Gerçekte ne kadar boş alanınız var?

-

Diyelim ki 16 GB dahili hafızaya sahip bir akıllı telefon aldınız. Daha doğrusu aldığınızı sandınız. Sizce paketinden yeni çıkarttığınız akıllı telefonunuzun fotoğraf, müzik ve uygulamalarınız için ne kadar boş alanı olduğunu düşünüyorsunuz? Eminim konuya hakim kullanıcılar işletim sistemini de dahil ederek ne kadar boş alanları olduğunu iyi kötü hesap ediyorlardır. Çoğu kullanıcı ise 16 GB dahili hafızaya sahip bir cihaz aldığında bunun tamamını kullanabileceğini sanıyor ve malesef yanılıyorlar.

Cihazınızın çalışması için gereken işletim sistemi hatrı sayılır bir yer kaplıyor ve bu yer malesef size satılan belleğin içinde bulunuyor. Yine de bazı telefonlar bu değerli alanı diğerlerinden daha insaflı kullanıyorlar.

İngiliz teknoloji sitesi Which popüler 16 GB dahili bellek ile satılan akıllı telefonların aslında ne kadar kullanılabilir alan sunduğuna ilişkin bir inceleme yapıp paylaşmış.

Bu görselden de anlaşılabileceği üzere Apple iPhone 5c, 12.60 GB ile ilk sırayı alan akıllı telefon.  12.8 GB ile Google Nexus 5 ikinci, 12.20 GB ile iPhone 5s ise üçüncü sırada. İki iPhone modeli arasında fark oluşmasının sebebi olarak Touch ID ve Slo-Mo çekim yapabilen kameranın gereksinim duyduğu ekstra yazılım düşünülüyor.

Testin en kötü puanını, sadece 8.56 GB saklama alanı sunan Samsung Galaxy S4 alıyor. Vadedilen alanın neredeyse sadece yarısını sunan S4 kullanıcıları için pek de iyi bir haber olmasa gerek.

Haberi burada bitirmeyi düşünüyordum ancak geçenlerde iOS 7.1 sürümü hakkında yayınlanan yazılardan aklımda kalanları da aktarmadan edemeyeceğim. iOS, 7. sürüm ile bildiğiniz gibi oldukça hafifledi. 7.1 sürümü ile sistemin daha da hafifleyeceğine dair söylentiler hala gündemden düşmüş değil. 7.1 sürümü yayınlandığında söylentiler gerçek çıkarsa tablodaki ikinci ve üçüncü sıradaki cihazların yer değiştireceğini kestirebilmek güç olmasa gerek.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.