“Herkes için iPhone…”

-

20130322-155914.jpg

Ucuz iPhone meselesini artık duymayan kalmadı. Yine de konu hakkındaki olası bilgi eksikliğini gidermek adına kısa bir özet geçerek düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Kamuoyunda “ucuz iPhone” olarak adlandırılan ve mevcut iPhone’lardan daha uygun fiyat etiketli bir iPhone modeli, geçtiğimiz yılın sonlarından beri konuşuluyor. Elimizde konu hakkında iki temel done var:

1) Piyasa analistleri ve kaynaklarının iddiaları.

2) Apple Başkan Yardımcısı Phil Schiller’ın “ucuz iPhone”u yalanlaması.

“Tamam işte bir tarafta iddialar, bir tarafta şirketin resmi açıklaması… Uzatmaya ne gerek var, yok böyle bir şey” demeyin çünkü tam olarak böyle değil. Öncelikle iddialara bir göz atalım… Dedikodulara göre bazı ufak tefek farklılıklar gösterse de iddialar genel olarak şu şekilde:

 • Apple uygun fiyatlı bir model ile Çin gibi dinamik pazarlarda ve gelişmekte olan ülkelerde onlarca markanın yüzlerce çeşit modeli bulunan Android telefonlarla rekabet gücünü artıracak.
 • Bu model 350 – 400 dolar civarında bir fiyat etiketiyle satılacak.
 • Muhtemelen plastik (polikarbon) kasaya sahip olacak ve siyah-beyaz dışında renk seçeneği olacak.
 • Son gelen iddialara göre 4 inç ekran büyüklüğüne sahip olacak ancak retina ekran olmayacak.
 • Bu model Apple’a ek gelir sağlayarak giderek düşen hisse senedi fiyatlarını yukarı çekecek.

mac-spoilers-color-iphone-5-anostyle-01

Açıkçası bu iddialar bana düşük fiyatlı bir iPhone modelinin hiç de uzak olmadığını söylüyor. İşin ticari boyutuna bakacak olursak, Apple’ın pazar payını artırmak ve ek gelir ile hisse senetlerini yükseltmek için böyle bir hamlenin yerinde olabileceği kanısındayım. “Apple’ın gelirini yükseltmek ucuz iPhone’a değil yeniliğe ihtiyacı var” diyebilirsiniz. Ancak eski Apple CEO’su Sculley’in de dediği gibi teknoloji her zaman muhteşem yenilikler yapmak için uygun değildir. Bu nedenle Apple’ın acilen pazar payını artıracak başka önlemlere ihtiyacı var ki bunun için yukarıdaki gibi bir iPhone biçilmiş kaftan.

Nedenlerine gelirsek… Apple’ın yeni bir iPhone tanıttıktan sonra önceki modeli ucuzlatarak satışta tutma stratejisi bir yere kadar işe yaradı ama artık satıştaki en uygun fiyatlı iPhone bile rekabet gücü açısından Apple’a yeterli gelmiyor. Bugün en uygun fiyatlı dediğimiz iPhone 4, ABD’de 450 dolar kontratsız fiyatla satılıyor. Ülkemizde ise 1200 – 1300 TL civarı… Yani Apple’ın en uygun telefonu Samsung’un amiral gemisiyle (Galaxy S3) aynı fiyata satılıyor. Burada bir fiyat dengesizliği söz konusu…

15

Uygun fiyatlı bir iPhone bu durumu tersine çevirecektir. 350 dolar civarında bir etiketle sunulacak iPhone, varsın polikarbon kasalı olsun, tasarım şıklığı ve kalitesi iOS ile birleşince daha uygun fiyatlı çözüm arayanları fazlasıyla cezbedecektir.

Apple’ın en büyük kozlarından biri Android’in karmaşık yapısına karşın sade, basit, kolay iOS… Tasarım bir yana, sadece iOS için bile iPhone almak isteyen bir sürü kullanıcı var ancak fiyatından dolayı iPhone alamıyor. Maliyeti azaltılmış ve fiyatı düşürülmüş bir iPhone, bu kitle için son derece ideal bir tercih olacaktır.

“Kalite ne olacak?” derseniz, bir üründe kullanılan malzemenin ne olduğundan çok tasarım çizgileri ve işçiliktir kaliteyi sağlayan… Beyaz ve siyah renk ile gelen ve beyaz rengiyle fenomen olan polikarbon Macbook’u hatırlayın. Aluminyum değildi ama son derece estetik bir kasaya sahipti ve uzun yıllar satışta kaldı. Yıllarca eskimedi ve tasarımda güncelliğini korudu. Sloganı tam da dedikodusu yapılan uygun fiyatlı iPhone gibi her kesime seslendiğini belli ediyordu; “Herkes için düzüstü.” Şimdi de “herkes için iPhone” deme zamanı geldi çattı. Bana kalırsa dedikodular doğru çıkacak ve Apple uygun fiyatlı bir iPhone’u satışa sunacak.

macbook-110629

“Madem öyle yalanlama da neyin nesiydi?” derseniz hemen cevap vereyim. O açıklama olumsuz medya etkisini telafi etmek amacıyla yapıldı. Siz ürününüz için, onun değerini düşürecek, potansiyel müşteri gözünde kötü bir imaj yaratacak yakıştırmayı kabul eder misiniz? Apple’da etmedi ve haklı olarak kamuoyundaki “ucuz iPhone” ifadesini reddetmek için “Hiçbir zaman ucuz iPhone yapmayacağız” açıklaması yaptı. Yani Apple uygun fiyatlı bir iPhone’u değil, üzerine yapıştırılan “ucuz” etiketini reddetti.

Bugüne kadar hiçbir ürün hakkında bu yazıdaki kadar kesin konuşmadım ancak içimden bir ses bu sefer yanılmadığımı söylüyor. Bakalım gerçekten uygun fiyat etiketli bir iPhone modelini önümüzdeki günlerde görebilecek miyiz?

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

 1. Yazıdaki tespitler gerçekten güzel bende böyle bir iPhone beklemekteyim ve istemekteyim hatta ve hatta ipad 2’deki ekran çözünürlüğünü buna koyarlarsa uygulama uyumluluğunda da sorun çıkmaz güzel olur.

 2. Yaşamımda sadelik ve şıklık takıntısı olan biri olarak iPhone satın almak istiyordum yalnız bütçemi aştığı için Samsung’a yöneldim malesef.

  Tespitleriniz bence gerçekten isabetli olmuş. Tam benim de aklımdan geçen düşünceleri yazıya dökmüşsünüz. ”Uygun” fiyatlı bir iPhone’nun piyasaya sürüleceğine ben de inanıyorum. Bahsettiğiniz gibi şartlar bunu gerektiriyor.

 3. apple biyle birsey yapma diye dusunuyordum ama şu guzel yazıyı okuduktan sonra benim bile fikrim degisti:)evet bencede apple boyle bir telefon cikartacaktir tespitler bnce cok dogru ;)

 4. Açıkcası ben böyle ucuz bir iPhone beklemiyorum, iPhone fenomenleri iPhone’u belli bir kalitesi, farkı ve yenilikci teknoloji ağırlığı olan bir şirket olduğu için seviyorlar, öyle diğer şirketler gibi bir çok modeli olmadığı için iPhone farklı, buna rağmen birçok kişinin elinde 3G, 3GS, 4, 4S, 5 var, eğer ucuz iPhone çıkaracak olsaydılar Steve Jobs zamanında bu gerçekleşirdi bu düşünce, Sonuç olarak ben iPhone’un kalitesini düşürecek bir ürüne imza atacağını düşünmüyorum.

 5. Apple’ın ¨Ucuz iPhone¨ çıkaracağına hiç ihtimal vermiyordum ama yazıdaki tespitler çok güzel ve önemli, buyüzden artık Apple’ın ¨Uygun fiyatlı iPhone¨ çıkaracağı kanısındayım..

 6. Apple hisse senetlerini yükseltilmesi isteniyorsa 4,5 inçlik ve üzeri bir İphone çıkarırsın. Extrem özellikler koyarsın. Salarsın piyasaya bak gör o zaman o senetler nereye doğru gidiyor. Hatta bir ara vardı böyle bir söylenti İphone Pro diye. Ama kapitalizm de ki aç gözlülük hiç bir zaman bitmez ve bu aç gözlülük er yada geç firmayı batırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.