Etkinlikten iPhone 5 notları…

-

Uzun bir bekleyişin ardından, Apple’ın Eylül 2012 özel etkinliği dün akşam, yeni, renkli, eğlenceli ancak sürpriz içermeyen bir havada gerçekleşti.

Yeni iPhone, iPod Touch, iPod Nano, iTunes, EarPods ürünlerinin tanıtıldığı toplantı öncesi neredeyse tahmin ettiğimiz her şey, eksiksiz ve fazlasız olarak Apple’ın yönetim kadrosu tarafından bir bir sıralandı.

Hemen her etkinlikte olduğu gibi Steve Jobs’un defalarca kez başımızı döndürdüğü Yerba Buena Center Sahnesinde Tim Cook, şirket, ürünler ve hizmetler ile ilgili bazı güncellemelere değindi.

Günümüzde 13 ülkede toplam 380 adet Apple Store bulunduğu, Mountain Lion’ın 7 milyon adet ile en çok indirilen işletim sistemi olduğu, satılan 84 milyon adet iPad ile dünya tablet pazarının %68’inin iPad’e ait olduğu açıklanan bilgiler arasındaydı. Tim Cook’un bu bilgiyi paylaşmasının ardından dünya genelinde tablet bilgisayarlar ile gerçekleştirilen web trafiğinin %91’inin iPad ile yapıldığı, %9’un ise geri kalan tüm tablet bilgisayarlar ile yapıldığını ve bu tabletlerin ne yaptığını merak ettiğini söylemesi gerçekten güldürdü.

App Store’da 700 bin’e ulaşan uygulamaların 250 bin’den fazlası iPad’e özelmiş. Geçtiğimiz Haziran ayına kadar toplam 400 milyon adetten fazla iOS cihaz satışının gerçekleştiğini öğrenmek ise beklendiği halde şaşırtıcıydı.

iPhone 5

Tim Cook’un ardından iPhone’u tanıtmak üzere sahneye Phil Schiller çıktı. iPhone’un şimdiye kadarki başarılarına kısaca değinen Schiller, iPhone 5’i tanıtacağını duyurdu.

Daha önce iPad 3 beklerken Yeni iPad ismi ile karşılaşıldığı için iPhone’un ismi konusundaki tartışmalar da hızlıca son bulmuş oldu. Gerçi etkinlikten birkaç saat önce, Facebook’ta yayınladığımız son bir sızıntıda ismin iPhone 5 olacağını sizlere duyurmuştuk.

iPhone 5, boyutların artık ciddi bir önem kazandığı günümüzde önceki versiyonundan %18 daha ince ve %20 daha hafif bir cihaz. 112 gram ağırlığı ile hemen her şeyimiz için yanımızda taşıdığımız iPhone artık bizi daha az yoracak.

Şüphesiz yeni iPhone’u öncekilerden ayıran en büyük farkı 4″ boyutlarına büyütülmüş olan retina ekranı. 2007’den beri 3,5″ boyutu ile alıştığımız iPhone, tek el ile kullanılabilecek maksimum boyutlara ulaşmış gibi görünüyor. Bundan sonra uzun yıllar bu boyutlar ile güncelleneceğini tahmin ettiğimiz iPhone’un 16:9 formatlı ekranı 1136×640 piksel çözünürlükte.

Önceki yazılarımızı takip edenlerin şaşırmayacağı, yeni iOS cihazları için geliştirilmiş daha küçük boyutlu (9 pin) lightning adlı bağlantı noktası, sadece küçülmekle kalmayıp, bağlantı hızını da artırıyor.

Görsel olarak ciddi farklılıklar yeni iPhone için malesef sadece bunlar. Temel olarak tasarım sadece iyileştirilmiş. Apple’ın yıllardır yapıtğı gibi, iyi olanı sadece daha iyi hale getirmek için uğraşıyorlar. Kullanışsız, ucube gibi bir tasarım yerine mantığa odaklandığından başarıya ulaştığını hala farkedememiş olanlar için söylüyorum, bu cihaz Apple’ı yeni rekorlara taşıyacak. Hatta öyle ki bazı araştırmalara göre ABD ekonomisini bile hareketlendirmesi bekleniyor.

Cihazın pil ömrü neredeyse diğerleri ile aynı. 2 kat hızlı çalışan yeni A6 işlemcisi ile oldukça başarılı grafik ve işlem gücü sunan iPhone 5’in, 8 mp’lik %40 daha hızlı görüntü yakalayan (arka) kamerası aynı zamanda 1080p çok daha doygun renkli fotoğraf ve video kaydediyor. Ön taraftaki FaceTime kamerası ise 720p kalitede FaceTime tecrübesi vaat ediyor.

Kameralardan konu açılmışken iOS 5 için beklenen Panorama çekim modu, iPhone 5 ile birlikte nihayet yerleşik olarak iPhone kullanıcılarına sunuluyor.

iPhone 5, önümüzdeki hafta, 21 Eylül 2012 Cuma günü ABD ile birlikte Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Singapur’da satışa sunuluyor. Kesin bir zaman verilmese de Aralık ayından itibaren 100 ülkede satışa çıkmış olacağı belirtilen iPhone’un ülkemize Aralık ayında geleceğini tahmin etmek zor değil. Satış fiyatları mevcut iPhone ile aynı tutulduğu için Türkiye’de de şimdiki iPhone 4S fiyatlarına yakın bir fiyat ile satışa sunulacağını söyleyebiliriz. Elbette bu fırsatı değerlendirmek isteyenler önceden ürünü getirtip fahiş fiyatlarla satacaklardır.

iPhone 5 alınır mı?

İhtiyacınız varsa alınır tabi. Neticede yeni, hızlı, daha ince, daha hafif, daha büyük ekrana sahip… Tüm bunlar Eski iPhone’unuzda aradığınız ancak bulamadığımız özelliklerse alınır. Bunun haricinde Apple, her zaman olduğu gibi anormal yenilikler sunmuyor. Sadece daha iyisini yaptık diyor. Mevcut iPhone 4S veya iPhone 4 kullanıcıları için şu durumda en büyük etken hız ve ekran boyutu. 4S sahipleri için bu durum şimdilik sadece ekran farkından ibaret diyebiliriz.

iPhone 5 pil ömrü açısından kesinlikle sınıftan orta derece ile mezun olur. Elimize alıp test etmeden bu konuda kesin bir şey söylemek zor gibi görünse de Apple’ın resmi internet sitesindeki teknik veriler 200 yerine 220 saat standby süresinin kullanım süresi için iyi kötü bir fikir oluşturuyordur.

Rakipleri karşısında her zaman farklı bir yerde duran iPhone’u gerçekten diğer telefonlar ile kıyaslamak oldukça mantıksız. Şimdiye kadar TV karşısında olduğu gibi telefon karşısında uyuya kalmıyorsanız (!) yolunuza iPhone ile devam etmek hala en mantıklı seçenek. Bir seçim yapmak gerektiğinde kolay kullanımı ile iPhone kesinlikle rakiplerinin hep önünde olacak. Bol ve kaliteli içeriğe sahip uygulama mağazası App Store, tüm Apple ürünleri ve ekosistem ile kusursuz uyumu, sadece donanıma bakarak bir cihaz seçmemek gerektiğini de hatırlatıyor. Yazının başındaki iPad web trafik rakamlarını hatırlayın. Evet siz mükemmel hızlı, mega şakşaklı bir tablet veya telefon almış olabilirsiniz ancak bunu kullanmaya çalışmak bile eziyetse 84 çekirdekli bir telefonunuz olsa neye yarar?

iPhone, iOS ile birlikte kopyacı rakipleri(!) arasında her zaman ayrı bir yerde durmaya devam edecek.

Son söz:

iPhone 4, 4S sahibiyseniz bu biraz ihtiyaç ve maddi imkan meselesi. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Keyifli bir güncelleme olur. 4 öncesi bir iPhone veya başka bir şey (iPhone haricindeki her şey) sahibiyseniz kesinlikle iyi bir güncelleme olacak. Tavsiye ederim. Satın almak için ABD’den alma, getirtme imkanınız varsa (unlocked olarak) alın, kaydettirip tepe tepe kullanın. Yoksa İngiltere’den, Dubai’den almak için takla atmaya gerek yok. Ülkemizde de neredeyse aynı fiyatlar ile üstelik 2 yıl garantili olarak satılacak, değmez. Bir de lütfen İnternet paketiniz yoksa veya iCloud’un ne olduğunu bilmiyorsanız, adı iPhone diye gidip iPhone almayın.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

28 YORUMLAR

 1. süper bir yazı olmuş ellerinize sağlık..şu anlayıştan vazgecmelıyız artık ”benımde ıphone um var” evet var ama kullanmasını maalesef bılmeyen cok kişi var..icloud nedır??ıtunes nedır?ios nedir?bilmeyen cok kışi var maalsf…iphone bır tutkudur bağımlılık yapar…iphone candır;))

  • Müşterim geldi, elinde iPhone, fotoğraf gösteriyor bana, bunu işleyeceğiz dedi. Gönderin halledelim dedim aval aval baktı telefona. Aklına mms, iMessage veya varsa whatsapp için telefon no almak, mail adresi sormak, üçüncü parti herhangi bir uygulama (bump vs) veya im için id istemek gelmedi. Öylece baktı. Sonra nasıl göndereceğim diye sordu. Al o telefonu…. demek geldi içimden ama demedim. Ben anlamam iPhone’dan, öğrenin nasıl gönderildiğini öyle gelin dedim. Gitti, whatsapp varmış, öğrenip geldi ama internet paketi yokmuş. Wifi şifresi ve telefon numaramı verdim de 100 küsür kb lık dosyanın toplasan 3 saniyelik aktarma işi için 3,5 – 4 saat erinmeden uğraştı ona şaşırdım. Niye taşırsınız ki kullanmasını bilmediğniiz şeyi?

   • yaptığınız çok yalnış bence boyunuz büyüdümü acaba bunu yaptığınız zaman? bence insanlara daha olumlu davranmanız gerekiyor, magdemki apple hakkında inanılmaz bilgilere sahipseniz karşınızdaki insana ögretseydiniz emin olunk karsınızdaki adamın gözünde daha da büyürdünüz. Yanlış anlamadıysam bu kişi de sizin müşteriniz ne kadar ironik.
    (kusura bakmasın kimse konumuz teknoloji ama mekanikleşmeyelim)
    saygılar…

    • Kişisel konuları anlatmayayım diyordum ama işte dayanamayınca kaçıveriyor… Biraz hızlı geçtim belki, söylemeliydim. Ne zamandır cihazı kullandığını sordum özellikle. 2 yıl cevabını almasaydım seve seve yardımcı olurdum. Ben, önceki versiyonunu içmişsem bile yeni model bir cihaz aldığımda önce kullanma klavuzunu okuyarak başlarım işe. Araştırma yaparım. Enine boyuna iyice anlamadan cihazın açma kapama tuşuna basmam. İki yıl boyunca bir cihazı çantasında süs gibi taşıyıp sadece zırıldadığı zaman açıp kullananlara artık yardım etmiyorum. “Ben yapamıyorum” u da kabul etmiyorum. Boyum uzamadı ama artık kafam daha rahat. İşin içinde mantık varsa ben de varım. Yoksa yokum. Bu arada hatırlatırım. Son üç yıldır bıkmadan usanmadan binlerce (yüzlerce değil) destek maili cevapladım. Yüzlerce kişiye sabırla yardım ettim yol gösterdim. Vaktimi TV karşısında yetenek sizsiniz yarışmasını izleyerek harcamak yerine belki bir kişiye daha yardımım dokunur, cevap yazamadığım kimse kalmış mıdır diye düşünerek geceler boyu ekran karşısında kaldım. Adım gibi eminim ki şu an bu satırları okuyan, bir gün bir şekilde yardımım lazım olduğunda geçiştirmeden cevapladığım onlarca kişi vardır. Sorarım size? Birisi çıkıp da diyebilir mi “Benim sorunuma çözüm bulmadı” diye. Veya düşünün, kime sorunu cevaplarım ama şu kadar bedeli var demişim? Yıllardır ben burada insanlar, özellikle de yeni başlayanlar faydalanabilsin diye çırpınıyorum. Lütfen sözlerinizi tekrar tartınız.

     • içiniz rahatsa sorun yok zaten, sakın beni yanlış anlamayın amacım sizi rencide etmek değildi sadece yanlış bir şeylere engel olmak istedim iyilik ve kötülüğün arası bir bıçak inceliğinde dermiş atalarımız.Ben orada ki davranışınızın hoş olmadığını belirtmek istedim sadece keşke o gün adamı çekip karşına burada anlattıklarını ona da bahsetseydin daha hoş olurdu. Herkese adına yardımlarınız için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

 2. çok iyi bir yazı olmuş, yazının sonundaki cümleye ise %100 katılıyorum. sadece iphone almak için adı iphone diye alan insanlar var çevremde ve nasıl resim , müzik, app atarım diye soran arkadaşlarım var. ihtiyaç meselesi bu parayı veriyorsan eğer kullanmayı da öğreneceksin arkadaş!

 3. Dün dışarıdaydım etkinliği canlı takip edemedim fakat akşam geldiğimde yatmadan bir göz attım ne var ne yok diye. Hiç bir şey göremedim. Uyku sersemliğime verip yattım, sabah daha detaylı incelerim dedim. Ama uyanıp kahvemi içip kendime geldikten sonra bir daha inceledim veee.. Sonuç: değişen birşey yok. Hala akşam yatarken gördüğümden farklı şeyler göremiyordum. Ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Biliyorum siz burda Apple’ı kötüleyen yazıları pek sevmezsiniz(özellikle de yeni/genç yazarlar) fakat bir noktada kendimize karşı dürüst olmak lazım. Neyi savunduğumuzu, övdüğümüzü bilmemiz lazım diye düşünüyorum. Yani; iPhone 5 almayı kesinlikle ama kesinlikle düşünmüyorum. Neden?

  1. Daha hızlı, daha ince, daha geniş ekran ve daha uzun pil ömrü.. Eeee??? Başka?? Sonuçta bu cihaz bir ara sürüm değil yanlış mıyım ?

  2. Apple firması’nı basitçe yeniliklerin öncüsü diye tanımlasak yanlış dememiş oluruz diye düşünüyorum. Sonuçta iPhone ve iPad gibi 2 devrim yaratan cihaz piyasaya sürdüler. Ve bu zamana kadar sadece iPhone’lar ile ilgili konuşacak olursak iPhone 5 dahil 4 ana sürüm ve 2 ara sürüm iPhone gördük(2G,3G,3GS,4,4S,5). Hangisi ara sürüm hangisi ana sürüm yazma gereği duymuyorum!? Gelişim sürecine bakacak olursak farkedilebileceği üzere en az ilerleme iPhone 5’te mevcut. Hani bu cihazda yenilik? Nerde diğer firmalara örnek olacak, Samsung’un özenip (ç)almasını sağlayacak özellik ne biri bana bunu açıklasın lütfen. Hayır hakikaten aklım almıyor yani ben mi göremiyorum??

  3. Yeni bir bağlantı kablosu. Bu konuda pek fazla diyecek birşey yok aslında. Apple’ın düşünce yapısını az çok hepimiz biliyoruz. Adamlar farklı olmayı seviyorlar. Bunu bir kez daha kanıtladılar ve kafalarından(!) yepyeni bir kablo çıkardılar. Yeni bağlantı şekli demek yeni aksesuarlar demek. Kısaca benim iPhone 2G’de dahi kullandığım hoparlör setimi şimdi kullanamicam demek. Böyle yenilikçi hareketler illa ki olur. Sonuçta hangi firma hala ilk kullandığı bağlantı şeklini kullanıyor ki değil mi? Ama bu nedir yaa??? İnsan microUSB falan yapar Allah aşkına Apple’dan başka kim kaldı microUSB kullanmayan? Nesi varmış o bağlantının? İsterse 5 kat hızlı olsun arkadaş ben bu iPhone’u server niyetine kullanmicam ki? 10sn’de atacağım dosyayı 50sn’de atayım. Ne kaybederim? Şu an kullandığımız kabloların hızı neyimize yetmiyor? Koy bi microUSB, 3.0 da desteklesin. 3.0 girişli bilgisayarı olan taksın atsın ışık hızında ne istiyosa. Bir de utanmadan Lightning to microUSB diye adaptör çıkarıp 20€ fiyat biçmişler. Ayıptır, yapmayın.. Bari bir iş yaptınız onun izinden gidin. Bencilseniz bencil kalın. Madem öyle bir adaptör çıkaracaksınız cihazın üstünde microUSB olsun. Onu lightning’e çeviren adaptörden yapın. Bakın bakalım kaç satıyor.!!

  Kısaca bana göre iPhone 5; ara sürüm bile diyemeyeceğimiz, sırf her sene 1 model her 2 senede 1 de yeni tasarımlı 1 model çıkarmayı adet haline getirdiklerinden çıkarılmış bir cihaz. Belki de o kadar incelteceklerine içini doldursalarmış. Her şey incelik değildir.. Ayrıca bir çok yerde Apple kan kaybetmeye başladı yazılmış. Bu konuda diyeceğim tek bir şey var; Apple kan kaybetmeye “Steve JOBS(R.I.P)” vefat ettikten sonra başlamıştı zaten. Yani o cümlenin doğrusu kan kaybetmeye başladı değil, kan kaybetmeye devam ediyor olacak. Woz ile oturup konuşmayı ne çok isterdim. Neyse bitirelim artık :)

  Bu yazıya da “Etkinlikten Benim iPhone 5 notlarım” diyelim :) Okuduğunuz için(ki eğer okuduysanız) teşekkürler..

  • Bayıldım yorumunuza. Evet yok. Malesef bu iPhone’da bir yenilik yok. Yazımda da belirttiğim gibi, sadece iyileştirilmiş. İşlemci gücü, kamera kalitesi vs vs… Her şey daha iyi olmuş. Üstüne kasa incelmiş, hafiflemiş. Ama yok. Yenilik diyebileceğimiz bir şey yok. Az da olsa yok. Apple’ın nadir hamlelerinden biridir bu. Üzerinde, daha önce hiç görülmemiş, hiç bir firma tarafından daha önce kullanılmamış bir özellik koymadan ürün çıkartmak. Bana kalırsa Apple bu etkinlikte (Foo Fighters’tan tutun da başka pek çok örneğe kadar) Müziğe eğilmiş. Yeni kulaklıklar, yeni iTunes, iPod’lar… Özellikle de iPod Touch. Nedir o öyle? Evrim geçirmiş resmen. Özellikle Limon küfü renginde olanı harkulade. Tam eğlence işi olmuş. Aslında Sonbahar etkinliği zaten müzik üzerine olurdu. iPhone sonradan girdi araya. Bence bu iPhone milyonlarca adet satar ama bana sorarsanız oldu mu diye? Olmadı derim… İtinalı, esprili yorumunuz için tekrar teşekkürler.

   • Müzik konusuda yapılan ataklar beni çok mutlu etti Mehmet Bey. iPod touch kullanıcısı olarak yeni nesil iPod touch şahane olmuş.4. nesil cihazı neden hala sattıklarını pek anlayamadım doğrusu.

    iPhone konusu ise Apple Mac’lere yaptığı gibi küçük güncellemelere dönmüş diyebiliriz. Eğer iyi bir cihaz yapma niyetleri varsa 1,5 sene yeni cihaz piyasaya sürmemeli diye düşünüyorum

 4. Öncelikle tüm Apple Tutkunlukları sitem etmekte biraz haklı. Ama bence olaya su açıdanda bakılmalı. Yeni iphone öncekilerden çok daha dayanıklı. Aluminyum arka kapak ve kameranın safir camı yasam süresini bence uzatır. Bir de LTE destegi çok önemli ! Çünkü siz Türkiye’de çok iyi mobil internet hatlarına sahipsiniz ve LTE destegine ihtiyac duymuyorsunuz diye bunu pas geçiyorsunuz. Oysa Avrupa’da baz istasyonları kafasına göre heryerde olmadıgı icin mobile telefon hatları Tr nin çok gerisinde. Ve sırf LTE bile müthiş bir fark yaratır. Sonuc olarak 3 senedir kullandığım 3GS gider yerine hızlı dayanıklı hafif ince müthiş bağlantılı ve canavar gibi 3-4 sene kullanacağım iphone5 gelir. MacBook Pro ile uyumu da cabası :)

 5. Uzun bir suredir yorum yapmayacagim diye kendimi tutuyordum ki vazgectim.

  Bir zamanlar nokia vardi: 3310, 3330, 3410, 3510, 3510i, 6230, 6250 vb.

  Minik de olsa degisiklikler oluyordu kasalarda.tuslarin sekli yeri degisip sonuna bir ek gelir (ornegin ‘İ’) (teknolojinin el verdigi kadar) sanki yepyeni bir icatmis gibi tekrar piyasaya surulurdu.

  Simdi baktigimda aklima gelen de bu. Bakiyorum da ben dahil bir cok insan iPhone 5 ne olacak nasil olacak yattigim yerden kontrol edebilecek miyim? Ben uyurken siri sevgilime mesaj atar mi? Markete gitmeye usendigimden yarim ekmek kavurma pepsi soyler mi? Leb demeden leblebinin yanina jack daniels soyler mi? Kamerasi nasil olacak? pili cok daha uzun sureli olacak mi? Siri de turkce destegi olacak mi? Bunun gibi herksesin ekleyecegi duzinelerce soru bulunabilir. Lansmandan sonra ‘Hmm bak bu cok guzel olmus’ diyebilecegim birseyle karsilasmadim kendi adima. Sadece bir cok insan ‘yeni cikan iPhone’dan aldim’ diyebilmek icin alacak.
  – Oooo iPhone 5 almissin hayirli olsun. Ne gibi farkiliklar var?
  – Hmmm eee seyyy :~

  Sesli dusundum yaziya doktum diye baslamistim bu yaziya cok daha kisaydi orjinali ama kendi kendime laf lafi acti…

  Apple dusmani oldugum, boyle ozel ve guzel bir siteye giciklik yaptigim dusunlmesin. Bilmeyenler olabilir iyice acayim. İlk bilgisayaraim halen calismakta olan rahmetli sevgili babamin hediye aldigi Macintosh SE FDHD.o gun bugun kopamadim apple’dan. Siteye gelince sahibi degerli bir arkadasim. Geyige varmadan uzatmadan baglayalim;
  Gun gelir de ustte yazdigim paragrafi alttaki sekliyle yazmaktan endise duyuyorum…

  Bir zamanlar iPhone vardi…

  • Kesinlikle katılıyorum;

   Sadece bir cok insan ‘yeni cikan iPhone’dan aldim’ diyebilmek icin alacak.
   – Oooo iPhone 5 almissin hayirli olsun. Ne gibi farkiliklar var?
   – Hmmm eee seyyy :~

 6. Yukarıda ki bir kaç yorum canımı sıktı. Herkes imkanın yettiği her elektronik eşyayı alır ve kullanır. Bütün özelliklerini bilmek ve kullanmak zorunda degildir. Altı üstü bir telefon buna gereksiz kişilik ve karakter analizleri yüklemek ne kadar doğru.? İnsanları aldıkları telefonlar kişilik veya statü sahibi yapmıyorsa o telefonun X özelliğini kullanmak da kimseyi statü sahibi yapmaz. Bu bir telefon alırsın ihtiyaç duyduğun kadar özelliğini kullanırsın.” Ayy erkedeşlerim var apsitordan uygulama indirmeyi bilyorkene” diye eleştirmek doğrumu açaba? AVİCAN bey o bahs ettiğiniz müşteride benim size hiç yakıştıramadım. Burda arkamdan dedi kodumu yapıyorsunuz!!!!

 7. Musteri Veli nimettir. Keske arkasından konuymasaydınız. O müşteri çünkü. En azından adam fotograf çekmiş ve göstermiş. Bu da büyük basarı. (bu arada hikayeye inanmadım. Kimse müşterisini internetten karalamaz. )

 8. Ben Mehmet Bey’e hak veriyorum. Telefonu, sadece çaldığında açıp konuşmak için kullanan birisi neden gider üst düzey bi akıllı telefon alır? Hangimiz hergün işimize veya okulumuza gidip gelmek için otobüs satın alıyoruz? Mantık aynı, içinde mantık varsa ben de varım diyen Mehmet Bey bu yüzden haklı. Zor bişey mi? Bunu kullanıyosa (ki 2 sene gibi uzun bi zamandır) bi mail uygulaması olsun çalıştırmalı, denemeli.

 9. Daha önce bahsettiğim (https://www.elmadergisi.com/apple-iphone-5i-tanitti/#comment-6074) tasarım dili olayını bence bu yazıdaki 2. görsel gayet iyi açıklıyor.

  Adamlar oturupta “hadi tasarımda uçalım, millet şaşırıp kalsın” diye yola çıkmıyor. İhtiyaç zaten karşılanıyorsa 10 çekirdek olsa neye yarar. Herşey makul ve emin adımlarla gidiyor bence.

  Bir şey beğeniliyor ve ikonik olarak heryerde en basit şekliyle o resmediliyorsa (akıllı telefon dendiği zaman tüm reklam vb. ortamlarda iPhone şekli önümüze çıkıyor) bunu bozmaya gerek yok. Onu geliştirmek önemli bence. Bu da bu mantıkla, sağlam bir mantıkla yola devam anlamına geliyor. Apple teknoloji ile tasarım sanatını ifşa etmeyi seviyor. Birşey yapalımda para gelsin, nasıl gelirse gelsin demiyor. İstemeyen almaz. Apple kimseye “muhteşem birşey yapacağım, donakalacaksınız” demedi. Üstelik fiyatlarıda aynı tutuyor.

  Burada şunu da belirtmek istiyorum, bir çok telefon markasının sayısız telefonu var. Binbir çeşit. Birisine bakıyorsun anya, diğerine bakıyorsun Konya. Nerden geldiği belli değil. Ama Apple’ın tek bir telefonu var ve bu yeni bir sürümü. Oysa yukarıda arkadaşın dediği gibi Nokia 3310, 3330, 3410, 3510, 3510i, 6230, 6250 gibi telefonlar çıkmış. Çıkmış da çıkmış. Ama 3310 tekrar gelişerek bir daha çıkmış mı? Bir kez çıkmış sonra yeni bir telefon çıkmış. Oysa iPhone yine iPhone olarak çıktı. Apple’ın yeni bir telefonu çıkmadı. Gelişerek çıktı. Hasılı bunu idrak ettikten sonra olaya bu pencereden bakmak gerekir. Son olarak apple.com’da videoda ki adamlar ne diyor iyi dinlemek lazım.

  Not: Müşteri mal ise sadece müşteri sıfatı ile isim vermeden arkasından konuşulur. Bizim bütün esnafımız bunu yapar. Gayet de normal :)

  Not2: Mehmet Bey iPhone’un ekranı büyümüşken hatırlatmak istedim bir zamanlar ki paylaşımınızı. Yorumunuz ne olacak şimdi :)

  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150342368364435&set=a.10150157409624435.298943.286772824434&type=1&theater

   • Gerçi sonradan farkettim en ölçüsünde hiç değişiklik yok. Boy uzamış sadece. Fakat geri gidişlerde tıklamanın sol üst köşede olması kasıyor biraz. iOS 6 ile değişir mi bilinmez…

 10. mehmet bey,
  yazılarınızı derginizin ilk günlerinden beri takip ediyor ve faydalanıyorum. öncelikle, araştırmalarınızı derleyip paylaşmanız ve yorumlarınızı aktardığınız için emeklerinize teşekkür ederim.

  belki mehmet bey hatırlar ama ben biraz hayatımdaki apple dan bahsederek konuya gireceğim.
  önceleri kulakdan dolma, uzaktan görme bildiğim apple, benim teknoloji merakımla doğru orantılı olarak biz son kullanıcıların tümüne hitap etmeye başladıkca, bende daha bi ilgili alakalı olsamda henüz tanışmış değildik. bi süre iphone deneyimimle tanıştığım apple’a sempatim oluştu. ardından türkiyede belki ilk ipad kullanıcısı olduğum zamanlarda çok fazla sevdim appleı. o dönem 7yıl kahrımı çeken (zaman zaman başımı da ağrıtan…) asus pcmin ağır uygulamalar dışında yüzüne bakmadım.. ardından satış stratejisi gereği güncel teknolojilerden yoksun ipadin yenisi geleceği için değer kaybetmeden sattim ve o aralarda bide ipod edindim (ufak olanlardan:)) apple deneyimlerimde hep bir şikatim olsada hep bi eksik bulsamda “şimdiye kadarkilerin” en iyileriydi. fazlada söz hakkım yoktu ozamanlar laf söylemeye, çnkü tam olarak hakim değildim bu yeni işletim sistemlerine belki ilgim hevesim olmasaydı ihtiyacım dahi olmayan uygulamarı yada cihazları yada kullandığım ürünlerin özelliklerini bukadar bilemezdim.. mesela bi dönem (akademik eğitimlerini alarak) uğraştığım profesyonel fotoğrafçılık şuan sadece ilgi alanım hobim. elektronik ilgimle birlikte appleı öğrenmekde hobim oldu…

  ardından mac edinmek düşüncesi yaşlanan pcim le iyi ce ağır bastı.. ve elmadergisi yazarı mehmet bey’e hayli uzun sorularım oldu ve hatta biz gibi yenileride düşünerek yazıları açıklayıcı ve tanımlayıcı olması önerimde oldu. ve süprüz öncelikle kardeşime mac edindirerek daha iyisini almak için sabrettim.. ama bu süreçte iosdan sonra mac işletimiylede hafiften tanıştık.. ardından macbookproma kavuşdum. ihtiyacım olan yada ilgilendiğim merak ettiğim lazım olur dediğim gereken uygulamarı yükleme sürecimde maci bi hafta olmadan kendime göre kişiselleştirip iyice tanıdım eksiklerimi öğrendim belki hala bilmediğim var ama geliştiricilikten bi alt düzeyde kullanıcı oldum diyebilrm..

  şimdiii…

  bi baktımda benim mac yerine herhangi bi pc de işimi görürdü. neden mac çünkü şöyle çnkü böyle hepimiz hemen hemen biliyoruz ve yine sorunlarımız isteklerimiz vs olsada çok memnunuz…

  iphone.. iphone 5 istiorm.. ondan önce 4, 3 bi türlü iphone a erişemedim. şimdi sıra onda.. neden basit apple uyumlulu sağladı şunlar bunlar özellikler kalite güven TASARIM.. evet ben iyiyim benim en iyiye ihtiyacım var ozaman
  param var.
  zekiyim.
  başarılıyım.
  işim gücüm okulum.
  ihtiyacım var
  vs
  vs
  vs
  VE dünyanın satış rekorları kıran cihazı bana lazım
  olmassa olur suan öyle ve oluyorda.. ama olursa çokdaha iyi olur….
  daha rahat ederim ihtiyaçlarımı daha hızlı kolay karşılarım.. kalitenin tasarımın tadını çıkarırım. kendimi mutlu hissederim..

  herkesin ilgi alanı farklıdır sen apple ben fotoğrafçılığı kimi giyinmeyi babamda arabaları sever.. sevdiğin ilgilendiğin şey seni mutlu eder. heleki bide ihtiyacınıda karşılıyorsa…

  benim ihtiyacım 2 değil 10 sen boyunca iphone mac kullansam hatta ilgilensemde fotoğraf göndermek olmayabilir. facede laklak olur internette ödev bakmak olur. iworkde işim olur olrda olur.. bilememek değil ogrenmemek ayıp.. kim size dedi mehmet bet gel benim fotoğrafımı gönder diye.. bildiğim tahmin ettiğim size nasıl gönderilir yada gönderilirmi denmiştir…

  yanlış anlaşılmak yada krıcı olmak istemem sadece fikir farklılığı yada kendi görüşümü belirtmek istedim. konu anlaşldığına göre.. detaylandırayım..

  benim eniştem iş adamı vergi rekortmeni ve türkiyemize ticaretle zenginlik katıyor.. kimden ondan bundan şundan. nasıl yapıyor işi biliyor çalışıyor vs bunların içinde bide prestij var.. apple bize bunu da veriyor hep dersiniz ya reklamları baş rolü tasarım harikası.. e kimisinin ihtiyacı olan ÖZELİKDE bu olamazmı.. (benim için biçok özelliği ihtiyaç)
  yada dayım… araştırmacı gazeteci sıkca mailleşir iphone almış elinden düşmüor oyunda oynuor mailde gelior belki50 yaşında gösteriş sevmez. reklam etmez. ama belki hiç ihtiyacı yoktur siri ye yada facebooka….

  kısacası mehmet bey bizlere aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz ama benim appledan olduğu gibi sizden şikayetlerimde var.. zaman zaman sustum ama patladım.. apple babanızın oğlumu bilemem ama hatasız kusursuz gibi tanıtmanız hoş değil.. oda kul yapısı hatalı eksik satış stratejileriyle kendisine kin beslettiren şimdiye kadarki en iyisinide sunun bi kurum.. kusursuz değil.. (ki ben fanıyım ve memnunum appldan ve diğer markaları kullanarak alerji kapmış durumdayım ve sizinlede aynı fikirdeyim)
  öte yandan onu alan kullanan da herşeyini benim gibi sizin gibi bilmek zorunda değil. makina iyimi paran varmı alırsın. arz talep meselesi.. bişe edinilirken iki husus vardır amaç bütce.. öte yandan süprizz olur hediye gelir, iş olur yoğunluk olur, ilgi alanı olmaz merakı olmaz he şeyini sizin benim gibi araştırığ öğrenemez insalar….
  esnaflık iyi olsun bizimde apple storemuz olsun .. sizde başkasını eleştirmek yerine kendinizi geliştirin.. bi çok anlamda hatta internetsiz iphone olmaz alıyosan kullan diye düşünsemde bu düşüncem kendimde saklıdır. size bu şekilde ifade etmeyi yakıştıramadım.. appleı tercih ettiğim için tekrar mutlu ve memnunum.. son model macbookpromuda işimi fazlasıyla görmesine rağmen retina olan ile değiştirmeyi düşünüorum.. tutkuya saygı.. herkesin tutkusu başkadır.. ihtiyacıda.

  umarım düşüncelerimi kırmadan yanlış anlaşılmadan gerginliğimi bastırarak ifade edebilmişimdir. türkçemde bozukluk olduysa affola, tekrar çok teşekkürlerimle..

  saygılarım ve selamlarımla

 11. bu arada annemede NEW ipad aldım.. sadece okey oynamayı falan biliyor çıkalı kaç ay oldu skype açmayı zor öğrettimm… :)ama çok memnun.. daha çok şey öğrenip biçok şey yapma ideali var.. wifi model evde otomatik girior nete dıışarda arayıp soruyor her seferinde oğlum nete nasıl bağlanıyorduk diye.. üniversite mezunu emekli çağdaş birisi ama ilgi SIFIR ihtiyaç meraktan…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.