iCloud Drive Uygulamaları

iCloud Drive hayatımıza girdiğinden beri Dropbox vb uygulamaları daha az kullanacağız diye düşünüyordum ancak iOS ile çalışan bir cihazın iCloud Drive’a yeterince hakim olmadığını fark etmemiz uzun sürmedi. iCloud Drive’a Mac’imizdeki eski dostumuz Finder ile kolayca erişebiliyoruz. Mac ile iCloud Drive’a eriştiğimizde bilgisayarımızdaki yerel diskimiz veya harici diskimiz gibi kolayca belge yönetmek mümkün.

Ekran Resmi 2014-11-11 21.22.17

Ancak iOS kullanıyorken aynı rahatlığa sahip değiliz. Apple umarım yakın zamanda Finder’ın iOS sürümünü çıkartır da iOS cihazların en büyük eksikliği de giderilmiş olur. iPhone, iPad veya iPod Touch cihazımızdan iCloud Drive üzerindeki herhangi bir belgeye erişmek için tek yöntem, o belgenin oluşturulduğu uygulamayı açmak. Yani eğer iCloud Drive’a Pages ile oluşturulmuş bir metin dosyası yüklediyseniz, o dosyaya sadece cihazınızdan Pages’ı açarak erişebiliyorsunuz. Kısmen mantıklı gibi görünse de farklı formatta bir dosyayı, flash belleğe kaydedip yanımıza almak yerine iCloud Drive’a aktardıysak (örneğin bir fotoğraf), bu durumda iOS cihazımızda bu dosyaya erişmek neredeyse imkansız.

Henüz Apple’ın iOS’a bir dosya yöneticisi entegre edeceğine dair bir sinyal yok. En azından sızan bir bilgi bulunmuyor ancak yeni sürüm işletim sistemlerinden birinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Hal böyleyken üçüncü parti uygulamalara göz atmak isteyebilirsiniz. Yazının devamını okumadan indirmenizi tavsiye etmiyorum, size bir tavsiyem olacak. Gerçi en kötü ihtimalle hepsini indirip deneyebilir ve ardından işinize yarayanı tutup diğerlerini silebilirsiniz.

Cloud Opener

İmdadımıza yetişen uygulamalardan biri Cloud Opener. App Store’da ücretsiz olarak yer alan bu uygulama sayesinde iCloud Drive’a aktardığınız hemen her belgeye erişebiliyorsunuz. Kendi içinde bir önizleme seçeneği de bulunduran uygulama, belgeyi seçtiğinizde paylaşma ve belgenin açılması ile ilgili seçenekler sunuyor ve gayet başarılı.

icloud_opener_iphone_screens

GoodReader

GoodReader de bir alternatif ve yine oldukça başarılı. Hemen hemen aynı prensipte çalışıyor olmasına rağmen hem Cloud Opener hem de Good Reader’ın arayüzlerini ve çalışma şeklini çok başarılı bulmadım.

IMG_0485Documents 5

En iyisini sona sakladım. Muhtemelen belki araştırınca farklı alternatifler de bulunabilir ancak öne çıkan bu üç uygulama arasında en iyi çalışanı Documents 5 oldu. Belgelere ulaşmak çok kolay. Üzerlerinde kopyalama, isim değiştirme vb dosya basit dosya yönetimi görevleri de uygulanabiliyor. Paylaşma veya dosyayı ilgili bir uygulamayla açmak da oldukça basit. Kullanıcı dostu bir arayüzü var ve ihtiyaçlara oldukça güzel cevap verecek kapasitede hazırlanmış.

Documents’in en sevdiğim özelliklerinden biri, şifre koruması (Touch ID destekli) olması. Uygulama içinde yerleşik bir de Web tarayıcısı var ki çeşitli dosyaları indirebilmek için uygun. Herhangi bir desktop Class tarayıcı ile direk ulaşabileceğiniz Wi-Fi Drive desteği, Box ve Dropbox entegrasyonu da cabası. Biraz kurcaladığınızda daha pek çok özelliği olduğunu göreceksiniz.

Geçen gün bir okuyucumuzun iCloud Drive ile ilgili bir sorusu, yanıtladıktan sonra kafamı kurcalamaya devam etti. Biraz araştırdıktan sonra da bu uygulamalara ulaştım. Bildiğiniz, kullandığınız ve bizlere önerebileceğiniz güzel iCloud Drive uygulamaları varsa yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Umarım iCloud Drive kullananlara bir nebze faydalı olmuştur.

Tagged With: , , ,