Eski Android Kullanıcıları iPhone 5c’ye Yöneliyor

goodbye android

Apple’ın iki yeni iPhone modelini satışa çıkartmasının üzerinden uzun bir süre geçti. 20 Eylül’de ABD’de satışa sunulan modeller ülkemizde 1 Kasım’dan önce raflardaki yerlerini alamamıştı. ABD hariç dünyanın geri kalanında iPhone 5c stokları neredeyse hiç sıkıntı yaşatmadı. ABD’de ilk günler 5c stoklarında da 5s’te olduğu gibi sorun vardı. iPhone 5c günümüzde ülkemizde ve hatta ABD’de bile neredeyse ertesi gün teslim edilebilen ve hemen her yerde bulunabilirken 5s bulmak hala güç. Resmi olmayan araştırmalar satılan her 4 yeni iPhone’un 3 tanesinin 5s, 1 tanesinin ise 5c olduğunu gösteriyor. Tüm bunlar size iPhone 5c’nin başarısız bir ürün olduğunu mu düşündürdü? Tekrar düşünün.

iphone5c1

iPhone 5c’yi tercih eden müşterilerin profillerini biraz daha yakından incelediğimizde daha çok 13-23 yaş aralığındaki gençlerin bu modeli tercih ettiğini görüyoruz. 5c müşterileri oldukça ilginç çünkü neredeyse yarısı şimdiye kadar hiç Apple ürünü kullanmamış.

Apple, kendine has bir ekosisteme sahip. Genellikle müşterileri sadıktır ve kolay kolay markadan vazgeçmezler. Bir kez ekosisteme giren kullanıcı diğer markaların benzer ürünlerinden artık aynı hazzı alamaz. Herhangi bir Apple ürünü sözkonusu olduğunda, daha önce hiç Apple ürününe sahip olmamış kişi yüzdesi oldukça düşükken iPhone 5c’de bu kadar farkın böylesine yüksek olması oldukça ilginç. Pek çoğumuz yeni bir şey katmadığı gerekçesiyle bu ürün için Apple’ı suçladık. Satışlarının düşük gitmesini gördüğümüzde ise sanki haklılığımız kanıtlanmışcasına kabardık fakat işi hiç bu yönden ele almamıştık. Apple her nasılsa bu üründe oldukça başarılı bir ticari adım attı ve hiç olmadığı kadar yeni müşteri kazandı. iPhone 5c müşterilerinin yarısının daha önce Samsung veya LG gibi Android işletim sistemi ile çalışan bir telefon sahibi olması da konuyu oldukça ilginç yapan faktörlerden biri.

Tagged With: , ,