iOS 5 Kurulumu

Merhaba. Okuyucularımızın iPhone, iPod Touch ve iPad’lerine iOS 5 Beta 2, çıkacak olan Beta 3 ve son sürüme kadar çıkacak diğer güncellemeleri yükleyebilmeleri için başlattığımız geliştirici programı kayıtları devam ederken, iOS 5 kurulumu ile ilgili birkaç bilgi paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm. Hem kurulum hakkında bilgi vermek hem de başlattığımız geliştirici programı hakkında sorulan sorulara cevap olması açısından yazı önemlidir.

iOS 5 Kurulumu kolay mı? Nasıl yapılır?

iOS 5, iPhone 3GS, iPhone 4 , iPad, iPad 2, iPod Touch 3. nesil ve iPod Touch 4. nesil cihazlara kurulabiliyor. Sadece google’da birkaç arama sonucuna tıklayarak ya da isohunt gibi torrent kaynaklarından ulaşılabilen iOS 5.0 Beta 2 iPSW dosyası, iTunes’tan alt tuşu ile birlikte restore yapılarak kolayca yüklenebiliyor. UDID kayıtları tamamlanan üyeye konu ile ilgili detaylı kurulum maili gönderiliyor.

UDID kaydı olmadan iOS 5 kurulamaz mı?

Elbette kurulabilir. Ancak yükleme sonrasında udid kaydı olmayan cihazlar şebekeye bağlanamıyor ve iTunes ile eşzamanlanamıyor. Cihaz iTunes’a bağlanmadan aktivasyon bölümünü atlamanın yolları var. Daha önce dergide bahsetmiştim. Ancak ne kadar geçerseniz geçin, ekrana bakıp hmm iOS 5 demekki böyleymiş deyip 4.3.3 sisteme geri dönmek zorunda kalıyorsunuz. iTunes ile senkronize olmaması nedeniyle, denemek için bile olsa ayarları elle cihaz üzerinden yapmak zorunda kalıyoruz.

UDID kaydı nasıl yapılır?

Bu durumun önüne geçmek için Apple’a seneliği 100$ ‘dan geliştirici kaydı yaptırmak gerekiyor ki sırf merak gidermek için oldukça fazla bir rakam. Elma Dergisi okuyucuları ile ortaklaşa başlattığımız Geliştirici Programı ile, okuyucularımız cihazlarının udid kayıtlarını yaptırabiliyorlar.

Geliştirici Programı üyeleri, hello@elmadergisi.com adresine programa katılmak istediklerini belirten bir mail ile birlikte kullanıcı adlarını yolluyorlar ve konu ile ilgili bir mail alıyorlar. Gerekli bilgilerin ve kurulum anlatımının yer aldığı mail ile ilk kez beta sürüm yükleyecek arkadaşlar bile sorun yaşamayacaklar.

Program ne durumda?

Elma Dergisi Apple geliştirici programı kaydı tamamlandı. Aktivasyonun ardından cihazların udid kayıtları yapılacak. Sırası ile programa dahil olmak istediğini mail ile bildiren üyelere mail gönderilmeye başlandı. 29 Haziran 2011 tarihi ile cihazlarının udid bilgilerine nasıl ulaşılacağını ve bu bilgileri programa nasıl göndereceklerini belirten bir mail bu. Apple’ın aktivasyonu gerçekleştirdiği anda vakit kaybetmeden UDID kayıtları yapılıp kullanıcılara son bir mail daha gönderilecek.

Lütfen konu ile ilgili sorularınızı mail yerine “yorum” olarak yazın ki cevaplandığında aynı soruyu sormayı düşünen arkadaşların cevapları hazır olsun…

Tagged With: , , ,