İlk Adımı Honda Attı

hondalink-introduces-navigation-app

iOS’un otomobillere entegrasyonu hakkında fırsat buldukça ve konu ile ilgili haber çıktıkça paylaşmaya çalışıyorum. Pioneer’in App Radio’sunu aldıktan sonra konuya daha yakından bakmaya başlamıştım. iOS’u bir otomobile entegre etme konusunda ABD’li şirketlerden bir adım beklerken ilk adım Japon devi Honda’dan geldi. Birkaç gündür konu ile ilgili dedikodular internette dolaşıyordu. Honda, bugün yaptığı tanıtım ile 2014 Civic modeline, iPhone kullanıcılarının araçtayken kişisel içeriğine ulaşabilmesini kolaylaştıran iki yeni özellik eklediğini duyurdu.

İlk yenilik, Display Audio Interface. 7″ boyutlu bu dokunmatik ekran ile kullanıcılar çimdik hareketi ile yakınlaşıp uzaklaşma, menüleri kaydırma gibi iPhone’dan alışık oldukları tarzda, telefonlarını kullanabilecekler. İkinci yenilik ise HondaLink uygulama platformu. Bu platform, iPhone’daki uygulamaları aracın konsolunda bulunan ekrana aktarmakla görevli.

Bu aslında Apple TV’lerdeki gibi tam bir “yansıtma” olarak çalışmıyor. Özel uygulamalar ile telefonunuzdaki müziğe, adres defterinize ve tüm içeriğinize ulaşabiliyorsunuz. Sistem aynı zamanda Siri Eyes Free ile de uyumlu. Kullanıcılar araç direksyonundaki Siri düğümesi ile Siri’ye ulaşabiliyor, Bluetooth üzerinden arama yapıp konsoldaki ekranı kullanarak mesaj gönderebiliyorlar. Honda, bugün HondaLink platformunun ilk dört uygulamasını da yayınladı. Aralarında Nokia Maps tarafından desteklenen bir Navigasyon uygulaması da var ($60)

Üçüncü parti bazı uygulamalar da ekrana yansıtılabiliyor. Uygulama aslında çalışmayı cihaz üzerinden sürdürüyor fakat görüntü ve kontrol araç ekranında.

iPhone 5, 5c ve 5s ile uyumlu olan sistem için Honda, gelecek yıl bazı özelliklerin Android işletim sistemi için de açılabileceğini söylüyor. Aracın ülkemizde satışa çıkıp çıkmayacağı henüz belirsiz fakat konu ile ilgili yerel yetkililer ile görüşüp yazıyı güncelleyeceğim.

Muhtemelen bu haberi okuyanlar arasında, aracında bu gibi özellikleri isteyenler olmuştur. Tüm bunlar için sizi bilmem ancak ben bir Honda almayı düşünmüyorum. Sanırım bu satırlardan sonra bir alternatif duymak istersiniz. Aslında bunu yazının başında usulca paylaştım. Pioneer AppRadio. Sadece aracınıza bir AppRadio takarak yukarıda saydığım tüm bu özelliklere erişebilirsiniz. Ben aracıma ikinci nesil AppRadio almıştım. iPhone 5 çıktığında kablo konusunda (lightning) Pioneer destek vermekte gecikince orjinal sistemime geri dönmüştüm. Pioneer bu yıl AppRadio’nun üçüncü neslini çıkardı ki yerleşik optik okuyucu da bulunan bu sistem gerçekten inanılmaz kabiliyetli. Benim gibi bir VW sahibiyseniz muhtemelen sizin de aracınızda düz bir dikdörtgen ekran pek hoşunuza gitmeyecektir. Özelliklerini incelediğinizde fikriniz değişebilir. Double Din olarak adlandırılan ve pek çok otomobil markasının tercih ettiği bu sistemi incelemenizde yarar var.

 


http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Car/AppRadio

Honda’yı attığı bu adım ile tebrik etmeden yapamayacağım. En azından ilk kez bir otomobilde harici herhangi bir ekipman ile uğraşmadan kablomuzu takıp iPhone’umuzun bize sağladığı imkanlardan kısmen de olsa faydalanabileceğiz. Şahsen dedikoduları duyduğumda araç ile ilgili bazı bilgilere dışarıdan da ulaşabileceğimiz, araç ile haberleşen bir sistem hayal etmiştim. Şimdilik beklemeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

Tagged With: , , , ,