iOS 6 Harita Problemleri

-

iOS 6, iPhone’un 2007 yılından beri üzerinde yerleşik gelen Google’ın harita uygulaması yerine kendi harita uygulaması ile gelmesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Eleştirenler haksız da sayılmaz. Yeni harita uygulaması, iOS’un Beta sürümlerinde kullandığımız gibi, eksiklerle ve hatalarla dolu.

Apple’ın Google ile arasının bozulmaya başladığını geçtiğimiz yıl sizlere aktarmıştım. Bunun sonuçları olarak aramalarda ön tanımlı arama motoru Google yerine farklı bir arama motorunun geleceği, Google’ın seçime bağlı olarak tercih edilebileceği, Google uygulamaları’nın iOS’tan çıkartılabileceği senaryoları üzerinde durmuştum.

Sanırım iOS 6 ile bu senaryolardan ikisinin gerçekleştiğini görmüş ve o satırları yazan parmaklarımı çoktan eşek arısına havale etmişsinizdir. Peki şimdi ne olacak?

Olacakları kısaca birlikte irdeleyelim. Google iOS için uygulama geliştirmeyi sürdürecek. Apple bunları artık yerleşik olarak işletim sisteminde vermek yerine App Store üzerinden haricen almamıza imkan tanıyacak. Google kaybı engellemek için YouTube veya Google Maps uygulamalarından ücret almayacak. YouTube iPhone uygulaması geçtiğimiz haftalarda iPhone için yayınlandı bile. Yakında iPad sürümü de çıkacak. Arayüz Apple’ın bu zamana kadar yerleşik sunduğu sürümdeki gibi değil. Belki patentli olabilir. İlk yorumum Google’a yakışmayan bir arayüz ile sunulması oldu. Web’den farkı kalmadığı için uygulamayı bekleyene kadar iPad’in sık kullanılanlarına ekleyerek durumu kotarmaya çalışıyorum. Zamanla düzelecektir.

Maps uygulaması da YouTube ile aynı akıbeti paylaşacak. Halihazırda iOS için Earth uygulamasına entegre olarak sunulabileceği gibi bağımsız bir uygulama olarak da App Store’da yayınlanabilir. Apple’ın 3D destekli kendi haritalarını yapacağını duyurmasının ardından Google’da yakın bir gelecekte 3D destekli yeni iOS uygulaması yayınlayacağını açıklamıştı. Yani biraz daha bekleyeceğiz ve Google’ın haritasına dolaylı olarak da olsa kavuşacağız. Şimdiye kadar Google’a kim bilir ne kadar iğne batırmışımdır ama iş harita konusuna geldiyse Sezar’ın hakkı Sezar’a. Google şu an harita konusunda en az iki gömlek Apple’ın önünde.

Apple cephesinde durum ne?

Apple kesinlikle boş durmayacak. Siri gibi pek çok özelliği yeni harita uygulamasına entegre ettiği için harita uygulaması, iOS’un olmazsa olmazı durumunda. Apple’ın elinde haritaları Google seviyesinde hazırlamaya yetecek hatta Google’ınkinden çok daha iyi durumda bir uygulama geliştirebilecek imkan ve kaynak var. iOS 6 yayınlandıktan sonra gelen tepkilere yapılan ilk gayrıresmi açıklama ile Apple harita uygulaması konusunda ciddi bir şekilde çalıştığını duyurmuştu. Her yeni güncellemede daha detaylı bir harita ile karşılaşacağımıza eminim.

O zamana kadar bekleyecek miyiz?

Şu an güncel olan uygulamada öyle çok eksik var ki neresine baksam toparlamaya çalışmak çok güç olacak. Yakın gelecekte de bir mucize olmazsa eski tadımızı Apple’dan beklemiyorum. Google da hala harita uygulamasını iOS için yayınlamadığına göre elimizdekilere bakıp en mantıklılarını seçebiliriz. App Store’da her konuda olduğu gibi harita ve navigasyon konusunda da pek çok alternatif uygulama mevcut. Aklıma ilk gelen uygulama Maps+ oldu. Google’ın kendi haritasını kullanan uygulama ücretsiz ve neredeyse Google’ınkini hiç aratmıyor diyebilirim. Yandex de harita konusunda iddalı. Rus arama motoru’nun App Store’daki harita uygulaması Yandex Haritalar, Türkiye’yi de dahil ettiği Google’ın Street View özelliği ve trafik durumunu gösterebilme gibi özellikler ile öne çıkıyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

7 YORUMLAR

  1. bu sabah 5 i aldim , ekran büyüklügü güzel ama materyal olarak 4 S ler daha kaliteli duruyor , yeni haritayi hic ama hic begenmedim , siri yi gelistirmisler güzel olmus , fotograf ve cam de gözle görülür bir fark yok , passbook fena degil , sonuc olarak eger 4s e sahipseniz , yeni 5 i önermiyorum ,

  2. Güncellemeyi yükledim. Haritayı açtım bulundugum konum evim bakayım dedim sokakları nasıl gösteriyor diye, uydu resimlerinde evimin oldugu yerlerde çadırlar var galiba buraya ilk gelen göçebelerin çadırları bu kadar da eski resimleri nasıl buldunuz. Biraz daha eskisi ”Bİg bang”zaten.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.