Foxconn iPad 2 Fabrikasındaki Patlamada Üç Kişi Öldü

-

Haberin detayları belirginleşmeden yanlış bilgi vermek istemedim ancak resmi kaynakların doğruladığı habere göre patlamada 3 kişi hayatını kaybetti. iSuppli’nin raporuna göre bu patlamanın yaklaşık yarım milyon adet iPad 2 yi etkileyeceği konuşuluyor.

Chengdu, Çin’de bulunan Foxconn yerleşkesindeki A05 binasında, 20 Mayıs 2011 günü yerel saatle akşam 19:00’da olan patlama sonucunda büyük miktarda enkaz çevreye dağıldı. Patlamadan sonra ayakta kalan binadaki hasardan yoğun duman yükseldiği bildirildi. Şu anda durumun kontrol altında olduğu ve yararlıların tedavi altına alındığı söyleniyor.

10 itfaiye aracı ve 10 ambülansla olaya müdahale edildiği ve polisin de kaza sahasını güvenlik kordonunda tuttuğu bildirildi. Bir Foxconn yetkilisinin yaptığı resmi açıklamaya göre patlama sonucunda 3 kişi yaşamını yitirdi ve 15 kişi de yaralandı.

Foxconn, patlamanın nedenine ilişkin uzmanlarla beraber çalıştıklarını ve ilk belirlemelere göre patlamanın kaza değil ancak insan hatasından kaynaklandığını düşündüklerini açıkladı.

Firma “Araştırma ve soruşturmanın sonuçlanmasına kadar üretime ara verdik. Çalışanlarımızın güvenliği her zaman birinci önceliğimiz olduğundan, kazanın nedenini belirlemek için de elimizden gelen her şeyi yapacağız” şeklinde yazılı bir açıklama da yaptı.

A05 binasında Apple iPad 2 ürünlerinin üretimi yapılıyordu. Gelen raporlar üretimin durmasıyla birlikte Çin pazarında ürün fiyatlarının şimdiden artmaya başladığını da gösteriyor.

Apple ise yaptığı açıklamada “Foxconn Chengdu tesisinde yaşanan trajik kazaya çok üzüldük ve kalplerimizin kayıp ve yaralı yakınlarıyla birlikte olduğunun bilinmesini isteriz. Bu korkunç kazaya ilişkin Foxconn’la beraber çalışmaya da başladık” diyerek üzüntüsünü resmi olarak dile getirmiş oldu.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

    • Eğer komploysa, iSland isimli bir ada yaratır Apple okyanusun ortasında, 2 kat üretime geçer. Bu kadar da çirkinleşilmez bence. Hiç bir rakip kendisini bu kadar aşağılayamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.