Etkinlikten iPhone 5 notları…

Uzun bir bekleyişin ardından, Apple’ın Eylül 2012 özel etkinliği dün akşam, yeni, renkli, eğlenceli ancak sürpriz içermeyen bir havada gerçekleşti.

Yeni iPhone, iPod Touch, iPod Nano, iTunes, EarPods ürünlerinin tanıtıldığı toplantı öncesi neredeyse tahmin ettiğimiz her şey, eksiksiz ve fazlasız olarak Apple’ın yönetim kadrosu tarafından bir bir sıralandı.

Hemen her etkinlikte olduğu gibi Steve Jobs’un defalarca kez başımızı döndürdüğü Yerba Buena Center Sahnesinde Tim Cook, şirket, ürünler ve hizmetler ile ilgili bazı güncellemelere değindi.

Günümüzde 13 ülkede toplam 380 adet Apple Store bulunduğu, Mountain Lion’ın 7 milyon adet ile en çok indirilen işletim sistemi olduğu, satılan 84 milyon adet iPad ile dünya tablet pazarının %68’inin iPad’e ait olduğu açıklanan bilgiler arasındaydı. Tim Cook’un bu bilgiyi paylaşmasının ardından dünya genelinde tablet bilgisayarlar ile gerçekleştirilen web trafiğinin %91’inin iPad ile yapıldığı, %9’un ise geri kalan tüm tablet bilgisayarlar ile yapıldığını ve bu tabletlerin ne yaptığını merak ettiğini söylemesi gerçekten güldürdü.

App Store’da 700 bin’e ulaşan uygulamaların 250 bin’den fazlası iPad’e özelmiş. Geçtiğimiz Haziran ayına kadar toplam 400 milyon adetten fazla iOS cihaz satışının gerçekleştiğini öğrenmek ise beklendiği halde şaşırtıcıydı.

iPhone 5

Tim Cook’un ardından iPhone’u tanıtmak üzere sahneye Phil Schiller çıktı. iPhone’un şimdiye kadarki başarılarına kısaca değinen Schiller, iPhone 5’i tanıtacağını duyurdu.

Daha önce iPad 3 beklerken Yeni iPad ismi ile karşılaşıldığı için iPhone’un ismi konusundaki tartışmalar da hızlıca son bulmuş oldu. Gerçi etkinlikten birkaç saat önce, Facebook’ta yayınladığımız son bir sızıntıda ismin iPhone 5 olacağını sizlere duyurmuştuk.

iPhone 5, boyutların artık ciddi bir önem kazandığı günümüzde önceki versiyonundan %18 daha ince ve %20 daha hafif bir cihaz. 112 gram ağırlığı ile hemen her şeyimiz için yanımızda taşıdığımız iPhone artık bizi daha az yoracak.

Şüphesiz yeni iPhone’u öncekilerden ayıran en büyük farkı 4″ boyutlarına büyütülmüş olan retina ekranı. 2007’den beri 3,5″ boyutu ile alıştığımız iPhone, tek el ile kullanılabilecek maksimum boyutlara ulaşmış gibi görünüyor. Bundan sonra uzun yıllar bu boyutlar ile güncelleneceğini tahmin ettiğimiz iPhone’un 16:9 formatlı ekranı 1136×640 piksel çözünürlükte.

Önceki yazılarımızı takip edenlerin şaşırmayacağı, yeni iOS cihazları için geliştirilmiş daha küçük boyutlu (9 pin) lightning adlı bağlantı noktası, sadece küçülmekle kalmayıp, bağlantı hızını da artırıyor.

Görsel olarak ciddi farklılıklar yeni iPhone için malesef sadece bunlar. Temel olarak tasarım sadece iyileştirilmiş. Apple’ın yıllardır yapıtğı gibi, iyi olanı sadece daha iyi hale getirmek için uğraşıyorlar. Kullanışsız, ucube gibi bir tasarım yerine mantığa odaklandığından başarıya ulaştığını hala farkedememiş olanlar için söylüyorum, bu cihaz Apple’ı yeni rekorlara taşıyacak. Hatta öyle ki bazı araştırmalara göre ABD ekonomisini bile hareketlendirmesi bekleniyor.

Cihazın pil ömrü neredeyse diğerleri ile aynı. 2 kat hızlı çalışan yeni A6 işlemcisi ile oldukça başarılı grafik ve işlem gücü sunan iPhone 5’in, 8 mp’lik %40 daha hızlı görüntü yakalayan (arka) kamerası aynı zamanda 1080p çok daha doygun renkli fotoğraf ve video kaydediyor. Ön taraftaki FaceTime kamerası ise 720p kalitede FaceTime tecrübesi vaat ediyor.

Kameralardan konu açılmışken iOS 5 için beklenen Panorama çekim modu, iPhone 5 ile birlikte nihayet yerleşik olarak iPhone kullanıcılarına sunuluyor.

iPhone 5, önümüzdeki hafta, 21 Eylül 2012 Cuma günü ABD ile birlikte Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Singapur’da satışa sunuluyor. Kesin bir zaman verilmese de Aralık ayından itibaren 100 ülkede satışa çıkmış olacağı belirtilen iPhone’un ülkemize Aralık ayında geleceğini tahmin etmek zor değil. Satış fiyatları mevcut iPhone ile aynı tutulduğu için Türkiye’de de şimdiki iPhone 4S fiyatlarına yakın bir fiyat ile satışa sunulacağını söyleyebiliriz. Elbette bu fırsatı değerlendirmek isteyenler önceden ürünü getirtip fahiş fiyatlarla satacaklardır.

iPhone 5 alınır mı?

İhtiyacınız varsa alınır tabi. Neticede yeni, hızlı, daha ince, daha hafif, daha büyük ekrana sahip… Tüm bunlar Eski iPhone’unuzda aradığınız ancak bulamadığımız özelliklerse alınır. Bunun haricinde Apple, her zaman olduğu gibi anormal yenilikler sunmuyor. Sadece daha iyisini yaptık diyor. Mevcut iPhone 4S veya iPhone 4 kullanıcıları için şu durumda en büyük etken hız ve ekran boyutu. 4S sahipleri için bu durum şimdilik sadece ekran farkından ibaret diyebiliriz.

iPhone 5 pil ömrü açısından kesinlikle sınıftan orta derece ile mezun olur. Elimize alıp test etmeden bu konuda kesin bir şey söylemek zor gibi görünse de Apple’ın resmi internet sitesindeki teknik veriler 200 yerine 220 saat standby süresinin kullanım süresi için iyi kötü bir fikir oluşturuyordur.

Rakipleri karşısında her zaman farklı bir yerde duran iPhone’u gerçekten diğer telefonlar ile kıyaslamak oldukça mantıksız. Şimdiye kadar TV karşısında olduğu gibi telefon karşısında uyuya kalmıyorsanız (!) yolunuza iPhone ile devam etmek hala en mantıklı seçenek. Bir seçim yapmak gerektiğinde kolay kullanımı ile iPhone kesinlikle rakiplerinin hep önünde olacak. Bol ve kaliteli içeriğe sahip uygulama mağazası App Store, tüm Apple ürünleri ve ekosistem ile kusursuz uyumu, sadece donanıma bakarak bir cihaz seçmemek gerektiğini de hatırlatıyor. Yazının başındaki iPad web trafik rakamlarını hatırlayın. Evet siz mükemmel hızlı, mega şakşaklı bir tablet veya telefon almış olabilirsiniz ancak bunu kullanmaya çalışmak bile eziyetse 84 çekirdekli bir telefonunuz olsa neye yarar?

iPhone, iOS ile birlikte kopyacı rakipleri(!) arasında her zaman ayrı bir yerde durmaya devam edecek.

Son söz:

iPhone 4, 4S sahibiyseniz bu biraz ihtiyaç ve maddi imkan meselesi. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Keyifli bir güncelleme olur. 4 öncesi bir iPhone veya başka bir şey (iPhone haricindeki her şey) sahibiyseniz kesinlikle iyi bir güncelleme olacak. Tavsiye ederim. Satın almak için ABD’den alma, getirtme imkanınız varsa (unlocked olarak) alın, kaydettirip tepe tepe kullanın. Yoksa İngiltere’den, Dubai’den almak için takla atmaya gerek yok. Ülkemizde de neredeyse aynı fiyatlar ile üstelik 2 yıl garantili olarak satılacak, değmez. Bir de lütfen İnternet paketiniz yoksa veya iCloud’un ne olduğunu bilmiyorsanız, adı iPhone diye gidip iPhone almayın.

Tagged With: ,