iOS 4 ve iPhone 3G

iOS 4 ve iPhone 3G Parodisi

iPhone 3G sahiplerini ilgilendiren bir konu bu. Diğerleri için ortalıkta bir problem yok. iPhone 3G sahipleri, büyük umutlar ile bekledikleri iOS 4 kurulumunun ardından, multitasking ve ana ekran artalan fotoğrafını değiştirebilme özelliklerinin olmayışı sebebiyle sadece kullanışlı Folders özelliği ile yetindiler. Dahası, iOS 4, iPhone 3G sahipleri için -sitemizde bulunan ankete göz atacak olursanız- tam bir hayal kırıklığı oldu. Yavaşlayan iPhone, mailler arasında geçiş yaparken bile kullanıcıyı yormaya başladı. Hoş bir anın fotoğrafını çekmek isteyenler, kamera uygulaması açılana kadar kare bozulduğu için yine sinirlendiler. Peki, şanssız iPhone 3G kullanıcıları ne yapabilirler? Bu yazıda biraz bunlara değinmek istiyorum. Öncelikle bir hatırlatma yapayım. Bilmeyenler var ise, El Jobso, iOS 4 ile birlikte ilk jenerasyon orjinal iPhone’dan elini eteğini çekti. Neden? Donanımsal yetersizlik! İyi de, iPhone 3G ile Orjinal iPhone’un işlemcileri aynı değil miydi? Evet haklısınız. Aynıydı. Sonuç ne oldu? E yazdım işte. Windows gibi çalışan bir işletim sistemi!…

Eğer hala iOS 4’e güncelleme yapmadıysanız yapmanız gereken şey oldukça basit. YAPMAYIN! Apple iOS 4’ü iPhone 3G kullanıcılarına öneriyor olabilir. Ama bu kez patron’u dinlemeyin. Emin olun ki çok fazla bir kaybınız olmayacak.

iOS 4 güncellemesini yüklediyseniz yapılacaklar şöyle sıralanabilir:

1- İşletim sisteminizi 3.1.1’e indirmek, diğer bir deyişle downgrade. Bu işlem Apple tarafından desteklenmiyor. Yani yapacağınız işlemin sorumluluğu tamamen size ait. Lifehacker’ın yayımladığı adım adım yöntem ile işletim sisteminizi 4.0 yada 4.01’den 3.1.3’e indirebilirsiniz. İlgili makaleye bu bağlantıdan ulaşılabilir.

2- iPhone içindeki tüm verileri ve ayarları, ayarlar menüsünden silebilirsiniz. iPhone’u aktifleştirmek için iTunes’a bağladığınızda karşınıza çıkan seçenekler arasından yeni iPhone’u seçip, Temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, Tüm verilerinizin (oyunlarınızın kayıtları, fotoğraflarınız, müzikleriniz vs) kaybolmasına sebep olacağından, Mail ayarları vb tüm ayarlamaları tekrar yapmanız gerekeceğinden, oldukça zahmetli, sinir bozucu ve boş zaman isteyen bir işlem. Neticede yine aynı sistem olduğu için, belirli bir süre sonra aynı sıkıntı yine baş göstereceğinden, vaktinizi boşa harcamayıp, geçici rahatlatıcı bu yöntemi denememenizi öneriyorum.

3- iOS 4.1’e güncelleme. Evet. Akla mantığa yatkın tek yöntem bu gibi görünüyor. Pek çok beta kullanıcısı iOS 4.1’in, sistemi oldukça rahatlattığı görüşünde. Henüz deneyemediğimiz için yorum yapmaktan kaçınıyorum ancak ümitlerim, güncellemenin ilaç gibi geleceği yönünde buluşuyor. Haklısınız. iOS 4.1 henüz yayımlanmadı. Sonbahara kadar da yayımlanabileceğinden emin değilim. Ancak sabır erdemdir :) Şanssız iPhone 3G kullanıcıları, öyle görünüyor ki, iOS 4.1 ‘e kadar eski lezzetten mahrum kalacaklar.

Tagged With: ,