iCloud Drive Uygulamaları

-

iCloud Drive hayatımıza girdiğinden beri Dropbox vb uygulamaları daha az kullanacağız diye düşünüyordum ancak iOS ile çalışan bir cihazın iCloud Drive’a yeterince hakim olmadığını fark etmemiz uzun sürmedi. iCloud Drive’a Mac’imizdeki eski dostumuz Finder ile kolayca erişebiliyoruz. Mac ile iCloud Drive’a eriştiğimizde bilgisayarımızdaki yerel diskimiz veya harici diskimiz gibi kolayca belge yönetmek mümkün.

Ekran Resmi 2014-11-11 21.22.17

Ancak iOS kullanıyorken aynı rahatlığa sahip değiliz. Apple umarım yakın zamanda Finder’ın iOS sürümünü çıkartır da iOS cihazların en büyük eksikliği de giderilmiş olur. iPhone, iPad veya iPod Touch cihazımızdan iCloud Drive üzerindeki herhangi bir belgeye erişmek için tek yöntem, o belgenin oluşturulduğu uygulamayı açmak. Yani eğer iCloud Drive’a Pages ile oluşturulmuş bir metin dosyası yüklediyseniz, o dosyaya sadece cihazınızdan Pages’ı açarak erişebiliyorsunuz. Kısmen mantıklı gibi görünse de farklı formatta bir dosyayı, flash belleğe kaydedip yanımıza almak yerine iCloud Drive’a aktardıysak (örneğin bir fotoğraf), bu durumda iOS cihazımızda bu dosyaya erişmek neredeyse imkansız.

Henüz Apple’ın iOS’a bir dosya yöneticisi entegre edeceğine dair bir sinyal yok. En azından sızan bir bilgi bulunmuyor ancak yeni sürüm işletim sistemlerinden birinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Hal böyleyken üçüncü parti uygulamalara göz atmak isteyebilirsiniz. Yazının devamını okumadan indirmenizi tavsiye etmiyorum, size bir tavsiyem olacak. Gerçi en kötü ihtimalle hepsini indirip deneyebilir ve ardından işinize yarayanı tutup diğerlerini silebilirsiniz.

Cloud Opener

İmdadımıza yetişen uygulamalardan biri Cloud Opener. App Store’da ücretsiz olarak yer alan bu uygulama sayesinde iCloud Drive’a aktardığınız hemen her belgeye erişebiliyorsunuz. Kendi içinde bir önizleme seçeneği de bulunduran uygulama, belgeyi seçtiğinizde paylaşma ve belgenin açılması ile ilgili seçenekler sunuyor ve gayet başarılı.

icloud_opener_iphone_screens

GoodReader

GoodReader de bir alternatif ve yine oldukça başarılı. Hemen hemen aynı prensipte çalışıyor olmasına rağmen hem Cloud Opener hem de Good Reader’ın arayüzlerini ve çalışma şeklini çok başarılı bulmadım.

IMG_0485Documents 5

En iyisini sona sakladım. Muhtemelen belki araştırınca farklı alternatifler de bulunabilir ancak öne çıkan bu üç uygulama arasında en iyi çalışanı Documents 5 oldu. Belgelere ulaşmak çok kolay. Üzerlerinde kopyalama, isim değiştirme vb dosya basit dosya yönetimi görevleri de uygulanabiliyor. Paylaşma veya dosyayı ilgili bir uygulamayla açmak da oldukça basit. Kullanıcı dostu bir arayüzü var ve ihtiyaçlara oldukça güzel cevap verecek kapasitede hazırlanmış.

Documents’in en sevdiğim özelliklerinden biri, şifre koruması (Touch ID destekli) olması. Uygulama içinde yerleşik bir de Web tarayıcısı var ki çeşitli dosyaları indirebilmek için uygun. Herhangi bir desktop Class tarayıcı ile direk ulaşabileceğiniz Wi-Fi Drive desteği, Box ve Dropbox entegrasyonu da cabası. Biraz kurcaladığınızda daha pek çok özelliği olduğunu göreceksiniz.

Geçen gün bir okuyucumuzun iCloud Drive ile ilgili bir sorusu, yanıtladıktan sonra kafamı kurcalamaya devam etti. Biraz araştırdıktan sonra da bu uygulamalara ulaştım. Bildiğiniz, kullandığınız ve bizlere önerebileceğiniz güzel iCloud Drive uygulamaları varsa yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Umarım iCloud Drive kullananlara bir nebze faydalı olmuştur.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok başarılı bir uygulama ve uzun zamandır aradığım tarzda bir uygulama idi çünkü çok sinir edici bir durum iCloud Drive ın kendi uygulaması olmaması ama bununla az da olsa çözdüm sayılır tek hoşuma gitmeyen tarafı biraz yavaş olması oldu bir fotoyu önizleme yapmak istediğimde çok geç getiriyor…

  2. Bende bu sıkıntıyı yaşayıp Documents uygulamasını kurmuştum. iPhonu ilk açtığımda finder aradı gözlerim fakat nafile.. Documents, iCloud dışında da birçok fonksiyonu olan bir uygulama.. Güzel anlatımınız için teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.