Intel Sandy Bridge iMac güncellemesini geciktirebilir

intel sandy bridgeIntel’in bugün yayımladığı basın bildirisine göre, Sandy Bridge nesline yönelik tasarlanan 6 serisi yongasetleri devre tasarımından kaynaklanan sorun sebebiyle geri çağrılıyor ve kusurlu parça yenisi ile değiştiriliyor. İşlemci ile PCI Express, USB ve diğer bağlantılar arasında iletişimi sağlayan Cougar Point parçasındaki SATA denetleyicisinden kaynaklanan sorun etkisini zaman geçtikçe performans düşüşü yaşatmak suretiyle gösteriyor. Bu “tasarım hatası” nın güncellenmek üzere olan iMac’lerin piyasaya sunulma tarihini geciktireceği olasılığı düşünüldüğünde beklemekte yarar var gibi görünüyor.

Açıklamanın devamında, halihazırda P67 ve/veya H67 yongasetlerine sahip kullanıcıların sistemlerini güvenle kullanmaya devam edecekleri belirtilirken, sorunun performans kaybına yol açmakla birlikte herhangi bir veri kaybına sebep olmadığının altı çiziliyor. Kullanıcılardan istenen şey ise, sistemlerinin üretici firması kim ise onlarla irtibata geçmeleri ve düzeltme talep etmeleri.

Son güncelleme ile Sandy Bridge platformuna geçen MacBook Pro ‘ların bu hatadan etkilenmeyeceği, sadece üst model 27″ iMac masaüstü cihazlarda sorunun görülebileceği varsayımlar arasında. Bu gibi bir durumda Apple’ın cihazları geri çağırması da olası… Bu durumda sorunla karşılaşan kullanıcılar Apple ile irtibata geçecek.

Bu arada, Intel’in dağıtımını gerçekleştirmekte olduğu yeni yongasetlerinde sorunu düzeltmiş olduğunu da belirtelim. Yalnız bu sorunsuz yongasetlerinin son kullanıcılarla buluşması en erken Şubat sonunu bulacak. Geniş dağıtımı içinse Nisan ayı işaret ediliyor. Haliyle bu aralar SB’ye terfi etmeyi düşünen Elma Dergisi okuyucularının satın alma kararlarını askıya almalarında fayda var.

Tagged With: , ,