.

Muhtemelen meraklılarının bütün santimetresini ezberlediği tasarımını kısaca fotoğraflar ile göz önüne sereyim.

Yeni iPad’in iPad 2’ye göre kalınlığı kağıt üzerinde fazla olsa da bunu el yordamı ile algılamak neredeyse imkansız.

Apple logosunun görüntüsü hiç bu kadar net olmamıştı. Fotoğraftan anlamak zor ama ekran kalitesi çok iyi. Şöyle bir düşünüyorum da evdeki LCD TV’nin görüntü kalitesi yeni iPad gibi olsa galiba başından ayrılamazdım.

Yeni iPad de artık diğer tüm Apple cihazları gibi iCloud hesabınıza giriş yaptığınızda kullanıma hazır hale geliyor. Tüm ayarlarınız, adres defteri ve daha önce herhangi bir iOS cihazınız için indirdiğiniz uygulamalar eğer isterseniz aynen iPad’e de kolayca aktarılabiliyor.

Birkaç küçük kişiselleştirme,  Mail hesaplarım, paylaştığım  fotoğraflarım, videolarım ve  uygulamaları yükledikten sonra dünyadan kopup iPad ile oynamaya başladım.

Şimdilik köşeme çekilip iPad’im ile vakit geçirmeyi planlıyorum. Yeni donanımın kattığı hız, ekranın inanılmaz görüntü kalitesi, nihayet daha kabul edilebilir fotoğraflar sunan kamera haricinde önceki nesile göre ciddi bir fark olmadığını zaten tahmin ediyorsunuzdur. Birkaç günlük kullanımdan sonra gözüme çaryanları daha detaylı olarak buradan sizlerle paylaşacağım. Teşekkürler.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

 1. Yeni iPad’i Mart ayı sonundan beri kullanıyorum. Özellikle geliştirmekte olduğum bir proje için cihazı olabildiğince zorlamaya özen gösteriyorum, haliyle çok fazla deneme yaptım, gerçekten de çok fazla sorun buldum. Biraz ben de bahsetmek istiyorum tecrübelerimden.

  Cihazın büyük çoğunluğunun bataryadan oluşması sebebi ile içeride olmayan hava sirkülasyonu büyük bir problem aslında. Güneş varken kullandığınızda sadece ana ekranda dolaşsanız bile aşırı ısınmaya başlıyor. Oyun oynarsanız “Aşırı sıcaklık” mesajı verebilecek kadar ısınıyor. Güneş yokken rahatsız edici bir ısıya ulaşmıyor. Bataryanın çok büyük olması sebebiyle (batarya da ısınıyor tabi ki) oluşan bir sıkıntı aslında.

  Ağırlık iPad 2’den fazla olmasına rağmen bence sorun oluşturacak kadar değil. Kalınlığın artması ise bence güzel, hatta biraz daha artmalı diye düşünüyorum. Sürekli elde tutulan bir cihazın aşırı incelmesi ergonomik olarak hiç rahat değil. Elde, özellikle parmaklarda ağrılara yol açabiliyor. Çok fark edilir değişiklik yok gerçi; ama kalınlaşsın birazcık =)

  Ben kameraya, daha doğrusu arka kameraya, hayran kaldım. Çok kaliteli bir kameraya sahip. Çok net ve gerçek renklerde fotoğraf çekebiliyor. iPad 2’ye göre çok çok üst düzey. Ön kamera da biraz daha iyileştirilmiş olsaydı daha iyi olurdu; çünkü iPad 2’dekinden bir farkı yok. Photobooth’a daha çok efekt (Mac’teki yüz tanıyanlar mesela) gelebilirdi bu güzel arka kamera için; ama iOS 6’yı beklemeli en iyisi.

  İşlemci yerine sadece GPU’nun geliştirilmiş olması bence eksiklik; çünkü işlemci kullanılan işlemlerde (Örneğin tarayıcıdaki çoğu CSS işlemi) çok sıkıntı yaşatabiliyor, tabi ekran üzerinde işlem yapılıyorsa. iPad 2’de yapılan işlemlerde herhangi bir performans sıkıntısı yokken, 3. nesil iPad’de ciddi anlamda performans kaybı oluyor render sırasında. Aslında iOS üzerinden düzeltilebilecek bir problem. Yine de işlemcinin de biraz daha hızlı olması gerekirdi diye düşünüyorum. Aceleye gelmiş sanki.

  HTML, CSS ve JavaScript ile yoğun derecede uğraştığım için 3. nesil iPad beni delirtti açıkçası. Performans tatmin etmiyor işin içine görsel render girdiğinde.

  iOS 5.1 geldiğinden beri iPod’umda da yaşadığım bazı problemler vardı; ancak yeni iPad’de sorunların babasıyla karşılaştım. Özellikle ana ekran arayüzünde oluşan onlarca hata ile karşılaştım. Bilmiyorum eski iPad’lerde de aynı problem var mı; ancak çok komik sorunlar. Örneğin ikonların üst üste binmesi, serbest yerleşimi, ikon yerinde boşluk oluşması, kendi kendine kendisi ile klasör oluşturma, vs.

  Bahsedilen WiFi sıkıntısı ile karşılaşmadım; ancak bazen geç görebiliyor çevredeki WiFi bağlantılarını; ama bahsedilen sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Zaten donanımsaldan çok yazılımsal bir problemdir varsa da. Isınma problemi dediğim gibi, güneş altında kullanıyorsanız mevcut. Şarj ile ilgili bir problem hiç yaşamadım; ancak eski kablolarda bazen şarj edemiyor. Kendi kablosunda daha çok tel var.

  Ekran gayet güzel. Başka bir yorum yapamam buna =)

  Kısacası olmuş diyebilirim; ama iOS 6 kesinlikle çabuk gelmeli. Cihazdaki garipliklerden bıktım. Sanırım bu da Steve Jobs’ın artık Apple’ın başında bulunmamasından kaynaklanıyor.

 2. […] More: Elma Dergisi Gözüyle Yeni iPad | Elma Dergisi Tweet Tweet Share Unknown […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.