Etkinlik öncesi son sızıntılar [GÜNCELLENDİ 3]

Yukarıda gördüğünüz barkod, iPhone 4S’e ait. Beklediğimiz gibi, iPhone 4S kesinleşti. AT&T’nin envanterine giren iPhone 4S’e daha önceki yazılarımda da değinmiştim. Apple bu kez işini iyi yapmış olmalı ki iPhone 5 ile ilgili neredeyse hiç sızıntı olmadı. Birkaç küçük parça (kulaklık çıkışı ve bağlantı filmi vb) ve kılıf sızıntıları haricinde tam olarak neye benzediğine dair, daha doğrusu ne gibi özellikler taşıdığına ilişkin ciddi bilgimiz yok. Kimsenin yok. Bu yüzden sağda solda konuşanlara itibar etmeyin. iPhone 5’in etkinlikte tanıtılıp tanıtılmayacağı bile kesinleşmemişken dün ortaya çıkan bazı bilgiler, iPhone 5’in de tanıtılabileceği ihtimalini oldukça kuvvetlendirdi. Öncelikle iPhone 5 kılıfları AT&T mağazalarında envanter kaydı olarak basına sızdı.

Ardından bazı üreticilerin kılıfları resmen AT&T mağazalarına ulaştı.

Dün akşam bir de kılıflardan yola çıkarak hazırlanmış maket görselleri internette dolaşmaya başladı.

Sözün kısası, ortalık iyice karışmaya başladı. Etkinliğe sadece 4 gün kaldı. Son iki gün içinde, her etkinlik öncesi olduğu gibi büyük sızıntılar bekliyoruz. Kim bilir, belki tanıtılmadan önce iPhone 5’i ve 4S i de görebiliriz. Tasarım olarak 4S ten zaten ekstra bir beklentimiz yok. Defalarca kez dile getirdik. iPhone 5 ise oldukça ince bir kasa yapısı ile karşımızda olacak.

Dün sosyal ağlar aracılığıyla gönderdiğim bir not vardı. Gözden kaçtığını düşünerek tekrar üzerinden geçeyim. China Unicom, iPhone 5’in 21Mbps transfere olanak sağlayan HSPA+ desteği ile geleceğine ilişkin bir bilgi yayınladı. Bazılarınca 4G olarak da adlandırılan bu teknoloji mevcut 3G’nin yaklaşık 3 katı daha hızlı.

Şimdilik gelişmeler bu şekilde. Parça parça yayınlamak yerine biraz biriktirmeyi tercih etme sebebimi pek çok okuyucu anlamıştır. Ortada hala şok edici bir gelişme yok. Olduğunda ilk kez nereden duyacağınızı zaten biliyorsunuz.

[GÜNCELLEME 1:] Apple’ın yeni iPhone’u iPad’de olduğu gibi 16 GB, 32 GB ve 64 GB kapasite seçenekleri ile satışa sunulacak. Tüm modeller siyah ve beyaz renk tercih edilebilecek.

[GÜNCELLEME2:] Apple’ın iPod Classic’in clickwhell oyunlarını App Store’dan kaldırmasının ardından iPod Classic’in artık üretilmeyeceğine dair dedikodular dolaşırken, yüksek kapasiteli iPod isteyenlerin yas tutmasını engeller mi bilmiyorum ama 128 GB iPod Touch söylentileri dolaşmaya başladı.

[GÜNCELLEME 3:]

Radio Shack Mağaza envanteri, iPhone 5 olarak bir kayıt barındırıyor. Şu an Sprint Operatörü ile Apple’ın bir anlaşması bulunmuyor ancak önümüzdeki etkinlikte ABD’deki Sprint Operatörü ile taahütlü iPhone satışı olacağına dair dedikodular uzun zamandır devam ediyordu.

Tagged With: , ,