Funny or Die: iSteve

1_isteve

Steve Jobs hakkında, ölümünden sonra hazırlanan projelerden biri olan iSteve, bugün Funny or Die sitesinde yayınlanmaya başladı.

iSteve, ilk Steve Jobs film projesi olmasa da ilk yayınlanan Steve Jobs filmi olarak tarihe geçti. Aslında tam olarak bir biyografi veya film demek oldukça güç. Funny or Die, Steve Jobs’u ve hayatını bir parodi olarak aktarmayı tercih etmiş.

İtiraf etmeliyim, bir veya iki sahnesinde beni güldürmeyi başarsa da genel olarak parodinin bu kadar uzun tutulması gerçekten gereksiz olmuş.

Bir dönem Apple’ın Get a Mac reklamları ve Die Hard 4.0 filminden hatırlayacağımız Justin Long’un Steve Jobs’u canlandırdığı film tam 78 dakika sürüyor. Jobs’un yanında, Steve Wozniak’ı ise Jorge Garcia canlandırıyor.

isteve-screenshot

Filmde Apple’ın doğduğu günler ile başlayan hikaye, Hindistan seyehati, Bill Gates, John Scully gibi kişilerle ilişkileri ve şirketten ayrılması sonrası yaşananlar gerçeklerden alıntılar yapılarak fakat oldukça farklı bir tarzda parodi ile anlatılıyor. Sadece beş günde çekilen filmden fazla bir şey beklememek gerektiğini de söylemekte fayda var.

Filmi Funny or Die sitesinden online olarak izlemek isteyenler

http://www.funnyordie.com/videos/d2e0f617e3/isteve

bağlantısından filme ulaşabilir.

Ashton Kutcher’ın baş rolde Steve Jobs’u canlandırdığı, resmi biyografisinden uyarlanan jOBS adlı film ise asıl beklediğim Steve Jobs filmi diyebilirim. “jOBS”, 5 Haziran’daki galasından sonra gösterime girecek olan filmin ülkemizde gösterime girip girmeyeceği henüz kesinleşmiş değil.

Tagged With: , , , , ,