Formatla(Mac) ya da formatlama(Mac)

Merhaba. Baktım ki epeydir haber yayınlamaktan sohbet kıvamlı yazılara uzak kalmışım. Bugün biraz sohbet edelim. İşimde kullandığım MacBook’un bazı uygulamalarda tepki verme süresinin uzaması nedeniyle eski günlerimi hatırladım. Ben de pek çoğunuz gibi uzunca bir dönem Windows PC ler ile saç döktükten sonra Mac ile tanıştım. Özellikle 1990 – 1999 yılları arasında pek çok saç telimi kaybettiğimi düşünüyorum :)

Windows ‘un beni en çok sinir eden yanları, sanırım bir süre kullanımın ardından sistemin anormal yavaşlaması, tuhaf hatalar vermesi ve belkide en mühimi, Corel’de (o zamanlar elim ayağımdı) bir çizimi baskıya hazır hale getirmişken “geçersiz bir işlem yürütüp kapatılması”ydı…

Am windows95 desktop.png

En çok sevdiğim şey ise, sabit diski fdisk ile bölümlere ayırmak, yeni bölümleri biçimlendirmek ve yeni işletim sistemini kurmaktı! MS-DOS tan sonra her şey çok hızlı değişmeye başladı. Sanırım en son kullandığım DOS versiyonu 6.22 idi. 3 disketlik MS-DOS, yerini 6 disketlik windows 3.1’e, o da 14 (Startup ile 15) disketlik Windows 95’e bıraktı. İlk yüklediğim günü hatırlıyorum da, “Bu ne yahu” ifadesi ile kuzenim ve ben birbirimize bakıyorduk.

Yıllar geçti üzerinden. Macintosh ile tanıştığım zamanlardan bu güne gelene kadar, sanırım en çok özlediğim işlem, bu “Formatlama” işlemi oldu. Artık buna gerek yoktu. Sistem tıkanmıyor, şişmiyor… Ne gerek var ki formatlamaya… İnanır mısınız, zevk olsun diye Macintosh’umu formatladığım zamanlar olmuştur. Evet itiraf ediyorum; hala keyif alıyorum :) Sanki bir şeylere yeniden başlamak gibi. Eski dertlerden uzaklaşmak gibi.. Hala uzun süre kullandığım işletim sistemi, “hantallaşacak” kaygısı yaşıyorum. Windows’tan kalan eski bir alışkanlık işte. Yukarıda bahsettiğim MacBook’u yaklaşık 3 yıldır hiç formatlamadım. Hala taş gibi çalışıyor. Haftada sadece bir gün kapanıyor. Pazar günleri. Geri kalan günlerde, kullanmadığım zamanlarda hep uykuda.

Sanırım biraz da bu yüzden son zamanlarda biraz nazlanıyor. Uykudan uyandığında biraz sersemliyor. Kendine gelmesi neredeyse 10 saniyeyi buluyor. Gerçi yaptığım eziyetleri düşününce normaldir diyorum.

Son günlerde sistemimi yeniden yüklemeyi düşünüyorum. Time Machine sayesinde hiç keyif almıyorum :( Ne bir ayar yapılıyor, ne de başka bir şey… Masaüstüm bile olduğu gibi duruyor. Bu yüzden biraz “Old School” takılıp, Time Machine icad olmadan önce yaptığım gibi formatlamayı düşünüyorum. Yani her şeyin tek tek manuel olarak yedeğini alıp, Sistem diski ile açılışta diski biçimlendirip, Mac OS’u kurduktan sonra tüm ayarları yeniden yapmak. Fotoğraflar, müzikler, onlarca uygulama… Gözümde büyümüyor desem yalan olur. İşlerimin hafiflediği şu günleri değerlendirmek istiyorum. Nisan ayında yeni nesil Mac lerin çıkmasını bekliyorum. O zamana kadar (muhtemelen çok daha uzun süre) beni idare etsin. Artık yenilemenin zamanı geldi.

Bu yazıda bir haber yok. Bir gelişme, bir dedikodu yok (tamam biraz var). Aklımdan geçenleri paylaşmak istedim hepsi bu. Sizin Mac’iniz ile aranız nasıl? Kafası kızınca format atanlardan mısınız? Ya da neden format atarsınız Mac’e? Geçmişe dair hoş anılarınız varsa paylaşın, birlikte keyif alalım. Maksat sohbet olsun…

Tagged With: , ,