Hoş Geldin Siri

iOS 8.3 beta sürümündeyken Elma Dergisi Gözüyle Türkçe Siri (Beta) yazısını yazmıştım. Henüz o yazıyı okumadıysanız bundan önce bağlantısına tıklamanızı öneririm.

Eğer iOS cihazlarınızı dün akşam yayınlanan iOS 8.3’ün nihai sürümüne güncellediyseniz artık Siri ile Türkçe konuşabilirsiniz.

Siri’nin bu sürümünde betalardan daha farklı bir özelliği gözüme çarpmadı. Gerçi henüz çok yeni ancak özellikle beta incelemesinde tespit ettiğim eksikler halen olduğu gibi duruyor diyebilirim.

IMG_2570Siri’yi Türkçe dil desteği olmadığı için şimdiye kadar hiç aktif etmemiş olanlar için öncelikle Siri’yi nasıl açacağımız ile başlayalım.

Ayarlar / Genel / Siri

yolu ile Siri menüsüne ulaşıp Siri’yi açabilirsiniz. Dil bölümünün “Türkçe” olarak seçili olduğuna dikkat edelim.

İsteğe bağlı olarak cihazınız şarj oluyorken “Hey Siri” komutu ile Siri’yi aktif etmek için bu seçeneği de aktif edebilirsiniz. Siri’nin her söylediğinizi tekrar etmemesi için “Sesli geri bildirim” seçeneğini kapatmayı da yine isteğe bağlı olarak açık veya kapalı tutabilirsiniz.

Bundan sonrası için Siri ile işlerinizi daha hızlı sonuçlandırabilir ve cihazınızı daha etkili kullanmaya başlayabilirsiniz. Fazla tembelleşmeye de alışmamalı zira  yolda yürürken veya kalabalık ortamlarda kendi kendine konuşmak biraz garip algılanabilir.

Çok yakında yaratıcı Türk kullanıcıların Siri ile ilginç diyaloglarına ait ekran görüntülerini görmeye başlayacağız. Umarım tadında bırakırız.

Siri her gün biraz daha gelişiyor ve sürekli güncellenerek yeni yeteneklere kavuşuyor. Ülkemizde henüz pek çok özelliği kullanılmasa da günlük hayatı kolaylaştırdığını uzun süreli kullanımım ile tecrübe edindiğimi söyleyebilirim. Güle güle kullanalım. Tekrar hoş geldin Siri.

Tagged With: ,