iOS 4.1 Hakkında Herşey

-

Steve Jobs, iPod etkinliğinde iOS 4.1 in müjdesini verdi ancak tarih vermedi. İngiltere, Fransa ve Almanya Apple resmi sitelerinde birkaç gün önce, 4.1’in 8 Eylül’de yayımlanacağı duyrulmuştu ki, bu duyurunun ikinci günü dolmadan tarih ortalıktan kaybolup yerini “yakında geliyor” ibaresi aldı. Bu sebep ile iOS 4.1 in çıkışı için “her an” zaman zarfı uygundur.

iOS 4.1 güncellemesi, iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3G, iPod Touch (3. nesil), iPod Touch (2.nesil) ve yeni çıkan iPod Touch (4.nesil) kullanıcıları için ücretsiz olarak sunulacak. Peki bu güncelleme ile iOS cihaz sahipleri nelere kavuşacak?

Hataların yamanması:

iOS 4.0’dan sonra gelen 4.0.1, 4.0.2 güncellemeleri, başta, iPhone 4’teki hatalı sinyal seviyesi gösterimini ve proximity sensör hatalarını gidermeye yönelikti. Ancak iPhone 3G sahiplerini kötü bir sürpriz bekliyordu; kullanırken strese sokan bir yazılım! Strese sokuyordu, çünkü rehber içinde hareket etmekten tutun, kameranın çalıştırılmasına, web de gezinmekten mail göndermeye kadar pek çok işlemde cihaz, windows PC ler gibi yavaşlıyor, kimi zaman da takılıp kalıyordu. iOS 4.1’in en çok iPhone 3G sahiplerini sevindireceğini şimdiden söyleyebiliriz. Golden Master sürümünü yükleyip test eden geliştiricilerin, yazılımın iPhone 3G üzerindeki görüşleri bir hayli olumlu.

Yazının Devamı:

Geliştirilmiş Bluetooth ses denetimleri:

iOS 4.1 kullanıcılara tam bir AVRCP bluetooh ses denetimi sunacak. Bu protokol ile bluetooth destekli araç ses sisteminizden ileri, geri sarma, ses denetimi vs. gibi özelliklere kavuşacağız.

Game Center:

Game Center, iOS 4.0 ile duyrulan ancak bu güne kadar hazır olmayan, sosyal oyun ağı uygulaması olarak anılabilir. Bu servis ile yakında çoğalacak olan multiplayer uygulamalarda birden çok kullanıcı, aynı oyunda rol alabilecek. iPod Touch 3. nesil ve sonrası, iPhone 3GS ve sonrası, destektelen cihazlar arasında. Malesef iPhone 3G kullanıcılarının başı kel olduğu için onlara game center yok.

HD Video Yükleme:

En çok beklenen özelliklerden biri de, HD kalitedeki videoların gönderimi idi. Nihayet 4.1 sürümü ile HD kalitede videoları iPhone 4 yada 4. nesil iPod Touch sahipleri internete yükleyebilecek. Bu özellik yalnızca WiFi ağ ile kullanılabilecek. Neden hücresel ağ yok diye yakınanlara küçük bir not: Çekilen videoları önce bilgisayarınız ile senkronize edip ardından paylaşmaya çalışmaktan iyidir.

High Dynamic Range Photography (HDR):

iOS 4.1 ile gelen güzel özelliklerden biri de şüphesiz HDR. Bu fotoğraf mekanizması, denklanşöre dokunduğunuz anda üç durağan kare yakalıyor ve bunları birleştirerek ışık, gölge gibi unsurların daha belirgin olmasını sağlıyor. HDR, günümüzde fotoğraf severlerin, Photoshop ve alternatifi yazılımlar kullanarak, gerçekten doyumsuz fotoğraflar yaratmalarına olanak tanıyan geniş bir konu. HDR’ı aktifleştirmek için kamera ekranımızda bulunan HDR düğmesine dokunmak yeterli. Şimdilik dezavantajı, fotoğraflama süresini birkaç milisaniye uzatıyor olması. En büyük avantajı ise, dilerseniz iki farklı (HDR aktif ve pasif) halde saklanan fotoğraflardan dilediğinizi seçip kullanabilme olanağı.

FaceTime:

FaceTime, birkaç yeni özelliğe kavuşuyor. Bunlardan biri, FaceTime’ı sık kullanılan telefonlara ekleyebilmek. FaceTime numarasını yada mail adresini ekleyip aradığımız kişiye daha hızlı ulaşabiliyoruz.Aynı zamanda yatay modda kullanılan FaceTime Ekranında da kamera fonsiyonlarında iyileştirmeler mevcut.

0.99 $ lık TV Şovları:

Bu özelliği ülkemizde kullanamayacağımız için (şimdilik) pek üzerinde durmuyorum. iOS 4.1 ile ABD deki gibi müzik, tv şovları, filmler kiralayabilen iTunes servislerinden bu içeriği direk iOS cihazınız ile edinmek mümkün oluyor.

Ping ‘de cebimizde:

Ping, malumunuz iTunes’un yeni sosyal bölümü. Arkadaşlarınızı yada favori sanatçılarınızı takip edebileceğiniz, paylaşım yapabileceğiniz bir özellik. Ülkemizde kullanmamız uzunca bir süre mümkün olmayacakmış gibi göründüğünden kısaca bilgi vereyim. iTunes 10 sürümü ile tanıştığımız (aslında tanışamadığımız) Ping de iOS 4.1 güncellemesi ile iOS cihazlarımıza entegre hale geliyor.

Yazım denetimini kapatabilme:

Her ne kadar yararlı bir özellik olsa da, bazen bazı kullanıcıların sinirleri, yazım denetimi nedeniyle bozulabiliyor. Yazmak istediğimiz kelimeye yakın bir kelimeyi, sözlüğün önermesini iOS 4.1 ile kapatabiliyoruz.

Şimdilik aklıma gelen 4.1 özelliklerini, genel çerçeve dahilinde bu şekilde sıraladım. Aklıma gelen yenilikler olduğunda yine paylaşacağım. Eklemek istediğiniz yada sormak istediğiniz sorular olursa iletişim bölümünden yada bu başlık altındaki yorumları kullanarak Elma Dergisi ile paylaşabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

Önceki İçerikAdobe CS5 Etkinliği
Sonraki İçerikSafari Güncellemesi

6 YORUMLAR

  1. ip4 için hdr dışında bi fark yok 4.0.1 deki jb ler de uçacak yayınlansa da bir süre kullanılmaması taraftarıyım tabiki 3g sahipleri biraz daha rahatlayacak ama developer sürümünü kullananlar yine de 3.1.3 teki performansı alamadıklarını söylüyorlar. her güzelin bir kusuru var ne yazık ki!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.