Foxconn iPad 2 Fabrikasındaki Patlamada Üç Kişi Öldü

-

Haberin detayları belirginleşmeden yanlış bilgi vermek istemedim ancak resmi kaynakların doğruladığı habere göre patlamada 3 kişi hayatını kaybetti. iSuppli’nin raporuna göre bu patlamanın yaklaşık yarım milyon adet iPad 2 yi etkileyeceği konuşuluyor.

Chengdu, Çin’de bulunan Foxconn yerleşkesindeki A05 binasında, 20 Mayıs 2011 günü yerel saatle akşam 19:00’da olan patlama sonucunda büyük miktarda enkaz çevreye dağıldı. Patlamadan sonra ayakta kalan binadaki hasardan yoğun duman yükseldiği bildirildi. Şu anda durumun kontrol altında olduğu ve yararlıların tedavi altına alındığı söyleniyor.

10 itfaiye aracı ve 10 ambülansla olaya müdahale edildiği ve polisin de kaza sahasını güvenlik kordonunda tuttuğu bildirildi. Bir Foxconn yetkilisinin yaptığı resmi açıklamaya göre patlama sonucunda 3 kişi yaşamını yitirdi ve 15 kişi de yaralandı.

Foxconn, patlamanın nedenine ilişkin uzmanlarla beraber çalıştıklarını ve ilk belirlemelere göre patlamanın kaza değil ancak insan hatasından kaynaklandığını düşündüklerini açıkladı.

Firma “Araştırma ve soruşturmanın sonuçlanmasına kadar üretime ara verdik. Çalışanlarımızın güvenliği her zaman birinci önceliğimiz olduğundan, kazanın nedenini belirlemek için de elimizden gelen her şeyi yapacağız” şeklinde yazılı bir açıklama da yaptı.

A05 binasında Apple iPad 2 ürünlerinin üretimi yapılıyordu. Gelen raporlar üretimin durmasıyla birlikte Çin pazarında ürün fiyatlarının şimdiden artmaya başladığını da gösteriyor.

Apple ise yaptığı açıklamada “Foxconn Chengdu tesisinde yaşanan trajik kazaya çok üzüldük ve kalplerimizin kayıp ve yaralı yakınlarıyla birlikte olduğunun bilinmesini isteriz. Bu korkunç kazaya ilişkin Foxconn’la beraber çalışmaya da başladık” diyerek üzüntüsünü resmi olarak dile getirmiş oldu.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

    • Eğer komploysa, iSland isimli bir ada yaratır Apple okyanusun ortasında, 2 kat üretime geçer. Bu kadar da çirkinleşilmez bence. Hiç bir rakip kendisini bu kadar aşağılayamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.