Haftasonu özel

Üçüncü nesil iPad’in tanıtımının ardından oldukça sessizleşen ekosistemde, manşetin gölgesinde kalan gelişmeleri genel bir başlık altında sizlerle paylaşmak istiyorum. Son birkaç gündür iş yerimdeki tadilat nedeniyle yazmayı düşündüğüm ancak bir türlü fırsat bulamadığım gelişmeleri de bu şekilde aktarmış olurum. Dikkat çeken gelişmeleri Facebook ve Twitter hesaplarından paylaşmaya devam ettiğim geçen haftaki haberlere gelince…

iPad’ler yola çıkıyor

Yeni iPad ve yeni Apple TV’ler, satış noktalarına ulaştırılmak üzere hafta ortasında gönderilmeye başlandı. Paletler dolusu iPad ve Apple TV için şimdiye kadarki en yüksek stok sayıları telafuz edildi. Kolay kolay bitmeyecek denildi ancak ön sipariş için ayrılan sayılar, tanıtımın ertesi günü sinyal vermeye başlamıştı bile… Apple’ın stok problemi her zaman farklı teorileri de beraberinde getirmiştir. “Bilerek yapıyorlar!” en büyük teorilerden biri. İddaya göre Apple stokları isteyerek kısıtlı tutarak “bulunamayan” ürünler peşinde koşuyor… Bana göre pek inandırıcı değil ama aklıma gelmişken yazayım…

 

İnce MacBook Pro’lar erken mi geliyor?

Pek çoğunuz gibi benim de uzun süredir beklediğim bir gelişme bu ve bence haftanın en iyi dedikodusu. 15″ ekran boyutuna sahip MacBook Air olarak söylentisi yayılan yeni nesil MacBook’ların tahmin edilenden daha erken bir zamanda, Nisan ayı içinde tanıtılabileceği öngörülüyor. Bu dedikodu en son geçen yıl sonunda Kasım ayında iyice alevlenmişti. Apple’ın 13″ ekran boyutuna 11″ boyutu ekleyerek devam ettiği Air serisine 15″ seçeneğinin eklenmesi ne kadar mantıklı sizce? Bana göre pek de mantıklı değil. Taşınabilirliği ile öne çıkan Air serisinin boyutunu büyütmek asıl amacına bence ters düşüyor.

15″ boyutlu, daha ince bir Mac bekliyorum ama bu kesinlikle Air değil. Düşüncelerime göre Apple MacBook Pro serisini önümüzdeki birkaç ay içinde yenileyecek. Söylentilerin “Nisan” ayı hedefine ben de sıcak bakıyorum. Bazı kaynaklar yeni nesil MacBook Pro ailesinin üretimde olduğunu dahi idda ediyor. Yeni MacBook Pro’lar, MacBook Air’den daha kalın olacak fakat mevcut MacBook Pro serine göre kesinlikle zayıflamış olarak karşımıza çıkacak. Apple’ın artık en azından 13 ve 15″ boyutunda optik sürücüden kurtulacağını düşünüyorum. Muhtemelen 17″ boyutunda da optik sürücü bulunmayacak ama bu durum bazılarını oldukça rahatsız edebilir. Şu anda satışta MacBook bulunmuyor. Sadece Pro ve Air. Belki Apple 13″ ekran boyutunu Pro sınıfından çıkartıp eskiden olduğu gibi MacBook olarak devam edebilir. Yıl sonuna kadar iMac ve artık yılan hikayesine dönen Mac Pro güncellemeleri de gelirse Apple 2012’de tamamen yenilenmiş olur. Intel’in Ivy Bridge işlemcilerinin güç vereceği MacBook Pro güncellemesini hepinizden çok heyecanla beklediğimi bilmenizi istiyorum :) Bazı kaynaklar Intel’in yeni işlemcileri yaz aylarına kadar ertelediğini duyuruyor ancak arada Apple var ise işlerin değişmesi her zaman mümkün.

Yeni iPad on ülkede satışta

iPad’in satışa sunulmasının ardından büyük bir bekleyiş başladı. 16 Mart’ta satışa sunulan iPad yine uzunca kuyruklar oluşturdu. Sidney, Tokyo, Hong Kong, Singapur, Frankfurt, Londra ve New York’ta yeni iPad’e ilk sahip olmak isteyen teknoloji tutkunları geceden sıraya girdi. Apple Store’ların önünde çadırda uyuyanlar oldu. Tablet bilgisayar ABD’nin yanı sıra Avustralya, Kanada,Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Singapur, İsviçre ve İngiltere’de satışa çıktı. Yeni iPad, gelecek hafta ise 25 ülkede daha piyasaya sunulacak. Bu ülkelerin arasında Türkiye bulunmuyor. Ancak cihazın nisan ayında Türkiye’de olması planlanıyor.

Yeni iPad’in satışı saat farkıyla ilk olarak Avustralya’da başladı. Sidney’de 200’den fazla kişi Apple mağazasının önünde sıra bekledi. 56 yaşındaki Albert Chu ilk tableti kızı için satın aldı.

Tokyo’da Ginza Caddesi’ndeki Apple mağazasında ise 450 kişi kuyruk oldu. Teknoloji-severler tablete ilk ulaşan olmak için geceden mağazanın kapısında uyumayı seçti. Tableti ilk alanlardan biri olan 33 yaşındaki Norio Nakayama oldu.

Hong Kong’da ise Apple mağazasında çekilişle yeni tablet dağıtıldı. Tableti ilk alan 26 yaşındaki Kelvin Tsui, çekilişte kazandığı için mutlu olduğunu söyledi.
Singapur’da Apple mağazası olmamasına karşın Singapore Telekom’un 24 mağazasında satıldı. Ülkede satışlar gece yarısından itibaren online yapıldı.
New York’ta 250’den fazla kişi Grand Central Terminal’de ve Fifth Avenue’daki mağazada sırada bekledi. Sıranın başında Almanya’dan özellikle iPad’in satışa çıkacağı günde almak için gelen 37 yaşındaki Georg Bokelmann oldu.

Apple 600’ü geçti

New York borsasının açıldıktan sonra Apple’ın hisseleri 600,01 dolara yükseldikten sonra ilk yarım saatte 593,34 dolardan işlem gördü.

Böylece toplam piyasa değeri 555 milyar dolara yaklaşan Apple’ın hisseleri 29 Şubat’ta 544,39 dolara yükselmiş ve toplam piyasa değeri 508 milyar doları geçmişti.

Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın takipçisi Amerikalı petrol şirketi Exxon Mobil’in piyasa değeri 2007 yılında iki kez kısa süreyle 500 milyar doların üzerini görmüştü. Apple’ın rakibi yazılım şirketi Microsoft’un piyasa değeri 1999 yılının sonunda, daha sonra 2000 yılının başında kısa süreyle 500 milyar doları aşmıştı.

Microsoft’un piyasa değeri bir ara 600 milyar doların üzerine çıkmıştı.

Cisco Systems, Intel ve General Electric (GE) gibi şirketlerin piyasa değerleri de 2000 yılının başında 500 milyar doları geçmişti.

OS X 10.8 Mountain Lion Geliştirici Önizleme Sürümü (2) yayınlandı

Apple, 16 Şubatta sürpriz bir şekilde duyurduğu yeni işletim sistemi Mountain Lion için ikinci önizleme paketini yayınladı. Önceki sürüme göre ilk fark edilen değişiklik, bildirim merkezine Twitter bildirimlerinin de eklenmesi oldu. Mac için Twitter uygulaması sayesinde gelen yanıtlar veya direk mesajlara da bildirim merkezinden kolayca ulaşmak mümkün. Ayrıca Safari’ye iCloud sekmesi eklenmiş. iCloud sekmeleri sayesinde herhangi bir iOS cihazınızda veya Mac’inizde dolaştığınız sayfalara hızlıca ulaşabililiyorsunuz. Bu sayfalar anlık olarak diğer cihazlar ile de eşzamanlanıyor ve Mac’inizle başladığınız sörfe iPad ile kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Özellikle notlar ve anımsatıcılar gibi yeni uygulamalarda bazı sorunlar vardı. İlk sürümdeki bu sorunların büyük ölçüde aşıldığını söyleyebilirim ancak Mountain Lion henüz pişmiş sayılmaz…

Hafta içinde, manşetin gölgesinde kalan birkaç gelişme bu şekilde. İlk 24 saatin ardından iPad inceleme videoları ve yazıları ile doldu taştı her yer. Ülkemizde Nisan ayı sonuna doğru beklediğimiz iPad’in incelemesini satışa çıktıktan sonra yapmayı planlıyorum. Ancak genel olarak yeni iPad’i test eden her blog, ağız birliği yapmış gibi yeni ekranın harika görüntü kalitesini ve kamerasını överken, az da olsa ağırlık, şarj süresinin uzaması ve ısınma gibi problemlerden dert yanmış. Bir arkadaşım önümüzdeki hafta sonu ABD dönüşü yeni iPad’ini incelemem için getireceğini söylüyor. Belki birlikte birkaç test yapıp görüşlerimizi paylaşabiliriz. Güzel bir haftasonu geçirmeniz dileğiyle…

Tagged With: , , , ,