İndirme galibi Google, kazanan Apple

Mağazalardan indirilen uygulama sayısına bakacak olursak Google önde gidiyor ama kazanç sahibi yine Apple

appstore

Analiz şirketi Canalys’in yayınladığı son araştırma sonuçlarına göre uygulama indirme sayısı olarak Google, %51 ile yarışı önde götürüyor. Apple ise bu alanda %40 ile ikinci sırada yer alıyor. Bu durum sizi yanıltmasın. Gelire bakılacak olursa lider, %74 oran ile Apple. Elde edilen gelir konusunda Apple’ı ikinci sırada pastadan %20 gelir elde edebilen Google takip ediyor.

Android’in, ne kadar çok marka tarafından kullanıldığı, ne kadar çok kişiye ulaştığı göz önüne alınarak bu rakamlara baktığımızda Google Play  balonunun da boyutları(!) ortaya çıkıyor.

2013’ün ilk çeyreğinde,  Apple’ın başlattığı oyuna sonradan dahil olan Google Play, Windows Phone Store ve Blackberry World, Apple ile birlikte geçen yılın aynı dönemine göre pazarı %11 büyüterek 13.3 milyar dolar hacmine ulaştırdı. Pazardan elde edilen gelir de yine geçen yıla oranla %9 büyüyerek 2.2 milyar dolara çıktı.

Canalys’in kıdemli analizcisi Tim Shepherd,

Apple’ın App Store’u ve Google Play’in büyük oyuncular olduğu pazarda BlackBerry World ve Windows Phone Store da mevcut ve varlıkları göz ardı edilemez.

açıklamasını yaptı.

Tagged With: , , , ,