Flash Mobil Cihazları Bırakıyor… [GÜNCELLEME: Resmileşti!]

İnternet üzerindeki birçok içeriğin görüntülenmesinde kullanılan Flash’ın mobil versiyonu artık geliştirilmeyecek. İddialar doğruysa Adobe artık Flash’ın mobil sürümünü geliştirmeyi durduracak.

ZDNet’in haberine göre Adobe bu açıklamayı bir iki gün içinde resmi olarak yapacak. Habere göre Flash’ın mobil cihazlar için geliştirilen sürümüne artık destek verilmeyecek. Haberin kaynağı ise Adobe’un iş ortaklarına gönderdiği bir e-posta.

Ancak halen Android ve BlackBerry’nin PlayBook cihazlarında kullanılan mobil Flash sürümlerine verilen destek devam edecek. Adobe’un bundan sonra Flash’ın mobil versiyonları yerine uygulamalar için yeni geliştirmeler üzerine odaklanacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 1.5 yıl önce, Apple’ın Ekim ayında hayatını kaybeden CEO’su Steve Jobs ile Adobe arasında bir gerginlik olmuş ve Jobs, Apple cihazlarında Flash kullanılmayacağını kesin bir dille ifade etmişti. Halen de iOS kullanan hiçbir cihazda Flash desteği bulunmuyor. Öte yandan Android işletim sistemi kullanan cihazların bazılarında Flash desteği sunuluyor.(SD)

[GÜNCELLEME: Adobe resmi blogundan duyurdu. HTML 5, Flash ile verdiği savaşı kazandı. Yıllardır Flash’ın eksiklerini, varlığının sürdürülmemesinin daha iyi olacağını söylemekten dilimizde tüy bitti. Nihayet Adobe bu gerçeği kabul etti. Steve Jobs’u Flash yüzünden eleştirenlere son bir sözüm var; Steve disket sürücüyü kaldırdığında tepki aldı, CD sürücüsüz MacBook Air’e türlü türlü bahaneler bulundu, Flash’ı güvenlik açıkları, kaynak tüketimi ve performansı düşürdüğü için desteklemedi yine tepki aldı. Keşke bu haberi de duyabilseydi…]

Biraz geçmişe dönüp hatırlayabilmek için;

Steve Jobs: Flash Hakkında Düşünceler (Tam Metin) başlıklı yazıya gözatmanızı öneriyorum.

Tagged With: , , , ,