Instant Heart Rate

heartblood

Apple, iOS 8 ile sağlık alanına da girmeye hazırlanıyor ve bu planlarını reklamlarında da göstermeye başladı. Apple’ın, geçen haftalarda yayınladığı iPhone 5s televizyon reklamında birkaç saniye yer verdiği “Heart Rate” adlı uygulamadan bahsetmek istiyorum.

Reklamı izleyen çoğu kişinin ilgisini çekmiştir. Sporcu antremanını tamamladıktan sonra iPhone 5s’inde yüklü olan Heart Rate uygulamasını açıyordu ve işaret parmağını arka kameraya tutarak kalp atış hızını ölçüyordu. Heart Rate uygulamasından önce benzer sağlık uygulamaları App Store’daki yerini almıştı ancak çoğu uygulama işlevsiz olduğu için Heart Rate’de onlardan biridir diye düşündük.

Uygulamayı bir hafta boyunca neredeyse her koşulda ve farklı kişiler üzerinde denedikten sonra gerçeğe yakın sonuç verdiğinden emin oldum. Uygulamada çıkan değeri tansiyon aleti ile karşılaştırdığım aralarında neredeyse hiç fark olmadığını gördüm.

heart1

Ölçüm ekranı (Sol), Ölçüm çizelgesi (Orta), Anket ekranı (Sağ)

Uygulamanın çalışma prensibini merak edenler için açıklamak gerekirse;

Kesin sonuç elde etmek için çoğu zaman hastenelerde ışık kullanılarak kalp atış ölçümleri yapılır. Heart Rate uygulaması da bu yöntemin aynısını iPhone ve diğer akıllı telefonlara uyarlamış. Kalbin atış hızına göre pompalanan kanın rengi değişir, Heart Rate’de flaşı kullanarak parmağımızdan yansıyan renk değerini sayısal değere çeviriyor ve “Karvonen” formülü olarak adlandırılan formüle ölçüm sırasında çıkan değerin denk geldiği yüzdeyi yazarak sonucu gösteriyor.

heart2

Ölçüm kayıtlarının yer aldığı ekran

Uygulamanın tepki süresi oldukça hızlı ve ölçümün sonunda çıkan anketi işaretleyerek kalp atışınızın neden yüksek veya düşük olduğunu kaydedebilirsiniz.

Uygulamanın App Store’da ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki çeşidi yer alıyor. Ücretsiz versiyonun ücretli olanında farkı reklam içermesi ve yapılan ölçümlerin sadece beş tanesini hafızasında tutması.

Denemek isterseniz ücretsiz sürümü buradan, ücretli sürümü ise bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Tagged With: , , , ,