En büyük dilim iPhone’un…

 

ChangeWave adlı araştırma şirketinin yayınladığı bir rapora göre, önümüzdeki 90 gün içinde akıllı telefon almayı düşünen kişilerin yarıdan daha fazlasının tercihi iPhone’dan yana. Kuzey Amerikalı 4000 tüketicinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre geçtiğimiz çeyrek içinde bu rakam %65 idi. Son rakamlara bakarak bunun bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz ancak geçtiğimiz çeyrekte yeni bir iPhone modeli olan iPhone 4S in duyrulduğunu da unutmayalım. Yukarıdaki grafiğe göz atacak olursanız her model yenilemesinin denk geldiği zaman aralığında bu oran tavan yapıyor ve sonra standart gidişatı olan %35 ortalamalarına geri dönüyor. Başa dönüp şu an %54 olan oranı artık bir düşüş yerine ciddi bir artış olarak yorumlayabiliriz öyle değil mi?

Hazır konusu açılmışken memnuniyete dayalı bir başka araştırmayı daha sizlerle paylaşayım. Matematik dersi gibi olmasını istemezdim ama denk geldi kusura bakmayın artık. Aşağıdaki grafikte ise kullanıcıların sahip oldukları cihazlarda kullanılan mobil işletim sistemlerinden memnuniyetleri yine aynı firma tarafından yayınlanmış.

Grafik, her dört iPhone kullanıcısından üçünün “Çok Memnunum” (%75) dediği yerde en yakın rakibi olan Android işletim sistemini kullanan cihaz sahiplerinin tatmin seviyesinin  %47 de kalması dikkat çekici. iOS’un sadece Apple cihazlarında, Android’in ise onlarca farklı marka tarafından kullanıldığının altını çizmeye gerek yok sanırım.

Bu arada, bugün iPhone’un 5. doğum günü. Beş yıl önce bugün Steve Jobs’un tanıtımını yaptığı iPhone hakkında konuşuyoruz. Jobs, konuşmasına başlarken, “Bugün burada yine tarih yazacağız” demişti. Öyle de oldu. Şimdi sizleri o günleri anımsatması amacı ile basın toplantısının görüntüleri ile baş başa bırakıyorum. Vaktiniz varsa mutlaka izleyin Sevgili Steve Jobs, seni şimdiden çok özledik…

 

Tagged With: , ,