Gerçekte ne kadar boş alanınız var?

Diyelim ki 16 GB dahili hafızaya sahip bir akıllı telefon aldınız. Daha doğrusu aldığınızı sandınız. Sizce paketinden yeni çıkarttığınız akıllı telefonunuzun fotoğraf, müzik ve uygulamalarınız için ne kadar boş alanı olduğunu düşünüyorsunuz? Eminim konuya hakim kullanıcılar işletim sistemini de dahil ederek ne kadar boş alanları olduğunu iyi kötü hesap ediyorlardır. Çoğu kullanıcı ise 16 GB dahili hafızaya sahip bir cihaz aldığında bunun tamamını kullanabileceğini sanıyor ve malesef yanılıyorlar.

Cihazınızın çalışması için gereken işletim sistemi hatrı sayılır bir yer kaplıyor ve bu yer malesef size satılan belleğin içinde bulunuyor. Yine de bazı telefonlar bu değerli alanı diğerlerinden daha insaflı kullanıyorlar.

İngiliz teknoloji sitesi Which popüler 16 GB dahili bellek ile satılan akıllı telefonların aslında ne kadar kullanılabilir alan sunduğuna ilişkin bir inceleme yapıp paylaşmış.

Bu görselden de anlaşılabileceği üzere Apple iPhone 5c, 12.60 GB ile ilk sırayı alan akıllı telefon.  12.8 GB ile Google Nexus 5 ikinci, 12.20 GB ile iPhone 5s ise üçüncü sırada. İki iPhone modeli arasında fark oluşmasının sebebi olarak Touch ID ve Slo-Mo çekim yapabilen kameranın gereksinim duyduğu ekstra yazılım düşünülüyor.

Testin en kötü puanını, sadece 8.56 GB saklama alanı sunan Samsung Galaxy S4 alıyor. Vadedilen alanın neredeyse sadece yarısını sunan S4 kullanıcıları için pek de iyi bir haber olmasa gerek.

Haberi burada bitirmeyi düşünüyordum ancak geçenlerde iOS 7.1 sürümü hakkında yayınlanan yazılardan aklımda kalanları da aktarmadan edemeyeceğim. iOS, 7. sürüm ile bildiğiniz gibi oldukça hafifledi. 7.1 sürümü ile sistemin daha da hafifleyeceğine dair söylentiler hala gündemden düşmüş değil. 7.1 sürümü yayınlandığında söylentiler gerçek çıkarsa tablodaki ikinci ve üçüncü sıradaki cihazların yer değiştireceğini kestirebilmek güç olmasa gerek.

Tagged With: , , ,