iOS 4 ve iPhone 3G

-

iOS 4 ve iPhone 3G Parodisi

iPhone 3G sahiplerini ilgilendiren bir konu bu. Diğerleri için ortalıkta bir problem yok. iPhone 3G sahipleri, büyük umutlar ile bekledikleri iOS 4 kurulumunun ardından, multitasking ve ana ekran artalan fotoğrafını değiştirebilme özelliklerinin olmayışı sebebiyle sadece kullanışlı Folders özelliği ile yetindiler. Dahası, iOS 4, iPhone 3G sahipleri için -sitemizde bulunan ankete göz atacak olursanız- tam bir hayal kırıklığı oldu. Yavaşlayan iPhone, mailler arasında geçiş yaparken bile kullanıcıyı yormaya başladı. Hoş bir anın fotoğrafını çekmek isteyenler, kamera uygulaması açılana kadar kare bozulduğu için yine sinirlendiler. Peki, şanssız iPhone 3G kullanıcıları ne yapabilirler? Bu yazıda biraz bunlara değinmek istiyorum. Öncelikle bir hatırlatma yapayım. Bilmeyenler var ise, El Jobso, iOS 4 ile birlikte ilk jenerasyon orjinal iPhone’dan elini eteğini çekti. Neden? Donanımsal yetersizlik! İyi de, iPhone 3G ile Orjinal iPhone’un işlemcileri aynı değil miydi? Evet haklısınız. Aynıydı. Sonuç ne oldu? E yazdım işte. Windows gibi çalışan bir işletim sistemi!…

Eğer hala iOS 4’e güncelleme yapmadıysanız yapmanız gereken şey oldukça basit. YAPMAYIN! Apple iOS 4’ü iPhone 3G kullanıcılarına öneriyor olabilir. Ama bu kez patron’u dinlemeyin. Emin olun ki çok fazla bir kaybınız olmayacak.

iOS 4 güncellemesini yüklediyseniz yapılacaklar şöyle sıralanabilir:

1- İşletim sisteminizi 3.1.1’e indirmek, diğer bir deyişle downgrade. Bu işlem Apple tarafından desteklenmiyor. Yani yapacağınız işlemin sorumluluğu tamamen size ait. Lifehacker’ın yayımladığı adım adım yöntem ile işletim sisteminizi 4.0 yada 4.01’den 3.1.3’e indirebilirsiniz. İlgili makaleye bu bağlantıdan ulaşılabilir.

2- iPhone içindeki tüm verileri ve ayarları, ayarlar menüsünden silebilirsiniz. iPhone’u aktifleştirmek için iTunes’a bağladığınızda karşınıza çıkan seçenekler arasından yeni iPhone’u seçip, Temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, Tüm verilerinizin (oyunlarınızın kayıtları, fotoğraflarınız, müzikleriniz vs) kaybolmasına sebep olacağından, Mail ayarları vb tüm ayarlamaları tekrar yapmanız gerekeceğinden, oldukça zahmetli, sinir bozucu ve boş zaman isteyen bir işlem. Neticede yine aynı sistem olduğu için, belirli bir süre sonra aynı sıkıntı yine baş göstereceğinden, vaktinizi boşa harcamayıp, geçici rahatlatıcı bu yöntemi denememenizi öneriyorum.

3- iOS 4.1’e güncelleme. Evet. Akla mantığa yatkın tek yöntem bu gibi görünüyor. Pek çok beta kullanıcısı iOS 4.1’in, sistemi oldukça rahatlattığı görüşünde. Henüz deneyemediğimiz için yorum yapmaktan kaçınıyorum ancak ümitlerim, güncellemenin ilaç gibi geleceği yönünde buluşuyor. Haklısınız. iOS 4.1 henüz yayımlanmadı. Sonbahara kadar da yayımlanabileceğinden emin değilim. Ancak sabır erdemdir :) Şanssız iPhone 3G kullanıcıları, öyle görünüyor ki, iOS 4.1 ‘e kadar eski lezzetten mahrum kalacaklar.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

 1. Sayın elmadergisi editör/leri sitenizi çok beğeniyorum. Hergün mutlaka 3 – 5 kez -müptelası olduğum bazı diğer Apple siteleri gibi- bakıyorum.

  Fakat şunu itiraf edeyim bu kadar hızlı haber güncelleme bildiğim kadarıyla diğer Türkçe yayın yapan Apple sitelerinde yok. O yüzden ilk ziyaret ettiğim Apple sitesi sizinki.

  Başarılarınızın devamını dilerim. İbrahiMAC

  • Sayın ibrahimac. Düşünceleriniz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Ocak ayından bu zamana kadar takip ediyorsanız, neden bu kadar yavaş güncelleniyor diye soracaksınız diye düşündüm bir an… Günde 3-5 kez güncellenen Elma Dergisi, son zamanlarda epey yavaş güncelleniyor. Tüm bunların sebebi, iş yoğunluğumun içinde bulunduğumuz aylarda olağandışı bir artış göstermesidir. Yaz dönemi sona erdiğinde, öyle tahmin ediyorum ki yazıları takip edebilmek için sitenin sürekli ekranda açık kalması gerekecek :) Güncel haberler ve dedikodularda buluşmak üzere…

   • sayın elmadergisi editörü
    ben 3g kullanıcısıyım benim sorum farrklı bir konuda bende para ile app magazasından aldığım bir sürü uygulama var. şimdi ben eger 4g yeni bir telefon alırsam bu uygulamaları tekrar 4g telefona aktarma şansım var mı varsa yolu nedir.
    ayrıca değerli bilgilerin,z ve sık güncellemeleriniz harika teşekkürler

    • Merhabalar. Ücret karşılığında App Store’dan satın aldığınız veya ücretsiz olarak indirdiğiniz uygulamalar, kullanıcı hesabınızda saklanmaktadır. Yeni bir iPhone aldığınızda, Telefonunuzu bilgisayarınıza ilk bağladığınızda, mevcut kullanıcı adınız ve şifreniz ile iTunes hesabınıza bağlanınız. Şimdiye kadar indirdiğiniz tüm uygulamalar (satın aldıklarınız da dahil olmak üzere) tekrar ücret ödemeksizin yeni telefonunuza aktarılacaktır. Hatta yeni bir telefon bağladığınızda, eski telefonunuzda kullandığınız tüm ayarları, aktarma yöntemi ile yeni telefonunuza da zahmetsizce aktarabilirsiniz. Bu sayede hiç bir ek ayar yapmanıza gerek kalmadan yeni iPhone’unuzun keyfini çıkartabilirsiniz. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.