İlginç bir patent başvurusu daha…

Apple yeni bir patent başvurusunda bulundu ancak bu patent bazı iPhone kullanıcılarını üzebilir. İlk önce bu patentin iPhone kullanıcılarını hırsızlardan ve izinsiz kullanıcılardan koruyacağını söyleyelim.

“İzinsiz kullanıcıları tanımlamak için sistemler ve metodlar” adı altındaki patent, Apple cihazlarını ayrıca jailbreak, hack, ya da SIM kartın çıkartılmasına karşı koruyor. Patentte yazanlara göre, telefonun başına jailbreak ya da hack gibi şeyler geldiğinde telefonun kamerası çalışıyor, fotoğraf çekiyor ve daha sonra bu fotoğrafı, konum bilgileriyle birlikte özel sunuculara gönderip, fotoğrafı telefondan siliyor. Böylece telefonun nerede olduğu kolaylıkla bulunabiliyor.

Patent izinsiz kullanıcılara karşı korusa da, bazı iPhone kullanıcılarının da telefonla yapacaklarını kısıtlayabilir. Ayrıca iPhone kullanıcıları, telefonlarının her an kameralarının çalışıp fotoğraf çekebileceğini ve bunu sunuculara gönderebileceğini bildiklerinde ne kadar rahat olabilecekler; orası biraz tartışmalı… Ayrıca işin içine Jailbreak olayının girmesi, Apple’ın jailbreak ile kırılmış bu telefonları kilitleme imkanına sahip olmasını da gündeme getirebilir…