iOS 4.3.2 Untethered Jailbreak Yayınlandı

-

Jailbreak cephesinin gözü aydın. Önermemek, haber yapmamaya engel değil. Pek çok iOS cihaz kullanan kişinin beklediği haber bu neticede. Jailbreak işlemi oldukça basit bir işlem. Sadece  redsn0w 0.9.6RC13 (MacWindows) ve iOS 4.3.2 IPSW dosyası’nı indip ekrandaki yönergeleri izleyerek ya da geniş açıklamaya ihtiyacınız olursa Redsn0w ile Nasıl Jailbreak yapılır? başlıklı yazıya göz atarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tekrar ediyorum. Elma Dergisi, jailbreak işlemini önermiyor, desteklemiyor, zorunlu haller dışında Jailbreak nedeni ile oluşmuş sorunlara yanıt dahi vermiyor (just kidding, merak ettiğiniz şey ne olursa olsun yazın ama JB desteklemediğim konusunda ciddiyim)

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  • Bu durum tam bir komplo teorisi. Her iki düşünceyi de savunanlar var. Bazıları JB ye Apple’ın izin verdiğini düşünüyor, bazıları ise göründüğü gibi karşı olduğunu. Bu tamamen kişiye özel bir durum oldu. Ben sadece sistem JB li olduğunda sisteme müdahale eden bir eklenti kurarsam ne derece sapıttığına şahit olduğum için uzak duruyorum.

 1. Mehmet bey rica etsem neden JB yapmayı desteklemediğinizi açıklarmısınız,başınıza istenmedik sonuçlarmı geldi?Bende JB yapmayı düşünüyorum o yüzden sordum:)

  • Açıkçası büyük bir tartışma başlatmak istemiyorum. İsteyen yapsın, isteyen yapmasın ama ben kararlı çalışan bir sistemden yanayım. Neden JB yapılır?
   1- Ücretsiz uygulama yüklemek için. Ben buna karşıyım. Yüzlerce lira, belki binlerce lira verip cihazı alıyorsunuz ama 1 dolar ya da 10 dolar neyse uygulamaya para vermiyorsunuz. Bu bence hırsızlık. Hiç bir farkı yok ya da açıklaması… Uygulama geliştirme üzerine biraz araştırma yapın. Ne derece zor bir süreç olduğunu düşününce, onlarca saat çalışmanın emeğini çalmak ne derece doğru?
   2- Sisteme yeni özellikler kazandırmak için. Evet iOS kapalı bir sistem. Pek çok şeye izin vermiyor. En basiti 3G üzerinden FaceTime. Ufak bir uygulama ile bunu mümkün kılabilirsiniz JB’de. Bunun gibi yüzlerce neden sayabilirim JB yapmak için. Ancak bir sorun var. Sisteme müdahale ettiğimiz zaman bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor. Neredeyse her sürümü denemek için JB yaparım. Her seferinde aldığım sonuç aynı. Mutlaka bir yerlerde kararsız durumlar ile karşılaştım. Elbette ben de cihazımın özelliklerini sonuna kadar kullanabilmek isterim fakat önemli bir işlemde (örneğin eft ya da online alışveriş) sistemin durduk yere kilitlenmesini doğal karşılayamam. Cihazın kendi kendine kapanması, uyarıların yarım yamalak çıkması, aramaya cevap verememe!!! Bu kadar komik bir olay olabilir mi? Arama geliyor, cevaplamak için çubuğu zorluyorum yok… 3-4 denemede açıyor vs.
   Neticede JB’nin iOS’a gerçekten çok büyük katkıları var. Bunu inkar edemeyiz. Fakat kararlı bir sistem isteyenler için en azından sisteme pek müdahale edilmemesini öneriyorum. Ne kadar çok karıştırırsanız o kadar çok hata alıyorsunuz çünkü.
   JB yapmayı düşünüyorum demişsiniz. Çekinmeden yapın. Sorun olmaz. Deneyin en azından. Denemeden karar vermeyin. Neticede ihtiyaçlarınıza göre hareket etmek en doğrusu. En kötü ihtimalle memnun kalmazsanız restore edersiniz.
   Son söz; JB yapmak tamamen tercih meselesi. Yapmayana neden yapmıyorsun demem, diyemem. Yapana da yapma diyemem. En doğrusu deneyip kendiniz karar verin. Pek de başkalarının sözüne aldırış etmeyin. Malesef toplumumuzda bir konu hakkında bir kez tecrübe edinmiş bir kişi kendisini uzman sanıyor. Doğruları yanlışları kendiniz bulun. Hayatımı bu cihazlara adadım, yıllardır neredeyse müdahale etmediğim yerleri kalmadı ama hala öğreneceğim o kadar çok şey var ki… Takılırsanız yazın. Mutlaka cevaplamaya çalışırım. Kolay gelsin…

   • Çok güzel açıklamışsınız gerçekten. Fakat benim de eklemek istediğim şeyler var;
    1-Şu an Jailbreak’li kullanıyorum cihazı. Bana kalırsa jailbreak’in en büyük artısı binlerce uygulamayı bedava yüklemektir. Bu hırsızlık mı? Kesinlikle. Fakat benim burdaki amacım telefona bir sürü uygulamayı bedava yüklemek değil. Mesela yeni bir oyun/uygulama çıkıyor. Satın aldığımı varsayalım. Satın aldıktan sonra görüyorum ki gerçekten çok gereksiz bir uygulama. Ben bunu geri iade edemem. Verdiğim para gitti. Oysa ki şu an bedava yüklüyorum uygulamayı, eğer gerçekten de almaya değecek bir uygulamaysa zaten satın alıyorum. WhatsApp, Real Racing 2, iMovie ve daha bir çok uygulamayı para verip satın aldım. Ama hepsini önceden jailbreak ile yükleyip denedim. Böyle bir imkanın olması güzel bence jailbreak’te.
    2- Sizin de bahsettiğiniz gibi sisteme birçok yeni özellik kazandırıyor. Fakat sizin de denediğiniz üzere ne kadar çok Cydia’dan eklenti kurarsanız telefonu o kadar yoruyor/yavaşlatıyorsunuz. O yüzden ben pek cydia’dan eklenti kurma taraftarı değilim. Her ne kadar iPhone 4 kullansam da(RAM’i diğer iPhone’lara kıyasla daha yüksek olduğu için) bir süre sonra telefonun çok yavaşladığı fark ediliyor. iPhone 3G ve 2G kullananlar zaten kesinlikle jailbreak yapmasınlar. Telefonlarından soğurlar. “Cihazın kendi kendine kapanması, uyarıların yarım yamalak çıkması, aramaya cevap verememe!!! Bu kadar komik bir olay olabilir mi? Arama geliyor, cevaplamak için çubuğu zorluyorum yok… 3-4 denemede açıyor vs.” demişsiniz. Eylülde aldığımdan beri jailbreak’li kullanıyorum cihazı hiç bu tarz sorunlarla karşılaşmadım. Bunda kurduğunuz eklentiler gerçekten çok etkili. Dediğim gibi ben cydia için değil installous için kullanıyorum jailbreaki. Deneme kısmına ise kesinlikle katılıyorum. Jailbreak yapmak çok zor birşey değil. Jailbreak’i silmek de zor değil. Denenmesi gerektiğini düşünüyorum. Tek ricam eğer beğendiğiniz uygulama varsa lütfen o uygulamanın geliştirilmesi için satın alın..

 2. 3GS’imi Redsn0w 0.9.6rc13 ile jailbreak yaptım ama Cydia çalışmadı. Sorunu belki çözer diye tekrar JB yaptım bu sefer de reboot ederken Apple logosunda takılıp kalıyor ve telefon açılmadı.
  Bunun üzerine bu sefer Redsn0w 0.9.6rc14 update ile JB yaptım ama hala telefon açılmıyor.
  Forumlarda benzer sorunu okuyorum ama şimdilik çözüm yok galiba :(

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.