iOS 5.1’in ilk beta’sı ve Xcode 4.3 beta yayınlandı, hareket başladı

Apple, bir sonraki iOS güncellemesi 5.1 versiyonunun beta sürümünü iPhone, iPod touch ve iPad için yayınladı. iOS 5.1 beta ile birlikte Xcode 4.3’ün betası da yayınlandı. Hata düzeltmeleri ve kararlılık artırımından ziyade yeni beta sürüm, gelecek nesil iOS cihazlar için büyük ipuçları ile birlikte geldi. Anımsatıcıların kullanılmadığı anlarda pil kullanımını azaltmak için yeni seçenekler ve bizleri çok da fazla ilgilendirmeyen iTunes Match ile müzik eşitleme yapılırken hücresel ağın kullanılıp kullanılmayacağının seçimi gibi küçük yenilikler var. Yeni Beta sürümü yüklemek için cihazınızın udid kaydının bulunması gerekiyor. Ancak hatırlatırım, her beta, özellikle de ilk sürümler yarardan çok zarar getireceğinden (ki pek çok hata içerdiği rapor edilmiş) kesinlikle geliştirici hesabına sahip olsalar bile son kullanıcılara önermiyorum.

Gelelim yeni iOS cihazlara…

Yayınlanan beta sürüm içinde yeni iPad’e ait olduğu belirlenen kodlar bulunuyor. Mart ayında yenileneceği düşünülen iPad’in birden fazla kod numarasının bulunması ise farklı operatörler ile (çok konuşulan China Telekom ve LTE desteği vb) farklı modeller çıkacağını düşündürüyor.

Bir diğer yenilik de Apple TV’den. Beta iOS sürümünde J33 kod adı ile yer alan Apple TV’nin A5 çift çekirdekli işlemcili, 1080p video oynatım desteği ile gelmesi bekleniyor.

Son olarak (iyisini sona sakladım) Yeni iPhone’un ilk sinyalleri de beta içindeki yerini almış durumda. iPhone 5.1 olarak tanımlanan yeni iPhone’un bu kez çok ciddi değişiklikler ile geleceğini söyleyebiliriz. Orjinal iPhone’un 1,1 ve iPhone 3G nin 1,2 olarak anılmasındaki başlıca sebebin sadece 3G ve GPS özellikleri olduğunu biliyoruz. Haliyle ürünün kod numarasında büyük bir değişiklik de olmadı. Ancak iPhone 4S’in 4,1 olarak anılmasının ardından yeni iPhone’un 5,1 olarak satırlarda yer alması, yepyeni bir işlemci ve çok daha farklı bir cihaz ile karşılaşabileceğimizi gösteriyor. Pek çok kaynağın da katıldığı gibi yeni işlemcinin A6 olacağı, 4 inçlik bir ekran ile birlikte yeni aluminyum kasaya sahip olacağı ise gerçeğe yakın olsa da kanıt bulunmadığı için hala dedikodudan öteye gidemiyor.

Tagged With: , , , , , , ,