Ana SayfaGeneliOS 5 İncelemesi

iOS 5 İncelemesi

Merhaba arkadaşlar. Son iki gündür işlerimin yoğunluğu nedeniyle bir türlü yazı yayınlamaya fırsat bulamadım. Gerçi iOS 5 hakkında dolaşan dedikodular ve yeni keşfedilen özellikler haricinde kayda değer bir haber olmadığını da belirteyim. Önceki yazılarımda, Lion incelemelerine yer vermiştim. Sıklıkla kullandığım için, son geliştirici sürümü ile gerçekten tamamlanmaya çok yaklaştığını artık fark edebiliyorum. Lion hakkında, önümüzdeki günlerde resmi çıkışının ardından son bir yazı daha paylaşacağım.

İki gündür cihazlarımı (Apple TV hariç) iOS 5 ile kullanıyorum. iPad 2 den başlayarak yorumlarımı paylaşayım. iPad’e işimde de yoğun olarak ihtiyaç duyduğum için öncelikle karşıma çıkan olumsuzluklardan bahsedeyim. Tanıtılan özelliklerden iMessages, henüz çalışmıyor. iPhone’uma mesaj yollayabilmek için isim seçtiğimde hatalı olarak kırmızı renkle işaretliyor ve haliyle gönder tuşu aktif olmuyor. Bu özelliğin bir sonraki geliştirici sürüm yapısında aktifleşmesini bekliyorum. Cihazın pil ömrü çok uzun olduğu için kayda değer bir kayıp ya da başarım artışı algılayamadım. Hız genellikle iyi ancak henüz her uygulama ile barışık olmaması, bazı uygulamaların açılırken çökmesine sebep oluyor. Yakında tüm uygulamaların iOS 5 uyumlu versiyonları yayınlanmaya başlayacaktır. Bildirim Merkezi oldukça başarılı çalışıyor. Kilit ekrandan ilgili uygulamaya erişmek gerçekten güzel. Kilit ekrandan konu açılmışken, iPhone’un aksine iPad’de Home tuşuna iki kez bastığımızda kamera tuşu çıkmıyor. Kamera’ya seçenek olarak ızgara modu eklenmiş. A/F lock da çalışıyor. Ama fotoğraf düzenleme ekranı’nda kırpma modundan geri dönüş yok :) Evet komik ama kırpma ekranında işinizi bitirdiğiniz zaman kaydedip geri dönemedim. Bu tip hatalar ilk sürümlerde her zaman olur. İşin ilginç yanı aynı sorun iPhone’da yok. Bu sürümde duvar kağıtları bölümü boş olarak geldiği için yeni duvar kağıdı sunulacak mı sorusunun cevabı henüz belirginlik kazanmış değil. Yeni eklenmiş ses de yok. Bir iki mesaj sesi fark ettim hepsi bu. Reminders, sanırım iPad’de de beni çok mutlu eden en başarılı uygulama oldu. Hem çok kolay kullanılıyor hem de çok başarılı. Özellikle adresini girdiğim market’in önünden geçerken “süt al” mesajı gerçekten çok iyiydi :) Elbette bu özellik iPhone’da iyi çalışıyor çünkü iPad’im Wi-Fi ve her zaman iPhone’uma bağlı değil… Kablosuz eşitleme de malesef henüz çalışmıyor. Yada bana denk gelmedi. Cihazı şarj için dock’a bağladığım halde senkronize olmuyor. Zaten ayarlar altındaki itunes sync menüsünde de “sync now” aktif olmuyor. Son olarak klavyeden bahsetmek istiyorum.  Yükleme biter bitmez ilk baktığım şey, yazılımsal F klavyenin gelip gelmediğiydi ki F klavye desteğini gördüğümde çocuklar gibi sevindim. I harfi yerine i harfi olması ve birkaç bunun gibi ufak tefek kusur haricinde klavye oldukça başarılı. Nihai kullanıcı yapısında bu tip hataların düzeleceğine şüphe yok. Malum, oldukça yeterli bir iyileştirme zamanı var. Şimdilik iPad ile ilgili aklıma gelen olumsuzluklar bunlar. Sizin aklınıza gelen soruları lütfen yorum şeklinde yazın, hemen cevaplayayım.

iPhone 4’e kurduğum iOS ile ilgili olarak ilk göze çarpan olumsuzluk cihazın fazla ısınması oldu. Özellikle şarj ederken kullanmamaya özen gösterdim. Malum, bu tip test durumlarında cihaza kalıcı fiziksel zarar bile gelmesi mümkündür. Bazen aramaları cevaplarken takılma oldu. Hatta önemli bir aramayı aracın bluetooth kiti ile cevaplamak zorunda kaldım. Bu tip durumlar uzun süreli kullanım olmadan fark edilmiyor. iOS 5 neredeyse her uygulama ile uyumlu çalışıyor. Tıpkı iPad’de olduğu gibi bazen bazı uygulamalar başlarken çökme yaşanıyor. iPad’de gözüme çarpan pek çok olumsuzluk iPhone’da da sürüyor. Fotoğraf düzenleme iPhone’da sorunsuz. Mail uygulamasında ve çoklu seçim yapılan neredeyse her ekranda bazen sorunlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Tepki süresi uzayabiliyor ya da seçimleriniz kaybolabiliyor.

Çok dövdük, biraz da sevelim…

iOS 5, test ettiğim her iki cihazda da oldukça hızlı çalışıyor. Uygulamaların başlama zamanından, uygulamalar arasındaki geçişe kadar her şey hızlanmış. iPad’de yeni multitouch kontrolleri (örn. bir uygulamayı kapatmak için home tuşuna gerek kalmadan dört parmak ile çıkabilmek…) çok kullanışlı olmuş. iCloud olmadan diğer özellikleri test etmek biraz zor ama mevcut küçük yenikler bile (takvim, albüm oluşturabilmek vs) çok kullanışlı. Bildirim merkezi ve anımsatıcılar’a öylesine alıştım ki, 4.3’e dönmeden sorunları göze alıp kullanmayı bile düşünüyorum.

Sonuç

iOS 5, henüz çok yeni. Çok fazla eksiği var. Günlük yaşamda sorunlar göze alınabilse de, iş amaçlı kullanım esnasında canınızı sıkabiliyor. Çeşitli kaynaklardan iOS 5 için çeşitli Jailbreak yöntemleri de duyrulmaya başlandı. Aman diyorum… Zaten güvenirliği tartışılacak bir yapının böylesine eksik bir sisteme eklenip rahatlıkla kullanılması pek mümkün değil. Nacizane tavsiyem, geliştirici kullanımı haricinde sistemi şimdilik cihazlarınıza kurmayı düşünmeyin olacaktır. Her ne kadar kullanışlı özellikler ve yeni seçenekler sunsa da, son kullanıcı sürümü gelene kadar, sağlıklı kullanım performansı bölündüğü için durduk yerde sizi sinirlendirebilir. iOS 5, iCloud ile birlikte çalışmaya başladığı (son kullanıcı sürümü çıktığı) zaman harkulade bir mobil işletim sistemi olacak. Dikkatimi çeken farklılıkları, olumlu veya olumsuz durumlarını, daha önce Lion incelemesinde de yaptığım gibi “iOS 5 güncesi” başlıkları ile Facebook ve Twitter’dan paylaşmaya devam edeceğim. Sorularınız için yorum bölümüne atış serbest… Okuduğunuz için teşekkürler.

4 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet
Ahmet
11 yıl önce

Mehmet bey iOS 5 i kendi UDID kaydınızlamı yüklediniz yoksa başka yollardanmı?Nasıl yüklediğinizi belirtirmisiniz.

Mehmet Avincan
11 yıl önce
Reply to  Ahmet

Dergi takipçilerinden Onur bey cihazlarımın udid kaydını yaptı. Benim geliştirici kaydım bulunmuyor. Açık isim vermememin sebebini tahmin edebiliyorsunuzdur. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum…

cahit
cahit
11 yıl önce

Yüz tanıma (:

Mete
Mete
11 yıl önce

İOS 5de garip bir hata gelen mesaj sedi sorunu: telefona mesaj geldiği anda ya da facebook, foursquare bildirimlerinde, mesaj sesi üstüste 2-3 kere çalıyor ust uste bindirilmis calan zil tonu ve yine garip garip titresimler oluyor. üstüste o mesaj sesi binince tabi sinir ediyo adamı. sizde de oluyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim

Son Yazılar