iOS 7 ile Gelen Habersiz Yenilikler

iOS 7 büyük küçük birçok yenilikle tanıtıldı. İlgide beklenenden fazla oldu, aşırı yoğunluktan Apple’ın developer sitesi çöktü. Dün sabahtan itibaren yeni iOS sürümünü kullanmaya başladık ve Apple’ın açıklamadığı yenilikler/değişiklikler ile karşılaştık. Bizim rastladığımız bazı yenilikler:

Hangi uygulamalarda hücresel veri kullanılsın: Ayarlar > Hücresele girerek uygulamaların veri kullanımını görüntüleyerek istediğiniz uygulamaların veri kullanımlarını kapayabilirsiniz.

Spotlight araması: Ana ekranda parmağınızı aşağıya doğru kaydırarak arama bölümüne ulaşabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Spotlight araması bölümüne girerek aramaların hangi alanlarda yapılmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz.

IMG_0201

Aktif saat: Şuana kadar yayınlanmış bütün iOS sürümlerinde saat pasifti ancak iOS 7’den itibaren saat doğru olarak çalışacak.

Gazete bayisinde sabit simge: iOS 5 ile hayatımıza giren Newsstand, indirdiğiniz dergileri uygulama içine girmeden kapaklarını görmenizi sağlıyordu. iOS 7 ile Newsstand sabit bir simgeye sahip oldu. Çalışma prensibi aynı sadece indirdiğiniz dergileri uygulama dışından göremiyorsunuz.

Mikrofona erişmek için izin: Uygulamalar konum servisine ve kameraya erişmek için kullanıcıdan izin alıyordu. iOS 7 ile erişim izni verildikten sonra kullanılabilen sistemlerin arasına mikrofonda girdi.

IMG_0202

Multitasking: Multitasking özelliği yatay olarakta çalışabiliyor. Ana sayfaya gitmek için ana sayfanın üzerine iki kere tıklamanız gerekiyor. Açık uygulamaları kapatmak için parmağınızı yukarı doğru kaydırmanız yetiyor.

IMG_0200

TL sembolü: iOS 7’de TL sembolü klavyeye eklendi.

IMG_0192

Arama engelleme: İstemediğiniz kişilerden gelen çağrı ve mesajları başka bir uygulama kullanmadan engelleyebiliyorsunuz. Ayarlar > Mesajlar > Engellenenler

IMG_0195

Tagged With: