iOS 7 ile Gelen Habersiz Yenilikler

-

iOS 7 büyük küçük birçok yenilikle tanıtıldı. İlgide beklenenden fazla oldu, aşırı yoğunluktan Apple’ın developer sitesi çöktü. Dün sabahtan itibaren yeni iOS sürümünü kullanmaya başladık ve Apple’ın açıklamadığı yenilikler/değişiklikler ile karşılaştık. Bizim rastladığımız bazı yenilikler:

Hangi uygulamalarda hücresel veri kullanılsın: Ayarlar > Hücresele girerek uygulamaların veri kullanımını görüntüleyerek istediğiniz uygulamaların veri kullanımlarını kapayabilirsiniz.

Spotlight araması: Ana ekranda parmağınızı aşağıya doğru kaydırarak arama bölümüne ulaşabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Spotlight araması bölümüne girerek aramaların hangi alanlarda yapılmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz.

IMG_0201

Aktif saat: Şuana kadar yayınlanmış bütün iOS sürümlerinde saat pasifti ancak iOS 7’den itibaren saat doğru olarak çalışacak.

Gazete bayisinde sabit simge: iOS 5 ile hayatımıza giren Newsstand, indirdiğiniz dergileri uygulama içine girmeden kapaklarını görmenizi sağlıyordu. iOS 7 ile Newsstand sabit bir simgeye sahip oldu. Çalışma prensibi aynı sadece indirdiğiniz dergileri uygulama dışından göremiyorsunuz.

Mikrofona erişmek için izin: Uygulamalar konum servisine ve kameraya erişmek için kullanıcıdan izin alıyordu. iOS 7 ile erişim izni verildikten sonra kullanılabilen sistemlerin arasına mikrofonda girdi.

IMG_0202

Multitasking: Multitasking özelliği yatay olarakta çalışabiliyor. Ana sayfaya gitmek için ana sayfanın üzerine iki kere tıklamanız gerekiyor. Açık uygulamaları kapatmak için parmağınızı yukarı doğru kaydırmanız yetiyor.

IMG_0200

TL sembolü: iOS 7’de TL sembolü klavyeye eklendi.

IMG_0192

Arama engelleme: İstemediğiniz kişilerden gelen çağrı ve mesajları başka bir uygulama kullanmadan engelleyebiliyorsunuz. Ayarlar > Mesajlar > Engellenenler

IMG_0195

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

9 YORUMLAR

  1. iOS 7 beklenen pek çok yeniliği ihtiva etse de özellikle tasarımıyla bende hayal kırıklığı yarattı. Hakim beyaz renk üzerinde renkli ikonlarıyla Microsoft’un office 2013 ürününü çağrıştırdığı ios 7’yi görsel açıdan pek beğenmedim. Umarım kesin çıkış tarihine kadar görsel iyileştirmeler ile bu eksiği giderirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.