iOS 5 ile 5 dakika…

Merhaba arkadaşlar. Developer kaydı olmadan iOS 5 ‘i yükleyip 5 dakika kadar kurcalama fırsatım oldu. Şimdi neden 5 dakika diye soranlar olacaktır, hemen cevaplayayım.

iOS 5 i kurmak, aktivasyon bölümünü de bir önceki yazıda ve yorumlarda anlatıldığı gibi atlamak bir şey ifade etmiyor. Cihaza mevcut uygulamalarınızı kurmak, ayarlarınızı aktarmak, kısaca çalışır hale getirebilmek için beta sürüm iTunes 10.5’e ihtiyacınız olacak. iOS 5 i bulabileceğiniz gibi iTunes 10.5 i bulmak da zor değil. Birkaç dk lık arama sonunda indirmiş olursunuz. Ancak problem asıl burada başlıyor. Cihazınızın geliştirici kaydı bulunmadığı için iTunes cihaza erişime izin vermiyor. Kısacası kullanamıyorsunuz. Açıkcası daha fazla deneme yapmaya fırsatım olmadı. İşim gereği iPhone ellerim kadar bana gerekli olduğu için biran önce stabil sisteme geri dönüş yaptım. Cihazlarımın udid kaydı bulunmuyor. Bu yüzden kullanamayacağım bir cihaz ile yarın elim kolum bağlı kalmak istemiyorum. Aramızda udid kaydı yapabilecek boşluğu olan var ise ve bana hello@elmadergisi.com ile ulaşırsa, kaydın ardından yeni tecrübelerimi de seve seve okuyucularımız ile paylaşırım.

iOS 5, henüz çok yeni. Pek çok eksiği bulunuyor. Ancak gördüğüm kadarıyla oldukça hızlı ve kullanım için yeterli. Mevcut uygulamalarınızın büyük bölümü ile çalışmayacak da olsa işletim sistemi, normal fonksiyonlarını başarıyla yerine getiriyor. Anımsatıcıların konuma göre sizi uyarması çok iyi olmuş. Ana ekranda, artık videolara ayrı bir simge ile iPad’deki gibi ulaşmak mümkün. Kameraya yerleşmiş olan ızgara seçeneği ve ses tuşunu fotoğraf çekebilmek için kullanmak da oldukça işleri kolaylaştıracak gibi. Bildirim merkezi için söylenecek çok şey var. Büyük zaman tasarrufu olduğunu belirtip geçeyim, zaten iOS 5 yazımda ve sonraki yazılarımda bolca değineceğim. Ayarlarda da gözüme çarpan, on / off düğmeleri de daha şık duruyor.

Zaman problemim nedeniyle ilk aklıma gelenleri aktarıp yazıyı birkaç ekran görüntüsü daha ekleyerek sonlandırayım. Aramızda iOS 5 yükleyip tecrübelerini yorumlar ile aktaranlar olursa sevinirim…

Tagged With: , ,