iOS 5 Kurulumu

-

Merhaba. Okuyucularımızın iPhone, iPod Touch ve iPad’lerine iOS 5 Beta 2, çıkacak olan Beta 3 ve son sürüme kadar çıkacak diğer güncellemeleri yükleyebilmeleri için başlattığımız geliştirici programı kayıtları devam ederken, iOS 5 kurulumu ile ilgili birkaç bilgi paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm. Hem kurulum hakkında bilgi vermek hem de başlattığımız geliştirici programı hakkında sorulan sorulara cevap olması açısından yazı önemlidir.

iOS 5 Kurulumu kolay mı? Nasıl yapılır?

iOS 5, iPhone 3GS, iPhone 4 , iPad, iPad 2, iPod Touch 3. nesil ve iPod Touch 4. nesil cihazlara kurulabiliyor. Sadece google’da birkaç arama sonucuna tıklayarak ya da isohunt gibi torrent kaynaklarından ulaşılabilen iOS 5.0 Beta 2 iPSW dosyası, iTunes’tan alt tuşu ile birlikte restore yapılarak kolayca yüklenebiliyor. UDID kayıtları tamamlanan üyeye konu ile ilgili detaylı kurulum maili gönderiliyor.

UDID kaydı olmadan iOS 5 kurulamaz mı?

Elbette kurulabilir. Ancak yükleme sonrasında udid kaydı olmayan cihazlar şebekeye bağlanamıyor ve iTunes ile eşzamanlanamıyor. Cihaz iTunes’a bağlanmadan aktivasyon bölümünü atlamanın yolları var. Daha önce dergide bahsetmiştim. Ancak ne kadar geçerseniz geçin, ekrana bakıp hmm iOS 5 demekki böyleymiş deyip 4.3.3 sisteme geri dönmek zorunda kalıyorsunuz. iTunes ile senkronize olmaması nedeniyle, denemek için bile olsa ayarları elle cihaz üzerinden yapmak zorunda kalıyoruz.

UDID kaydı nasıl yapılır?

Bu durumun önüne geçmek için Apple’a seneliği 100$ ‘dan geliştirici kaydı yaptırmak gerekiyor ki sırf merak gidermek için oldukça fazla bir rakam. Elma Dergisi okuyucuları ile ortaklaşa başlattığımız Geliştirici Programı ile, okuyucularımız cihazlarının udid kayıtlarını yaptırabiliyorlar.

Geliştirici Programı üyeleri, hello@elmadergisi.com adresine programa katılmak istediklerini belirten bir mail ile birlikte kullanıcı adlarını yolluyorlar ve konu ile ilgili bir mail alıyorlar. Gerekli bilgilerin ve kurulum anlatımının yer aldığı mail ile ilk kez beta sürüm yükleyecek arkadaşlar bile sorun yaşamayacaklar.

Program ne durumda?

Elma Dergisi Apple geliştirici programı kaydı tamamlandı. Aktivasyonun ardından cihazların udid kayıtları yapılacak. Sırası ile programa dahil olmak istediğini mail ile bildiren üyelere mail gönderilmeye başlandı. 29 Haziran 2011 tarihi ile cihazlarının udid bilgilerine nasıl ulaşılacağını ve bu bilgileri programa nasıl göndereceklerini belirten bir mail bu. Apple’ın aktivasyonu gerçekleştirdiği anda vakit kaybetmeden UDID kayıtları yapılıp kullanıcılara son bir mail daha gönderilecek.

Lütfen konu ile ilgili sorularınızı mail yerine “yorum” olarak yazın ki cevaplandığında aynı soruyu sormayı düşünen arkadaşların cevapları hazır olsun…

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

12 YORUMLAR

    • Saat farkından değil sanırım. Birçok kaynak inceledim. Onceleri bir günde tamamlanan aktivasyon, artık yoğunluk nedeniyle birkaç güne çıkmış. Kimisi 2-3 gün derken 5-10 gün sürdü diyenler de var. Tamamen apple in yoğunluğu ile orantılı yani. Umarım bizimki çabuk sonuçlanır. Yarın konu ile ilgili resmi haber çıkmazsa apple ile tekrar görüşeceğim. En azından resmi bir kaynak ve maillere hızlı cevap veriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.