Geliştiricilerin tercihi iOS…

Apple ve Google arasında süregelen mobil işletim sistemi rekabetinde son kullanıcıların tercihi bir yana; uygulama geliştiriciler hızla iOS saflarına dönüyor.

Mobil uygulama geliştiricileri, Google’ın açık kaynak kodlu Android’i duyurmasıyla birlikte bu yeni platforma adeta akın etmişti. Flurry tarafından yayınlanan verilere göre ise şimdilerde sular çekiliyor. İkinci çeyrek istatistikleri, Flurry’nin analitik SDK paketini her iki platform için indiren yaklaşık 10 bin geliştirici içerisinde yüzde 72’sini iOS için uygulama geliştirdiğini gözler önüne seriyor. İlk çeyreğe oranla 8 puan artış gösteren iOS platformu, Flurry SDK kullanan geliştiricilerden ikinci çeyrekte 7.344 yeni proje görmüş durumda. Android’in ilk çeyrekte yüzde 36 olan payı, ikinci çeyrekte yüzde 28 seviyesine iniyor.

Flurry ekibine göre bu değişimin en önemli iki sebebi; iPhone’un AT&T münhasırlığından kurtulup Verizon şebekesinde de kullanılabilir hale gelmesi ve Mart 2011’de iPad 2’nin piyasaya sürülmesi. Özellikle iPad 2’nin dünyanın pek çok ülkesinde yok satması, iOS platformunu geliştiriciler için daha cazip bir seçenek haline getiriyor.

“Henüz bir yıl önce tabletlere şüpheli gözle bakan toplu alıcıların, şimdilerde tabletleri kabullenip benimsemesi, geliştiricilerin Android’den iPad’e geçişini hızlandıran etkenler arasında” açıklamasını yapan Flurry, ayrıca Android uygulaması geliştirmenin daha maliyetli hale gelmesiyle birlikte Google’ın iOS ile baş edebilmek için bu konuda geri adım atması gerektiğine de dikkat çekiyor.