Eski bedene yeni ruh

Bu da nedir böyle dediğinizi duyar gibiyim. Astral seyyahlığa filan kalkışmıyoruz sakin olun :) Kenarda kıyıda Orjinal iPhone’unuz veya 3G’niz varsa ve jailbreak yapmadan iOS 5 özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız bu yazı tam size ve eski iPhone’unuza göre!

Sayfalar arasında gezinirken Cult of Mac’te bir başlık gördüm ve incelemeye başladım. Başlık, iPhone 2G/3G veya eski iPod Touch sistemlere WhiteD00r sayesinde Jailbreak olmadan iOS 5 kurulmasına olanak sağlayan bir yöntemden bahsediyor.

Evet yukarıda gördüğünüz iPhone 2G, iOS 5 yüklü. Sizinde eski bir iPhone’unuz veya iPod Touch’ınız varsa, multi-tasking, anımsatıcılar, iCloud ve ana ekran klasörleri gibi pek çok yeniliği o cihazlarda kullanamıyorsunuz demektir ki bu cihazlara yasal yollarla iOS 5 yüklenemediğini biliyorsunuzdur. Whited00r, Apple’ın resmi iOS 5 sürümünün özel bir versiyonunu geliştirmiş. ARM6 işlemcili  Apple cihazlar için geliştirilen bu sürümü (IPSW dosyasını) bilgisayarınıza indirip iTunes ile standart bir şekilde yazılım güncellemesi yapar gibi cihazınıza yükleyebiliyorsunuz ve işlem oldukça basit.

Cihazınızı WhiteD00r 5.1 ile restore ettiğinizde iOS 5’in mükemmel özelliklerinden multi-tasking, ana ekrana duvar kağıdı, anımsatıcılar ve iCloud gibi pek çoğuna sahip oluyorsunuz. Botanik biliminden pek anlamam ama sanırım her gülün bir dikeni olmak zorunda. Bu işlemin dikenleri ise yazılımı kurduğunuzda iOS 5’in en önemli özelliklerinden biri olan “Bildirim Merkezi” ne ulaşamıyor olmanız. Çalışmıyor. Neden bilmiyorum ama birazdan araştırıp cevap bulabilirsem yazıyı güncellerim. Bildirim Merkezi haricinde karşılaşacağınız bir diğer eksiklik ise App Store. Evet App Store’u da kullanamıyorsunuz. En azından cihaz üzerinden. Kurulumu gerçekleştirdiğiniz andan itibaren uygulamaları iTunes ile indirip cihaza aktarabiliyoruz. Yani bilgisayarınız yanınızda yoksa ve o an en sevdiğiniz oyunun kısa bir süreliğine bedava olduğunu öğrenirseniz boşuna çabalamayın.

Şimdilik sadece Whited00r’un sitesinden ve forumlardaki yorumlardan öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum. Birazdan eşimin eski iPhone’unu gizlice (umarım bu yazıyı okumuyorsundur) alıp elbette yedeğini aldıktan sonra iOS 5 kurmayı deneyeceğim. Forumlardan gördüğüm kadarıyla çoğu kullanıcı oldukça memnun. Şu anda zaten mevcut işletim sistemi ile de gayet yavaş olduğu için biraz tedirginim ama denemezsem çatlarım. Sonuçları yorumlarda tartışırız. Whited00r’u bu bağlantıdan sisteminize indirip, iTunes üzerinden “alt / option” tuşu ile birlikte restore komutu verip dosyayı seçerek yükleyebiliyorsunuz. (Windows bilgisayarlarda “Shift” tuşu ile idi sanırım)

Önemli Hatırlatma:

Yukarıda anlatılan özel yazılım ile Apple veya Elma Dergisi’nin bir bağlantısı yoktur. Cihazınıza yüklediğinizde tüm risk size aittir. 

 

Tagged With: , , ,