Google, Jobs’u bekliyormuş…

-

Apple Insider sitesi, Google’ın geçmişte benimsediği bir taktiği Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs’ın ölümünden sonra tekrar hayata geçirdiğini ve en büyük rakinin üst düzey yetkililerinden birini transfer etmek üzere olduğunu belirtti.

Venture Beat sitesinden alınan bilgiye göre, sekiz yıldır Apple’da çalışan Simon Prakash, “gizli bir projede” yer almak için Google’a transfer oldu. Prakash, LinkedIn’deki profilinde halen Apple’ın California, Mount View’deki bürosundaki en üst düzey yetkili olarak görülüyor.

Prakash’ın, Google’ın kurucularından Sergey Brin’in başında olacağı “gizli bir projede” yer alacağı söylentisi mevcut. Brin’in, Google’da “X Lab” adı verilen ve gizli Ar-ge projelerinin yürütüldüğü bir bölümün başında yer aldığına inanılıyor.

STEVE JOBS E-MAIL YOLLAMIŞTI
Apple, son yıllarda üst düzey yöneticilerinin Google’a transfer olmasından dolayı büyük sıkıntı yaşamıştı.

Apple’ın 5 Ekim 2011 tarihinde hayatını kaybeden efsane CEO’su Steve Jobs, 2007 yılında Google’ın o dönemki CEO’su Eric Schmidt’e e-mail yollamış ve Apple çalışanlarının peşini bırakmalarını istemişti.

Jobs, e-mailinde, “İnsan kaynakları departmanınızın çalışanlarımızı takip etmeyi bırakması beni çok memnun eder” ifadesini kullanmıştı. Schmidt, Jobs’ın talebine hassasiyetle yaklaşmış ve Apple’dan transfer edilen bir kişi şirketten uzaklaştırılmıştı.

Ancak Prakash Google’a geçerse, Jobs’ın ölümünün ardından ilk kez üst düzey bir Apple çalışanı rakip firmaya geçmiş olacak.

ADALET BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
ABD basınında 2009 yılında yer alan haberlerde, Apple ve Google’ın “birbirlerinin çalışanlarını transfer etmeyeceklerine yönelik” gayri resmi anlaşma yaptıkları öne sürüldü.

ABD Adalet Bakanlığı, basında yer alan haberler üzerine, Apple ve Google’ın aralarında bulunduğu birçok şirketin, yetenek avcılığı konusunda yasa dışı anlaşmalar yapıp yapmadıklarına yönelik soruşturma başlattı.

Teknoloji şirketleri, daha sonra Adalet Bakanlığı’yla “5 yıl boyunca baskıyla çalışan alınmaması” üzerine anlaşmaya vardı. (NBC)

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.