Instant Heart Rate

-

heartblood

Apple, iOS 8 ile sağlık alanına da girmeye hazırlanıyor ve bu planlarını reklamlarında da göstermeye başladı. Apple’ın, geçen haftalarda yayınladığı iPhone 5s televizyon reklamında birkaç saniye yer verdiği “Heart Rate” adlı uygulamadan bahsetmek istiyorum.

Reklamı izleyen çoğu kişinin ilgisini çekmiştir. Sporcu antremanını tamamladıktan sonra iPhone 5s’inde yüklü olan Heart Rate uygulamasını açıyordu ve işaret parmağını arka kameraya tutarak kalp atış hızını ölçüyordu. Heart Rate uygulamasından önce benzer sağlık uygulamaları App Store’daki yerini almıştı ancak çoğu uygulama işlevsiz olduğu için Heart Rate’de onlardan biridir diye düşündük.

Uygulamayı bir hafta boyunca neredeyse her koşulda ve farklı kişiler üzerinde denedikten sonra gerçeğe yakın sonuç verdiğinden emin oldum. Uygulamada çıkan değeri tansiyon aleti ile karşılaştırdığım aralarında neredeyse hiç fark olmadığını gördüm.

heart1

Ölçüm ekranı (Sol), Ölçüm çizelgesi (Orta), Anket ekranı (Sağ)

Uygulamanın çalışma prensibini merak edenler için açıklamak gerekirse;

Kesin sonuç elde etmek için çoğu zaman hastenelerde ışık kullanılarak kalp atış ölçümleri yapılır. Heart Rate uygulaması da bu yöntemin aynısını iPhone ve diğer akıllı telefonlara uyarlamış. Kalbin atış hızına göre pompalanan kanın rengi değişir, Heart Rate’de flaşı kullanarak parmağımızdan yansıyan renk değerini sayısal değere çeviriyor ve “Karvonen” formülü olarak adlandırılan formüle ölçüm sırasında çıkan değerin denk geldiği yüzdeyi yazarak sonucu gösteriyor.

heart2

Ölçüm kayıtlarının yer aldığı ekran

Uygulamanın tepki süresi oldukça hızlı ve ölçümün sonunda çıkan anketi işaretleyerek kalp atışınızın neden yüksek veya düşük olduğunu kaydedebilirsiniz.

Uygulamanın App Store’da ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki çeşidi yer alıyor. Ücretsiz versiyonun ücretli olanında farkı reklam içermesi ve yapılan ölçümlerin sadece beş tanesini hafızasında tutması.

Denemek isterseniz ücretsiz sürümü buradan, ücretli sürümü ise bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.