iBooks 1.2.1, bazı Jailbreakli cihazları tespit ediyor

Yandaki ekran görüntüsü gerçek. Jailbreak cephesine, geçen hafta güncellenen iBooks uygulaması ile kötü haber geldi. iBooks uygulaması, Jailbreak li cihazı tespit edip iBookstore üzerinden içerik indirmeye izin vermiyor! Uygulama, cihazın iTunes ile restore edilmesini ve iBooks uygulamasının yeniden yüklenmesini öneriyor.

Buraya kadar haber, pek çok kişiye tedirgin edici gelmemiş olabilir. Eh zaten pek de kitap okuyan bir toplum olmadığımız ortada. Ne yapacağız iBooks’u değil mi? Malesef durum bu kadarla sınırlı değil.

Biraz daha geniş düşünürsek (Komplo teorilerim başladı savulun) Apple’ın Jailbreak’e izin verdiğini algılamak pek de zor değil. Microsoft’un yıllarca Windows işletim sisteminde yaptığı gibi, yaygınlaşana kadar sesini çıkartmayıp pazarda hükümdar olmak, ardından da tüm sistemi kilitleyip buyrun buradan yakın demek… Elbette Bay Gates’in planı tutmadı. Apple’ın son düzlükte intel ile yaptığı düet ve iPod, Apple’ı bir anda hiç kimsenin beklemediği bir yere taşıdı. Mobil internet servislerinin yaygınlaşması ve mobil işletim sistemlerinin pazarda ciddi bir rekabet unsuru olması da bu planın tutmamasında büyük etken. Şimdi sıra Apple’ın olabilir. Pazarda, pastanın dilimi istediği yüzdeye sahip olana kadar sistemi açık bırakacak, ardından da fişi çekecek. Belki fazla kötümser olacak ama bir gün uyandığımızda JB işleminden geçmiş cihazımız “iTunes’a bağlayıp Restore edin, yoksa çalışmayacağım” diyebilir.


Tagged With: , , , , ,