iOS 6 Harita Problemleri

iOS 6, iPhone’un 2007 yılından beri üzerinde yerleşik gelen Google’ın harita uygulaması yerine kendi harita uygulaması ile gelmesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Eleştirenler haksız da sayılmaz. Yeni harita uygulaması, iOS’un Beta sürümlerinde kullandığımız gibi, eksiklerle ve hatalarla dolu.

Apple’ın Google ile arasının bozulmaya başladığını geçtiğimiz yıl sizlere aktarmıştım. Bunun sonuçları olarak aramalarda ön tanımlı arama motoru Google yerine farklı bir arama motorunun geleceği, Google’ın seçime bağlı olarak tercih edilebileceği, Google uygulamaları’nın iOS’tan çıkartılabileceği senaryoları üzerinde durmuştum.

Sanırım iOS 6 ile bu senaryolardan ikisinin gerçekleştiğini görmüş ve o satırları yazan parmaklarımı çoktan eşek arısına havale etmişsinizdir. Peki şimdi ne olacak?

Olacakları kısaca birlikte irdeleyelim. Google iOS için uygulama geliştirmeyi sürdürecek. Apple bunları artık yerleşik olarak işletim sisteminde vermek yerine App Store üzerinden haricen almamıza imkan tanıyacak. Google kaybı engellemek için YouTube veya Google Maps uygulamalarından ücret almayacak. YouTube iPhone uygulaması geçtiğimiz haftalarda iPhone için yayınlandı bile. Yakında iPad sürümü de çıkacak. Arayüz Apple’ın bu zamana kadar yerleşik sunduğu sürümdeki gibi değil. Belki patentli olabilir. İlk yorumum Google’a yakışmayan bir arayüz ile sunulması oldu. Web’den farkı kalmadığı için uygulamayı bekleyene kadar iPad’in sık kullanılanlarına ekleyerek durumu kotarmaya çalışıyorum. Zamanla düzelecektir.

Maps uygulaması da YouTube ile aynı akıbeti paylaşacak. Halihazırda iOS için Earth uygulamasına entegre olarak sunulabileceği gibi bağımsız bir uygulama olarak da App Store’da yayınlanabilir. Apple’ın 3D destekli kendi haritalarını yapacağını duyurmasının ardından Google’da yakın bir gelecekte 3D destekli yeni iOS uygulaması yayınlayacağını açıklamıştı. Yani biraz daha bekleyeceğiz ve Google’ın haritasına dolaylı olarak da olsa kavuşacağız. Şimdiye kadar Google’a kim bilir ne kadar iğne batırmışımdır ama iş harita konusuna geldiyse Sezar’ın hakkı Sezar’a. Google şu an harita konusunda en az iki gömlek Apple’ın önünde.

Apple cephesinde durum ne?

Apple kesinlikle boş durmayacak. Siri gibi pek çok özelliği yeni harita uygulamasına entegre ettiği için harita uygulaması, iOS’un olmazsa olmazı durumunda. Apple’ın elinde haritaları Google seviyesinde hazırlamaya yetecek hatta Google’ınkinden çok daha iyi durumda bir uygulama geliştirebilecek imkan ve kaynak var. iOS 6 yayınlandıktan sonra gelen tepkilere yapılan ilk gayrıresmi açıklama ile Apple harita uygulaması konusunda ciddi bir şekilde çalıştığını duyurmuştu. Her yeni güncellemede daha detaylı bir harita ile karşılaşacağımıza eminim.

O zamana kadar bekleyecek miyiz?

Şu an güncel olan uygulamada öyle çok eksik var ki neresine baksam toparlamaya çalışmak çok güç olacak. Yakın gelecekte de bir mucize olmazsa eski tadımızı Apple’dan beklemiyorum. Google da hala harita uygulamasını iOS için yayınlamadığına göre elimizdekilere bakıp en mantıklılarını seçebiliriz. App Store’da her konuda olduğu gibi harita ve navigasyon konusunda da pek çok alternatif uygulama mevcut. Aklıma ilk gelen uygulama Maps+ oldu. Google’ın kendi haritasını kullanan uygulama ücretsiz ve neredeyse Google’ınkini hiç aratmıyor diyebilirim. Yandex de harita konusunda iddalı. Rus arama motoru’nun App Store’daki harita uygulaması Yandex Haritalar, Türkiye’yi de dahil ettiği Google’ın Street View özelliği ve trafik durumunu gösterebilme gibi özellikler ile öne çıkıyor.

Tagged With: , , , ,