iOS 7 İzlenimlerim

-

ios71

Uzun bir bekleyişin ardından, Apple nihayet iOS 7’yi tüm kullanıcıların indirebilmesi için birkaç saat içinde yayınlayacak. 10 Haziran 2013‘te oldukça hareketli geçen bir etkinlik ile tanıtılan iOS 7’ye geçmeden evvel söylemek istediğim birkaç şey var. iOS 7 hakkında sağda solda pek çok kirli bilgi mevcut. Bu yüzden çoğu kullanıcı iOS 7’ye geçmekte henüz kararsız. Bu yazıyı iOS 7’ye geçmek konusunda kararsız olan okuyucularımız için yazmayı düşündüm. Tamamen yeni bir görünüm ile alışık olduğumuz kullanıcı tecrübesini birleştirip kullanıcılara sunan Apple bakalım bu yeni mobil işletim sistemi ile hedeflediği başarıyı yakalayabilecek mi?

iOS 7’yi, ilk betalarından beri bu yılki geliştirici programları neticesinde, pek çok Elma Dergisi okuyucusu ile birlikte kullanmaya başladık. Henüz çok yeni ve pek çok hata dolu olduğundan ben sadece biraz gözatıp iOS 6’ya geri dönmüştüm. 6’ncı beta sürümü çıkana kadar da kullanmadım. Şimdi, iOS 7 ile ilk kez tanışacak olanlar için kısa kısa yeniliklere değinerek yazıya devam edelim.

IMG_3684TASARIM

Tasarım ve özellikler ile ilgili olarak henüz beta testlerini yaparken yayınlanan iOS 7 hakkında ilk izlenimlerim başlıklı yazıyı okumadıysanız yazıdan önce veya sonra gözatmanızı tavsiye ediyorum. iOS 7’yi ilk yüklediğinizde hemen her şeyin olması gerektiği yerde olduğunu fark ediyorsunuz. Önceki sürümlerden kalan alışkanlıklarınızı köklü bir şekilde değiştirecek bir yenilik bulunmuyor. Yeni kilit ekranında, önceki sürümlerde ekranı olduğundan daha dar gösteren, saati ve sürükleyerek açma bölümü için karaltılan bölümlerin kaldırıldığını göreceksiniz. iOS 7 yüklediğiniz cihaz hangisi olursa olsun kilit ekranı gözünüze daha büyük görünecek. Parola korumanız var ise parolayı girdiğiniz tuş takımının yuvarlak hatları ilk gözünüze çarpan değişiklik olacaktır. Yenilenmiş Dock ve tamamen baştan tasarlanan yeni, renkli yerleşik uygulama simgeleri ilk birkaç gün kafanızı karıştırabilir ancak alıştıktan sonra her şeyin yerli yerinde olduğunu anlıyorsunuz. Şahsen iOS 6’da kullanılan Dock daha çok hoşuma gidiyordu.

Ana ekranda durum çubuğunun kalktığını, sinyal seviyesi, pil seviyesi vb simgelerin küçüldüğünü göreceksiniz. Tasarımın sadeleştiğini hemen her ekranda görmek mümkün. Gereksiz kaydırma çubukları ve düğmelerin kaldırılması da bu sadeleştirmeye dahil. Belirli bir renk paletine sadık kalındığı, yazı tiplerinin özenle seçilmesi gibi pek çok tasarımsal yenilik iOS 7 sayesinde kullanıcılar ile buluşuyor. Çeşitli efektler ve derinlik hissi ile süslenen ana ekran ilk bakışta eski sürümlere göre daha karışık görünüyor.

Yerleşik uygulamaların hemen hepsinin yeniden tasarlandığını ve birbirleri ile uyumlu olduğu fark etmeniz de zaman almayacak. İrili ufaklı yüzlerce küçük detay bu uygulamalarda saklı. Ana ekrandaki saatin animasyonundan hava durumuna, mesaj balonlarının efektlerinden grup konuşmalarında profil fotoğraflarının çıkmasına kadar sayarak bitiremeyeceğimiz öyle çok detay var ki…

Sistemin hemen hemen her bölümünde, ilk kullanımınızda sizi şaşırtacak, kullanım kolaylığına yönelik iyileştirmeler mevcut. Bunları kullanırken keşfetmeniz ve tadını çıkartmanız daha güzel olacaktır.

ÖZELLİKLER

iOS 7, Kontrol Merkezi, AirDrop ve daha akıllı çoklu görev yönetimi gibi yeni özellikler ile birlikte geliyor. Her gün rutin olarak yaptığınız işlerin daha hızlı ve daha zevkli olarak yapılabildiğini görmek muhtemelen sizi memnun edecektir.

Kontrol Merkezi

IMG_3689Kontrol Merkezi, Android cephesinin uzun süredir kullandığı, iOS işletim sistemine ise ilk kez bu sürümde eklenen bir özellik. El fenerinden hesap makinesine, kameradan Wi-Fi veya Bluetooth bağlantılarını açıp kapatmaya hızlıca erişmenize olanak sağlıyor. Belki benim gibi sürekli hemen her bağlantı özelliği açık gezenler için pek bir şey ifade etmese de, hesap makinesi, el feneri ve rahatsız etme ile ekran döndürme kiliti gibi seçeneklere tek hareket ile ulaşabilme rahatlığı kesinlikle geç alınmış bir karar olduğunu kanıtlıyor.

Bildirim Merkezi

Bildirim Merkezi, tıpkı Kontrol Merkezi gibi hem ana ekrandan hem de tercih durumunda kilit ekrandan erişilebilen muhteşem özellik. iOS 5 ile hayatımıza girmiş olsa da iOS 7 ile tam olarak işe yarar bir hal almaya yaklaştı. Bildirim Merkezi üç ana sekmeden oluşuyor. Bugün, Tümü ve Cevapsız. Bugün sekmesi, size anlık bilgiler sunuyor. Hava durumundan Takvim etkinliklerinize ve hatta borsaya kadar. Sekmenin en altında ise yarına ilişkin küçük notlar, gününüzün yoğunluğu hakkında bilgi veriyor ki en çok bunu seviyorum. “Tümü” sekmesinde, önceki sürümlerden alışık olduğunuz, şimdiye kadar kullandığımız gibi, tüm bildirimler (Mail, Mesajlar, üçüncü parti uygulama bildirimleri vs.) yer alıyor. “Cevapsız” sekmesi ise “Tümü” sekmesi ile aynı bildirimleri gösteriyormuş gibi algılansa da, sadece gözden kaçırdıklarınızı süzerek daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşmanıza olanak sağılyor. Pek çok ekranda olduğu gibi Bildirim Merkezi’nde de ekranları sağa sola kaydırarak hareket etmeniz mümkün.

Multitasking

Uzun süredir kullandığımız halde, multitasking ekranında da ciddi gelişmeler var. Sadece tasarımsal olarak değişmekle kalmayan ekran, uygulamalarınızı nasıl kullandığınızı öğreniyor. Apple’a göre; “iOS 7, uygulamalarınızı ne zaman kullandığınızı öğrenir ve başlatmadan önce içeriklerinizi güncelleyebilir. Örneğin favori sosyal medya uygulamanızı genellikle sabah 9’da kontrol ediyorsanız, haber akışınız o saatte hazır olur.” Uygulamaları kullanım alışkanlıklarınıza göre sıralaması işe yarıyor elbette ancak içerik ile birlikte simgelerin gösterimi her nedense biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Pek çok kullanıcı bu özelliği yani geçiş yapmak istediği ekranda o esnada ne olup bittiğini daha geçmeden görmeyi faydalı bulacaktır. Ben hala uygulamalar arasında geçerken simge arıyorum o ayrı.

Kamera

iOS 7’nin belki de en çok sevilecek yeniliklerinden pek çoğu da kamera uygulamasının içinde geliyor. Video, panorama, fotoğraf yanında yeni eklenen kare çekim modu arasında ekranı sağa sola kaydırarak geçiş yapmak mümkün. Üçüncü parti yazılımlarda olduğu gibi çeşitli filtreler ekleyerek fotoğrafa farklı bir hava vermek de iOS 7 ile gelen kamera özelliklerinden biri.

IMG_3693Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması da kendi içinde bölümlere ayrılıyor. Akıllıca kendi kendine fotoğrafları bölerek, aradığınız fotoğrafa daha hızlı ulaşabilmenize olanak sağlıyor. Yıllar, Koleksiyonlar ve Anlar olarak ayrılan fotoğraflar arasında gezinmek ve aradığınızı bulmak her zamankinden daha kolay. 2013 yılı içinde yaptığınız İstanbul, Ankara ve İzmir seyahatlerinizi koleksiyonlar halinde sergilerken, İstanbul seyahatinizde Taksim Meydanı’nda çektikleriniz ile Ortaköy sahilinde kumpir yerken çekilen fotoğraflar ayrı anlar olarak görüntüleniyor. Mac için iPhoto ile daha önce haşır neşir olanlar bu bölümlerde pek de yabancılık çekmeyeceklerdir. Paylaşılan yayınlar ve albümler seçenekleri de yine fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi organize etmeyi ve paylaşmayı kolaylaştırmaya yönelik olarak yenilenmiş.

AirDrop

AirDrop, Mac ile çok sık kullandığım bir dosya paylaşma şekli. Şimdi bu yöntemin iOS’a gelmesi beni çok mutlu etti. Uzaktaki kişilere mail veya mesaj ile iletmekten başka bir yol yokken yanınızdaki arkadaşınıza mail atmak biraz saçma kaçıyordu. AirDrop ile yakınınızdaki kişiler AirDrop ekranında belirir ve herhangi bir uygulama içindeyken fotoğraf, video, kişi bilgisi veya herhangi bir belgeyi direk olarak ekranda beliren kişi veya kişiler arasında paylaşım yapabiliyorsunuz. En güzel yanı ise herhangi bir kurulum gerektirmemesi. Açık olması yeterli.

IMG_3686Safari

Safari de en çok yenilenen yerleşik uygulamalardan biri oldu. Arama ile adres satırının birleştirilmesini geç alınmış bir başka karar olarak görüyorum. İlk başka yadırganabiliyor fakat alışınca eskisinden daha kolay olduğunu görebilirsiniz. Alana yazdığınız terimlere göre size önerilerde bulunması da yine hedefe giden en hızlı yol gibi görünüyor. Safari’nin alt kısmında yer alan ve kullanılmadığı anları sezinleyip ortadan kaybolan, tam da kullanmak istediğiniz anlarda (hızlıca yukarı doğru sarma hareketi vb yaparken) ortaya çıkan kontrol tuşlarına alışmak biraz zaman alabilir. Sadeleşe sadeleşe birkaç çizgiden ibaret görünüyorlar. Alışkanlıklar gereği göze hangisi hangisiydi gibi görünüyor ama bir süre sonra bu etki de ortadan kayboluyor. Sekmeler arasında hızlı geçişten ziyade, sekme içeriğini görebilmek gibi bir lüksümüz daha var artık. Multitasking’in aksine, burada içeriği görebilmek, başlığı görmekten daha çok işe yarıyor. Paylaştığınız bağlantıları ve daha sonra okuyabilmek için kaydettiğiniz okuma listesine de yine Safari’den kolayca erişmek mümkün. Önceki Beta sürümlerde bulunan ancak Golden Master sürümünde yer almayan iCloud Keychain, Parolalarınızı, hesap adlarını vb veriyi 256-bit AES ile şifreleyerek sizin yerinize aklında tutuyor. iCloud Keychain, formlara yazdığınız parolaları hatırlamakla kalmıyor, size özel parolalar da oluşturabiliyor.

App Store

Kesinlikle gelen en faydalı özelliklerden biri, App Store’un artık izniniz dahilinde uygulamaları kendi kendine güncelliyor olması. Cihazınızın pil durumu müsaitse veya şarja takılıysa ve Wi-Fi bağlantısı var ise, App Store sizin yerinize tek tek uygulamalarınızı güncel tutuyor. Apps Near Me adlı bir diğer yeni özellik ile de bulunduğunuz yer ile ilgili uygulamalar önerebiliyor. Yeni eklenen “Çocuk” kategorisi ise aramaya gerek kalmadan yaşa göre çocuklar için en iyi uygulamaları süzüp listeliyor.

iPhone’umu bul

Bu özelliği epeydir kullanıyoruz. Ben daha çok nereye koyduğumu bulamadığım iPhone’umda ses çalıp yerini tespit etmek için kullanıyorum ama çalınma gibi daha ciddi durumlarda kesinlikle işe yarar bir özellik olduğunu daha önce defalarca kez ispatladı. Artık neredeyse tüm Apple cihazlarını destekleyen bu servis, cihazın bulunması imkansız bir hale geldiyse dahi işe yarıyor. iPhone’umu bul servisini bir kez açtıysanız, kapatmak veya cihazı silmek/sıfırlamak için Apple ID’nize gereksinim duyuyor. Haliyle parolanız veya iPhone 5S ile parmak izinizin koruması haricinde, cihazınıza Apple ID’niz girilmediği sürece cihazınızın tuğladan bir farkı kalmıyor.

iOS 7’nin yukarıda kısaca değinmeye çalıştığım bu yeni özellikleri, saymadıklarıma nispeten görece daha önemli olanlar. Elbette bu özelliklerin arasında bulunmayan, sığdıramadığım yüzlerce özellikten bazıları (örneğin bir arayanı veya mesaj kaynağını engellemek) benim veya sizin için çok daha önemli olabilir. Bu yeni özellikleri de yine tasarımsal farklılıkları keşfedeceğiniz gibi size bırakmak en güzeli fakat yapmak isteyip de nasıl yapacağınızı bilmediğiniz bir özellik veya hizmet ile ilgili bilgi almak isterseniz Elma Dergisi her zaman burada olacak.

Hangi Cihazlar ile uyumlu?

iOS 7, Aslına bakarsanız şu an güncel olarak kullanılan hatta birkaç yıl önce pek çok cihazı destekliyor.

– iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s

– 5. Nesil iPod touch (16 GB, 32 GB ve 64 GB)

– iPad 2, Retina Ekranlı iPad (3’üncü ve 4. Nesil) ile iPad mini

Son Söz

iOS 7, artık gelmesi geciken ve olması gereken özelliklerin yanında yenilikçi pek çok özelliği daha beraberinde getiriyor. Sistem ile ilgili görüşlerimi iOS 7 hakkında ilk izlenimlerim başlıklı yazı ile belirtmiştim ve yazıyı okuduysanız ilk izlenimlerimin pek de iyi olmadığını hatırlayabilirsiniz. Sistemin Golden Master sürümü yayınlanmış olmasına rağmen bazı hatalar görmüş olmak beni her ne kadar üzse de ilk izlenimlerime kıyasla şu an daha olumlu düşündüğümü de ifade etmeliyim.

Muhtemelen ilk izlenimlerinizin benimkilere benzer olacağını tahmin ediyor olsam da Elma Dergisi’ni Elma Dergisi yapan en önemli unsura, yani siz okuyuculara burada önemli bir görev düşüyor. iOS 7, muhtemelen eski iOS sürümlerine göre daha yavaş alışılacak bir güncelleme ve pek çok kullanıcı deneyimlerinizi öğrenebilmek için bu satırları okuyor. Yazının altındaki yorumlar bölümünde iOs 7 hakkında tüm düşüncelerinizi, hoşunuza giden gitmeyen yenilikleri uzun veya kısa bir şekilde paylaşmanızı istiyoruz. Hatta yorumunuzu yazdıktan sonra yazıyı Facebook, Twitter vb ağlarda paylaşarak düşüncelerimize daha çok Apple takipçisinin erişmesine olanak sağlayabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

Önceki İçerikUzay Grisi iPad mini 2
Sonraki İçerikiTunes 11.1 Yayınlandı

23 YORUMLAR

 1. onu bunu bilmem ama yeni ikonlar saman gibi, hiç hoşuma gitmedi, kafamı bozdu. sadeleştirmişken siyah beyaz da yapsalarmış tam olacakmış. hangi akla hizmet bu zevksiz ikonları ortaya çıkarmışlar anlamak mümkün değil !

 2. İos6’da facebook ve twitter’a kolay şekilde durum yazabiliyorduk. ios7’de yok sanırım ya da varsa ben bulamadım :) bir açıklama yapar mısınız? teşekkür ederim.

 3. Merhaba beyler,
  Eski iphone ağırlığı gitmiş yerine android tarzı bir şey gelmiş.
  Sanki bu kadar radikal değişiklik yapılmasaydı daha iyi olurdu en azından iconlar dursaydı.

  Kontrol merkezi ise tam bir hayal kırıklığı insan bir edge 3g aç kapa değiştir düğmesi ekler.

  Ayrıca 4s telefonum biraz kasmaya başladı haifif bir pişmanlık var ama bir arkadaşın dediği gibi İndirmeden, test etmeden, merak etmeden durabiliyosanız ne mutlu size.

  Eski yi andıran o daguerreotype görünümü özleyeceğiz gibi
  yırtık sayfa görünümlü notdefterini alttan basık dakitilo görünümlü text yazıları.

  Umarım şu Jonathan Ive’i biran önce bu işten el çektirirler.
  Ama eski ye dönüşte artık imkansız gibi kardeşim biz bunu özgün orjianal görüntüsü için tercih etmiştik.

  Android güvenlik ve performans sorununu çözse iyi olur.

 4. İOS 7 yi beğenmedim, evet pek çok özellik eklenmiştir, fekat yanı sıra bir çok şeyi de eksilmiştir, oyuncak şeklini almış eski orjinalliğini kaybetmiştir. ses seviyesi çok düşük biri ararken telefonun sesini duyamıyorum tuş kilidi ekranı yapmacık olmuş pin kodu girişi yapmacık o giriş tuşları eskisi gibi yapsalar daha iyi olur onun dışında alttaki deseni eskisi gibi olsa oda da güzel olur kısacası eski hali bundan daha iyi idi. beğenmedim.

 5. İOS7’yi yüklediğime pişmanım:(( Görüntü Oyuncak telefon gibi oldu…Yazılar , renkler..Keşke bu kadar basit yapmasalardı. Eski hali bundan çok çok iyiydi , eski haline geri dönüş yapabiliyor muyum bilen var mı???

  • Elbette. Ancak elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. http://www.icj.me/ios/all adresinde hangi cihazların hangi yazılıma geri yüklenebileceği ve yükleme dosyaları mevuttur. Cihazınız ile uyumlu ipsw dosyasını indirip manuel olarak restore yapabilirsiniz (Mac ise alt, windows ise shift tuşu ile birlikte restore tuşuna basarak ipsw dosyasını seçerek).

 6. Acaba İOS 7’ye geçmesek olmuyor mu? Ben daha yüklemedim ve gerçekten çok kötü göründü gözüme. Eski sürümde kalsak oluyor mu acaba? Lütfen yanıtlayabilir misiniz?

 7. Acaba İOS 7’yi yüklemesek olmuyor mu? Açıkçası gözüme kötü göründü. Eski sürümde kalsak olur mu acaba? Lütfen yanıtlayabilir misiniz?

 8. AĞIRLIK GİTMİŞ ONE YA NUMARA ÇEVİRİRKEN ARKADA DUVAR KAĞADI ÇIKIYO SANKİ TEMA İNDİRDİK TAMAMEN O ÇİZGİYİ KESİNLİKLE KAYBETMİŞ AMA YENI GUNCELLMERDE DAHA FARKLI OLABILIR TABİ

 9. Gerçekten şu uygulama simgeleri çok soluk, sadeleştirelim derken tat tuz bırakmamışlar. Hele şu an yazdığım klavyenin rengi, o ne la öyle her yer bembeyaz berbat renkler

 10. İphone IOS 7 yükledikten sonra çocuk oyuncağı gibi bir şey oldu. Görsel tasarım berbat. Android’e benzetmeye çalışmışlar o da olmamış. Tam bir rezalet. Ne yazıkki IOS 6’ya geri de dönemiyorum.
  Mail silmek için soldan sağa yaptığımız hareket bu sefer sağdan sola. Mesajlar desen öyle. Var olan ve çalışan bir sistemi kurcalayıp bozmak istesen ancak bu kadar başarılı olunabilirdi. Telefon bu haliyle basit ucuz çin malı telefon haline geldi. Bence yüklemeyenler yeni bir sürüm çıkıp, bunlar düzeltilene kadar yüklemesinler. Tam bir rezalet çünkü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.