iOS 6’daki Eşcinsel Emojilerin Neden Mimikleri Yok?

-

Yabancı teknoloji sitelerinin birkaç gün önce yayınladığı bir haber bizim yayın organlarımızda da yer buldu. Haberin konusunu Apple’ın iOS’da kullandığı yeni “smiley” paketinde bulunan emojiler ve cinsel tercihleri oluşturuyor.

Bilmeyen okuyucularımız için kısaca açıklayacak olursak, “emoji” Jopanya’da ortaya çıkan bir resimli iletişim biçimi. Yukarıda örneklerini gördüğümüz “emoji”ler için aslında hepimizin bildiği “emotion”ların biraz daha ete kemiğe bürünmüş hali diyebiliriz.

Haber konu olan ise yine fotoğrafta görülebileceği gibi, ilişkileri sembolize eden emojiler arasında “erkek erkek” ya da “kadın kadın” emojilerin de bulunması. Böylece iOS’da eşcinseller için de emoji desteği sağlanmış oluyor.

İlgi çeken bu haber yabancı forumlarda çoğu okuyucu tarafından olumlu karşılanırken bir ayrıntı da gözden kaçırılmamış.  Emojilere dikkatli bakılırsa “kadın erkek” çiftin yüz ifadeleri  görülmekteyken, erkek-erkek ve kadın-kadın çiftte herhangi bir mimik bulunmuyor.

Bu durumun nedeni bilinmezken hala tartışma konusu olduğunu da hatırlatmakta fayda var…

 

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. Yahu iyice saçma sapan haberler yayınlamaya başladınız,elma dergisi gittikçe okuyucuların gözünden düşüyor.Biran önce kaliteyi arttıtrın.Mehmet Bey dikkat !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.