Gecekondu

“Bu da ne?” dediğinizi duyar gibiyim. Aslına bakarsanız uzun zaman önce sizlere bahsetmeyi planladığım bir uygulamanın ismi “Gecekondu”. Adından da anlaşılacağı gibi, yerli imalat. Geliştiricisi Cahit Cercioğlu. Uygulamaya tam olarak nerede rastladığımı hatırlamıyorum ancak kısaca TV kanallarının Canlı Yayınlarını Mac OS X üzerinde izlemenize yarayan küçük bir uygulama olduğunu belirtebilirim. Uygulamanın yazılımcısı Cahit Bey’e, Elma Dergisi’nde yazılımı tanıtıp tanıtamayacağımı sordum ve sizlerle paylaşabileceğimi iletti. Kendisine bu vesile ile teşekkür ediyorum.

Yazının Devamı:

Gönderdiği iletide yayınlamak istemeyeceğimi, henüz profesyonel düzeyde olmadığını bildirse de, pek çok kişinin bu tarz bir uygulama aradığının farkındayım. Uygulama bir süredir güncellenmiyor ancak güncellenirse ve sizler tarafından sevilirse eminim Cahit Bey uygulamanın yeni sürümünü bizlerle paylaşacaktır. Şimdi dilerseniz kısaca yazılıma geliştiricisinin yorumlarıyla göz atalım:

“Uygulamanın tam ekran yapılması gibi bir düşünce pek olmadı, genelde herşeyi bırakıp ekrandan sadece diziyi takip etmek yerine, hem başka işlerle uğraşıp, hem de ekranın bir kısmında tv’nin izlenebilmesi düşünüldü. Fakat bu tam ekranın koyulmamasına bir bahane değil. Asıl sebep, tam ekrana geçirmek için normalden biraz daha fazla zaman harcamamın gerekmesi ve yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü de çok kısa zaman içerisinde bu şekilde bir vakit ayıramayacağım.

Normalde uygulamanın takip edildiği bir bağlantı yoktu.. fakat çeşitli yerlerde farklı (eski) sürümleri görünce, mecburen geçici de olsa bir kaynak sağlamam gerektiğini gördüm. Bu sebeple de bir süre önce “blog”uma ilgili uygulamayla ilgili bağlantı ekledim. Bunun dışında, bazı kanallar yurt dışından gelen bağlantıları kabul etmediği için ve yayınlar da orijinal kanal yayınları olduğu için bu kanallar kapalı görünebilir yurt dışından bağlananlara.

Cahit Bey’e tekrar teşekkür ediyorum. Denemekte yarar var. Gelecekte geliştirilirse epey başarılı olacağına inandığım uygulamayı ben de burada barındırmaya karar verdim. Arzu edenler Gecekondu.app bağlantısına tıklayarak yazılımı indirebilir.

Minimum 10.5 sistem isteyen yazılım bazı kanallar için Windows Media Component’ın Mac sürümü gerekiyor. (ücretsiz)

http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/player/wmcomponents.mspx

Yazılımın orjinal kaynağı:

http://cahit.hayalet.net/blog/projects/

Uygulama için şu an Cahit Bey’in de uyardığı gibi “Olmuş” demek biraz zor. Ancak Ülkemizden geliştiricileri desteklemek adına uygulamayı yayınlamayı kendime bir borç bildim.

Tagged With: , , ,