Find and Call Uygulaması Adres Defterinizi İzinsiz Olarak Kopyalıyor

Daha önce sizlerle hiç iOS’a virüs tehditi haberi paylaşmamıştık. Birkaç gün önce Rus güvenlik firması Kaspersky Lab sessizce kullanıcıların rehberlerindeki numaraları kendi veri merkezine aktaran bir uygulamayı duyurdu. App Store ve Google Play Market de bulunan uygulama için uyarmak istediklerini bildirdiler. iOS veya Android cihazlarından alınan orjinal telefon numaraları ile kullanıcıların cep telefonlarına uygulama reklamları ve metin mesajları gönderildiği söylendi.

Find and Call uygulaması Rus yazılımcılar tarafından üretildiğinden Rusya’da yaşayan kişiler için daha çok tehlike arz etmekteydi. Ama uygulamanın Dünya çapında kullanılan uygulama mağzalarında olması tüm kullanıcı tehlikeye sokuyordu. Kişisel bilgileri hafızasında tutan hatta kendi sistemine yedekleyen yazılımlar yok değil ama ilk defa kullanıcı bilgileri kötü amaçlı kullanılıyor.

Google Play de bu olaylar her zaman oluyor. Kodlar detaylı olarak incelenmediğinden kaynaklanıyor. App Store’a yazılım yapıp yükleyenler bilir; Apple’ın yazılımı test edip onaylaması 10 gün belki daha fazla sürer. Steve Jobs zamanıda bütün kodlar teker teker kontrol edilirdi. Tim Cook zamanında ise biraz daha üstün körü bakıldığını duymuştum.

Kaspersky Lab’ın üzerinde durduğu bir konu da rehberde e-postaları bulunan kullanıcılara Find and Call uygulması tarafından uygulamarı yüklemeri için spam mail yollanıyor.

Apple kişisel verilerin üçüncü parti yazılımlar tarafından çalınmaması için İOS 6 işletim sistemine gelişmiş izin gereksinipleri bölümünü ekleneceğini duyurdu.

Find and Call uygulamasının kullanıcıların adres defterini izinsiz kopyaladığı ortaya çıkar çıkmaz App Store’dan kaldırıldı.

 

Tagged With: ,