iOS 5 Yayınlandı

-

iOS 5 kurulumu

Apple, uzun süredir beklenen, iOS cihazların yeni işletim sistemi iOS 5’i yayınladı. Önceki sürüme göre 200’den fazla yeni özellik ile birlikte gelen iOS 5, Cihazınızı iTunes’a bağladığınızda karşınıza gelen ekrandan “Yeni Yazılım Denetle” seçeneği ile yüklenebilir.

Haziran ayından beri pek çok Elma Dergisi okuyucusu ile birlikte iOS 5’in tüm beta sürümlerini tek tek kurup inceledik, burada yorumlarımızla paylaştık. Elma Dergisi’nin sıkı takipçileri zaten hemen her şeyi biliyorlar. Dediğim gibi, pek çoğu da zaten iOS 5’i kullanıyor. Ancak iOS 5 ile yeni tanışacak okuyucularımız ve aramıza yeni katılan arkadaşlarımız için iOS 5 in öne çıkan özelliklerine önceki yazılarımdan derlediğim başlıklar ile kısaca göz atalım.

Bildirim Merkezi

Bildirimler, iOS ‘un en büyük zayıf noktalarından biriydi. Neredeyse her uygulama bir bildirim gönderiyor, bunlar uygulamanın üzerinde küçük kırmızı yuvarlaklar içinde ilgimize sunuluyordu. Bildirim merkezi ile çok büyük bir kolaylık hayatımıza giriyor. Herhangi bir mesaj, güncelleme ya da seçtiğiniz herhangi bir bildirim, bir uygulama çalıştırıyor olsanız dahi ekranın üstünde görünüp kayboluyor. Dilediğiniz zaman ekranı parmağınızla aşağı doğru indirdiğinizde tüm bildirimler bir anda karşınıza çıkıyor.

Mailleriniz, gelen aramalarınız her şey aynı ekranda. Sadece dokunarak ilgili uygulamaya geçiş yapmak mümkün oluyor.

iMessage

SMS artık iOS 5 kullanıcıları arasında tarih oldu. iOS kullanıcıları, cihaz farkı olmadan birbirleriyle anlık olarak mesajlaşabilecek, fotoğraf, konum bilgisi, video, kişi bilgisini gönderip alabilecek. Mesajlaşma herhangi bir sınıra takılmıyor ve operatörünüzden bağımsız. Tıpkı FaceTime gibi. Daha önce ücretli, ücretsiz üçüncü parti uygulamalar ile yapılan işlem artık iOS a yerleşik geliyor. Servis 3G ve Wi-Fi üzerinden kullanılabilecek.

Gazete Bayisi

Gazete Bayisi (Newsstand), aboneliğiniz bulunan dergilerin tümünü tıpkı iBooks uygulamasındaki kitaplarınız gibi tek bir noktada topluyor. Dergileriniz anında güncelleniyor ve raftaki yerini alıyorlar. Yayıncıların büyük ilgi göstereceği Newsstand, dergi okuyucularının da vazgeçilmezi haline gelecek bir yenilik. Apple’ın dergi yayıncıları için bir şablon sistemi duyuracağını bahsetmiştim daha önce. Pek çok kişi ve kurum (Elma Dergisi de dahil) bu şablon sistemini bekliyor.

Anımsatıcılar

Anımsatıcılar, App Store’da çok tutan hatırlatıcı uygulamalara da artık bir son verecek gibi görünüyor. En basit anlatımla, akıllı bir hatırlatıcı uygulama. Notlar alıp, bunların size gittiğiniz yerde hatırlatılmasını sağlayabiliyorsunuz. Örneğin süt alacaksınız ve marketin yakınından geçerken beni uyar diyebiliyorsunuz! Eve geldiğinizde bir arkadaşınızı aramanızı ya da iş yerinden çıkarken eşinize çiçek almayı hatırlatabiliyor. Yaptıklarınızı işaretliyor ve ajanda uygulaması iCal ile oldukça başarılı bir şekilde eşitlenebiliyor. Muhtemelen en sık kullanacağım yeniliklerden biri olacak…

Twitter

Twitter artık harika bir şekilde iOS’a entegre edilmiş oldu. Yazdığınız bir mesajı, çektiğiniz bir fotoğrafı anında Twitter ile paylaşabiliyor, konum bilgisini ekleyebiliyorsunuz. Sadece bu entegrasyon ile bile Twitter kullanıcı sayısının ciddi bir şekilde artış göstereceğine eminim. Apple’ın Twitter’a bu kadar önem vermesi, gelecek için başka soru işaretlerini de kafamda oluşturmadı değil ama bunları sonraya saklayayım…

Kamera

İşte bir faydalı yenilik daha. Kamera uygulaması o kadar başarılı özelliklere kavuşuyor ki, bu zamana kadar aklınız neredeydi demeden edemiyorum. Artık kameraya kilit ekrandayken de direk ulaşmak mümkün. dokunur dokunmaz kameraya erişebiliyor, fiziksel ses arttırma tuşunu denklanşör olarak kullanabiliyorsunuz. Mevcut görüntüyü fotoğraflarda olduğu gibi iki parmağımızla büyütüp küçültebiliyoruz.

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması ile artık sadece çekilen ya da sakladığımız fotoğraflara bakmaktan çok daha fazlasını yapabiliyoruz. En önemli özelliklerden biri, anında çekilen fotoğrafı düzenleyebiliyoruz. Kırpma, çevirme, kırmızı göz önleme, anında renk ton düzenlemesi gibi özellikler, fotoğraflarımızı bilgisayara aktarmadan ya da ekstra bir uygulama kullanmadan da iyi bir şekilde paylaşmaya olanak sunuyor.

Safari

Safari, safari safari. Arkadaşlar Safari bu kez olmuş. Hangisinden başlayacağımı bilemedim. Okuma düğmesi, özellikle Elma Dergisi gibi sitelerde gezinirken sanki bir dergi okurmuşçasına size harika bir deneyim sunuyor. Bu deneyimin ne kadar harika bir şey olduğunu daha iyi anlamak için iOS 5’i kurduktan sonra bu yazıyı iOS cihazınız ile açıp adres çubuğunda bulunan “Okuyucu” düğmesine dokunmanız yeterli. Yarıda kaldığınız makaleyi okuma listesine ekleyip sonradan devam edebiliyorsunuz. Sekmeler de yeni bir özellik. Artık çok hızlı bir şeklide açık olan pencereleriniz arasında geçiş yapmak, sekmeleri sürükleyerek sırasını değiştirmek mümkün hale gelmiş.

Kablosuz Eşitleme

Artık yeni bir cihaz aldığınızda kablo ile PC ye bağlayıp aktivasyon yapmak, uygulamaları, Mailleri, Fotoğrafları PC ye bağlayıp eşitleme devri tarihe karışıyor. Neredeyse her şeyi kabloları bağlamadan da güncelleyebiliyorsunuz. Özellikle kabloyu unuttuğunuz ve mail atmak zorunda kaldığınız zamanları düşündüğünüzde değeri daha da çok ortaya çıkıyor.

Diğer Özellikler

Mail güncellendi. Artık çok daha “Güzel” yazılar yazabileceğiz. Kalın, eğik yazı gibi yenilikler çok hoş olmuş. Mail göndereceğimiz kişileri sürükleyip yerlerini değiştirebilmek, mesajları bayrak ile işaretlemek, kapsamlı arama yapmak gerçekten çok iyi oldu.

Ajanda artık daha yetenekli. iPad için yıllık, iPod ve iPhone için de haftalık görünümler artık ajanda kullanımını daha kolay kılıyor. Dokunarak bir etkinlik oluşturmak, takvim isimlerini direk cihaz üzerinden değiştirmek, ekleri ajandadan ayrılmadan açabilmek gibi yenilikler ile ajanda yine vazgeçilmez bir uygulama…

Game Center, Kablosuz senkronizasyon, iPad için yeni çoklu dokunmatik kontroller, iPad 2 den HDTV ye kablosuz olarak Apple TV ile iPad’in içeriğinin tamamını aktarabilmek gibi 200 den fazla yenilik iOS 5 ile birlikte kullanımımıza sunuluyor.

iOS 5, tüm Apple kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor. Daha önce pek çok kez üzerinde konuşmuştuk ancak tekrarlamakta fayda var. iOS 5 ‘i destekleyen cihazlar:

      

iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, 3. ve 4. nesil iPod Touch ile birlikte iPad ve iPad 2

iOS 5 hakkında muhtemelen aylardır her şeyi konuştuk. iOS 5 için Apple’a geliştirici programı başvurusunda bulunduk, kabul edildi, programa dahil olan arkadaşlar ile birlikte cihazlarımızı kaydettirip iOS 5’i aylarca kullandık. Yine de mutlaka atladığımız konular olmuştur. Tüm bunları ve iOS 5 ile ilgili soru ve sorunları bu yazının altındaki yorumlar bölümünde paylaşmayı umut ediyorum. Yazının ve bilhassa yorumların pek çok okuyucuya faydası olacağını düşündüğümden paylaşabildiğiniz kadar çok arkadaşımızla paylaşmanızı istiyorum. Teşekkürler.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

99 YORUMLAR

    • Yazılım güncellemelerinde yedek almayı yarıda kesmezseniz veri kaybı yaşamazsınız. Yazılım yüklenir ve ardından yedekten tüm ayarlarınız telefona geri aktarılır. Değişen sadece işletim sistemi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.