İlk kez, Steve Jobs biyografisi geliyor…

Steve Jobs Elma DergisiNew York Times’ın raporuna göre Time dergisi eski editörü Walter Isaacson ile Steve Jobs, hayattayken yayınlanması planlanan biyografisi için anlaştılar. Şimdiye kadar Jobs hakkında bolca yayın hazırlanmıştı. Ancak bu ölçekte bir çalışma ilk kez gerçekleşecek.

Kitap henüz planlama safhasında olmasına karşın, Jobs, Isaacson’u çocukluğunu geçirdiği evine davet etti. Biyografi Jobs’un tüm yaşamını kapsayacak.

Isaacson halen Washington’daki Aspen Enstitüsü’nün başkanı ve şef yöneticisi konumunda. Ayrıca en çok satanlar listesindeki “Benjamin Franklin: An American Life (Amerikan yaşamı)” ve “Einstain: His life and universe (Yaşamı ve evren)” isimli, çok ses getirmiş biyografilerin yazarı. Isaacson bu konuda Times’a demeç vermekten kaçındı.

Rapora göre Isaacson ile Jobs’un işbirliği, yaşadığı sağlık problemleri sonrasında edindiği mirası şekillendirmesi üzerine kurulu. Bilindiği gibi Jobs 2009 un başlarında sağlık sorunları nedeniyle işinden geçici bir süreliğine ayrılmış, başarılı bir karaciğer naklinin ardından görevine geri dönmüştü.

2005 yılında Jeffrey S. Young tarafından kaleme alınmış izinsiz biyografi “iCon Steve Jobs: The greatest second act in the history of business”, ücretsiz yayınlanmasına sebep olacak kadar pek çok soruna sebep olmuştu.

Tagged With: