“Facebook Phone” mu Geliyor?

20130114-123035.jpg

Facebook’un yarın düzenleyeceği basın toplantısında kendi akıllı telefonunu tanıtacağı iddia ediliyor. Aslında Facebook’un akıllı telefon pazarına gireceği iddiası yeni değil. Yıllardır dile getirilen bu iddia, geçtiğimiz yılın Mart ayında, Facebook’un iPad ve iPhone üzerinde çalışan mühendisleri işe aldığı iddiasıyla gündeme gelmişti.

TechChunch sitesinin verdiği bilgiler, gizemli bekleyişin Salı günü yeni bir telefon ile sonuçlanabileceğini gösteriyor. Yeni telefonun, tamamen “Facebook” etiketli bir telefon mu, yoksa başka bir telefon üreticisinin Facebook OS kullanan bir modeli mi olduğu konusunda belirsizlik sürüyor.

Bana kalırsa yarın, Nexus benzeri bir telefonla karşılaşabiliriz. Nasıl Google telefonun donanım kısmını Asus, Samsung gibi telefon üreticilerine yaptırıp, ürünü kendi markasıyla satıyorsa, Facebook da buna benzer bir strateji belirleyebilir. Telefonun yazılım kısmında da kendi geliştirdiği işletim sistemini kullanabilir. Ya da tamamen “Facebook” etiketli bir akıllı telefon tanıtılır ki bence bu daha başarılı bir satış politikası olacaktır.

Bakalım yarın cep telefonu pazarına yeni bir oyuncu gelecek mi?

Tagged With: