Galaxy Tab 10.1 satışı yasaklandı!

Apple ile Samsung arasında devam eden patent ihlali davaları ABD, Avusturya ve Güney Kore gibi bir çok ülkede devam ediyor.

Henüz ihlaller konusunda bir karar çıkmadı ama Avusturalya’da, Galaxy Tab 10.1’in satışına tedbiren yasak kondu.

Geçen hafta Pazartesi günü Apple’ın Avusturalya ofisi, tabletin ABD versiyonunu incelemeye aldı. Üç günlük incelemenin sonucunda, 1200 sayfalık bir döküman ile dava başvurusu yapıldı. Başvuruda gelecek aylarda Avusturalya’da piyasaya sunulacak olan Galaxy Tab 10.1’ın, mahkeme süresince Apple’a maddi zarar verecek olmasından dolayı, ithalat yasağı isteniyor.

Galaxy Tab 10.1’in kaydırarak kilit açma ve pinch to zoom gibi patentleri ihlal ettiği öne sürülüyor.

Samsung bu karar üzerine Apple’a bir mektup yazdı. Bu mektupta, incelenen cihazın ABD sürümü olduğu, Avusturalya sürümünün daha hazır olmadığı için iddianın adil olmadığını belirterek, cihaz piyasaya çıkmadan önce üç günlük detaylı inceleme için ofislerine gönderebileceklerini ifade etti.

İki taraf da satıştan 7 gün önce 3 adet cihazın detaylı incelenmesi için Apple Avustralya ofisine gönderilmesinde anlaşma sağladı. Fakat mahkeme bu tarihe kadar cihaza tedbiren ithalat yasağı koydu. Bunun anlamı cihazın stoklara girmesi, ön siparişe sunulması veya reklamının yapılması yasak.

29 Ağustos’ta görülmeye başlanacak dava sonucunda Samsung haksız bulunursa cihazın ithalatı komple yasaklanacak.

Tagged With: , ,