Intel, Gelecek Nesil Broadwell İşlemcilerin Detaylarını Yayınladı

-

Intel, bugün itibariyle gelecek nesil işlemci mimarisi olan ve yeni nesil MacBook’larda kullanılması beklenen Broadwell işlemcilerinin detaylarını paylaştı. Broadwell işlemcilerin yüksek performansı, düşük güç tüketimi ile birleştirecek ve fansız sistemlere izin verecek seviyede az ısı üretimi sağlayacak. Hatırlarsanız en son Haswell işlemcilerinin piyasaya sürülmesi ile Intel pile odaklanmış ve MacBook Air’lerde pil kapasitesi arttırılmadan pil ömrü 9 saatten, 12 saate çıkmıştı. Ayrıca yeni nesil işlemciler 14 nanometre mimarisi ile üretileceği için aynı performansı sağlarken daha az yer kaplayacak, daha az ısınacak ve daha tasarruflu olacak.

IMG_2878.JPG Intel 14 nanometre Broadwell işlemci kartı;

-Yeni mimari ve yeni üretim tekniklerinin birleştirilmesi ile devrimsel olarak yeni boyutlardaki cihazları mümkün kılacak. Daha ince ve sessiz, ısınmayan sistemlerin oluşturulmasına imkan verecek.

-Intel mühendisleri ve çip tasarımcıları aynı işlemi yaparken hem termal sıcaklığı bir önceki nesil işlemci mimarisine göre iki kattan daha fazla düşürmeyi hem de daha uzun pil süresi elde etmeyi başardılar.

-Yeni işlemci mimarisi, 14nm üretim teknolojisinin olanaklarından faydalanmak için optimize edildi.

-Intel, dünyanın ilk 14nm üretim teknolojisinin seri üretime girmesini sağladı. Yeni mimari, endüstride lider performans, güç, transistör sıklığı, transistör başına ücret oranını sağlayan ikinci nesil Tri-gate (FinFET) transistörleri kullanıyor.

-Intel’in 14nm üretim teknolojisi, serverlar yüksek performans gerektiren cihazlardan düşük güç tüketimi bulunan kişisel ve internet aygıtlarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde kullanılacak.

Broadwell mimarisine sahip olarak satışa çıkacak olan ilk işlemci Broadwell-Y Core M olacak. İşlemciyi içeren cihazların sonbaharda mağazalarda ki yerlerini alması bekleniyor. Satışa sunulacak bu işlemcinin düşük güce ihtiyaç duyan ve fiyatı görece ucuz, performanstan yoksun olan Windows 8 tabletleri gibi cihazlarda kullanılması bekleniyor. Diğer bir deyişle bu işlemci için, daha önce iPad tarafından mezara diri diri gömülen netbook segmentinde kullanılmış olan Atom işlemcilerinin en yeni varisi diyebiliriz.

En düşük donanıma sahip MacBook Air’lerde bile düşük güç tüketimine odaklı ve çok daha fazla güçlü, hali hazırda ki son nesil olan Haswell mimarisine sahip işlemcileri kullanıyor ve bu yüzden daha önce Apple’ın üzerinde çalıştığı, retina ekranının bulunacağı ve fansız olacağı dillendirilen 12 inçlik yeni MacBook’un bu işlemciyi kullanacağına pek ihtimal vermiyoruz. Sistemin bu işlemciyi kullanması halinde yaşayacağı performans düşüklüğünü düşününce Broadwell mimarisinin gelecek senenin başında ve yılın yarısına doğru satışa çıkacak olan Intel işlemcilerinin kullanılması daha güçlü bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

AnandTech’te, Broadwell mimarisinin detaylı analizi ve sonbaharda karşımıza çıkacak olan Broadwell-Y Core M’in önizlemesi bulunuyor.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.