Hoş Geldin Siri

-

iOS 8.3 beta sürümündeyken Elma Dergisi Gözüyle Türkçe Siri (Beta) yazısını yazmıştım. Henüz o yazıyı okumadıysanız bundan önce bağlantısına tıklamanızı öneririm.

Eğer iOS cihazlarınızı dün akşam yayınlanan iOS 8.3’ün nihai sürümüne güncellediyseniz artık Siri ile Türkçe konuşabilirsiniz.

Siri’nin bu sürümünde betalardan daha farklı bir özelliği gözüme çarpmadı. Gerçi henüz çok yeni ancak özellikle beta incelemesinde tespit ettiğim eksikler halen olduğu gibi duruyor diyebilirim.

IMG_2570Siri’yi Türkçe dil desteği olmadığı için şimdiye kadar hiç aktif etmemiş olanlar için öncelikle Siri’yi nasıl açacağımız ile başlayalım.

Ayarlar / Genel / Siri

yolu ile Siri menüsüne ulaşıp Siri’yi açabilirsiniz. Dil bölümünün “Türkçe” olarak seçili olduğuna dikkat edelim.

İsteğe bağlı olarak cihazınız şarj oluyorken “Hey Siri” komutu ile Siri’yi aktif etmek için bu seçeneği de aktif edebilirsiniz. Siri’nin her söylediğinizi tekrar etmemesi için “Sesli geri bildirim” seçeneğini kapatmayı da yine isteğe bağlı olarak açık veya kapalı tutabilirsiniz.

Bundan sonrası için Siri ile işlerinizi daha hızlı sonuçlandırabilir ve cihazınızı daha etkili kullanmaya başlayabilirsiniz. Fazla tembelleşmeye de alışmamalı zira  yolda yürürken veya kalabalık ortamlarda kendi kendine konuşmak biraz garip algılanabilir.

Çok yakında yaratıcı Türk kullanıcıların Siri ile ilginç diyaloglarına ait ekran görüntülerini görmeye başlayacağız. Umarım tadında bırakırız.

Siri her gün biraz daha gelişiyor ve sürekli güncellenerek yeni yeteneklere kavuşuyor. Ülkemizde henüz pek çok özelliği kullanılmasa da günlük hayatı kolaylaştırdığını uzun süreli kullanımım ile tecrübe edindiğimi söyleyebilirim. Güle güle kullanalım. Tekrar hoş geldin Siri.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.